A kormány már úgy tesz, mintha Szentkirályi Alexandra lenne a főpolgármester
2025. január 16. – 06:44
„Jogállamban a kormány a megválasztott polgármesterekkel tárgyal, pártállamban meg a városi párttitkárral. Ez meg itt egy pártállam, még a lomtalanítás dolgában is” – fogalmazott Karácsony Gergely a szerda reggeli Facebook-bejegyzésében, miután Lantos Csaba energiaügyi miniszter nem a főpolgármesterrel, hanem Szentkirályi Alexandrával, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjével tárgyalt a lomtalanítási rendszer átalakításáról. A MOHU december közepén közzétett tervei szerint 2025-től megszüntették volna az éves közterületi lomtalanítást Budapesten, és a fővárosiaknak maguknak kellett volna elcipelniük a lomokat a kijelölt gyűjtőpontokra. Aztán más döntés született.
A minisztériumi egyeztetésről csak onnan lehet tudni, hogy Szentkirályi megosztott pár képet róla. „Legyen zöldebb és rendezettebb, de az is elengedhetetlen, hogy továbbra is minden budapestinek egyszerűen és könnyen elérhető szolgáltatás maradjon” – írta a fideszes politikus, aki bevallása szerint olyan megoldáson dolgozott az energiaügyi miniszterrel és a MOHU vezetőségével, „ami Budapestnek és a budapestieknek jó.”
Szentkirályi Alexandra a Fővárosi Közgyűlés tagja ugyan, ám semmilyen felhatalmazása nem volt a minisztériumi tárgyalásra. Még azt sem lehet mondani, hogy ő vezeti a legnagyobb frakciót, mert a közgyűlésben a Tiszának ugyanúgy 10 képviselője van, mint a Fidesznek. Szentkirályi meghívásának egyértelműen politikai célja volt.
Azt akarták mutatni, hogy a főpolgármesterrel ellentétben ő el tud érni eredményeket.
A jól eltervezett forgatókönyv szerint egy nappal a tárgyalás után kiállt egy közös sajtótájékoztatóra Lantos Csaba, Szentkirályi Alexandra és Világi Oszkár, a Mol-csoport vezérigazgató-helyettese, az energiaügyi miniszter pedig bejelentette: a tárgyalás eredményeként kétéves átmeneti időszakkal vezetik be az új lomtalanítási rendszert Budapesten. Az átmeneti időszakban, 2027-ig a kerületek eldönthetik, hogy megtartják-e a jelenlegi gyakorlatot, amelyben az utcára helyezik ki a hulladékokat, vagy áttérnek az új rendszerre, amely kijelölt gyűjtőpontok használatát írja elő.
A MOHU eredeti terveit nagy tiltakozás fogadta, a Fővárosi Közgyűlés decemberi ülésén a képviselők határozatban utasították el az elképzelést. Szentkirályi Alexandra és a Fidesz-frakció is megszavazta azt a javaslatot, amellyel a közgyűlés a főpolgármestert kérte fel, hogy „haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat a MOHU-val a lomtalanítás rendszerének újragondolása érdekében”.
Karácsony Gergelyt azonban nem hívták meg az Energiaügyi Minisztériumba. Sőt, a Főpolgármesteri Hivatal a Telex megkeresésére azt írta: a főváros vezetése a mai napig nem kapott kormányzati megkeresést a lomtalanítási rendszer ügyében, holott a szabályozási kérdések a kormány hatáskörébe tartoznak.
Szerintük a decemberi határozat – amely minden képviselőt köt – a főpolgármestert nevesítette, és a Fidesz frakcióvezetője nem kapott felhatalmazást a Főpolgármesteri Hivataltól a tárgyalásra, mint ahogy arról sincs tudomásuk, hogy bármely kerületi polgármester megbízta volna Szentkirályit a kerület képviseletével. Azt is hozzátették, hogy a Fidesz frakcióvezetője a kormánnyal folytatott tárgyalásairól a városvezetést nem szokta tájékoztatni, „már amennyiben a találkozókról, egyeztetésekről, különböző levelek megírásáról szóló Facebook-posztokat nem tekintjük” annak.
„Úgy látom, a főpolgármester felfújta magát azon, hogy kiderült: továbbra is más végzi a munkát helyette” – reagált Szentkirályi Karácsony posztjára. A fideszes politikus szerint neki az a dolga, hogy képviselje a fővárosiakat, és sajnálja, hogy Karácsonyt ennyire zavarja, ha valaki dolgozik. Bejegyzésében versenyre hívta a főpolgármestert.
„Lássuk, ki tud hamarabb lépni és többet dolgozni azért, hogy a budapestiek érdekei minél jobban érvényesüljenek! Mi dolgozunk, lehet utánunk csinálni!”
Megjegyzése azért is cinikus, mert ekkor már pontosan tudta, hogy pár órán belül sajtótájékoztatón jelentheti be Lantos Csabával a lomtalanítási rendszer átalakításának elhalasztását. Azaz ő már tudott lépni, szemben a főpolgármesterrel.
A Főpolgármesteri Hivatal nem kívánta kommentálni a fideszes politikus kihívását, csupán annyit jegyzett meg, hogy „a budapestiek képviseletét a megválasztott városvezetés elsősorban nem valamiféle kommunikációs versenynek, hanem felelősségteljes munkának tekinti, amelynek terepe bizonyosan nem a Facebook, hanem többek között a Fővárosi Közgyűlés.”
Levelet ír, tárgyal, átad
Szentkirályi Alexandra az elmúlt hetekben másról sem posztol, mint a budapestiek képviseletéről. „Mi mindig a budapestiek szemmagasságából közelítjük meg a munkát. A mi elkötelezettségünk, hogy az itt lakók érdekeit soha ne engedjük lesöpörni az asztalról” – írta a szerdai sajtótájékoztató után is.
A budapestiek képviseletében már kész versenybe szállni Karácsony Gergellyel is, holott ne felejtsük: a tavaly júniusi önkormányzati választás előtt két nappal pont ő volt az, aki megfutamodott, és visszalépett a jelöltségtől. A Fidesz listájáról bejutott a Fővárosi Közgyűlésbe, ahol frakcióvezetőként sokkal aktívabb, mint elődjei, Láng Zsolt és Wintermantel Zsolt az előző ciklusban. A Fidesznél jóval fontosabb szerepet is szánnak neki, feladatai is túlmutatnak a közgyűlési gyurcsányozáson.
Orbán Viktor a júniusi választás után azt mondta, hogy elfogadja és tudomásul veszi a budapestiek döntését.
A kormány azonban az elmúlt hónapokban úgy tesz, mintha a budapestiek valójában Szentkirályi Alexandrát választották volna meg főpolgármesternek.
Miközben Karácsony Gergellyel jó pár fajsúlyos kérdésben nem hajlandó tárgyalni, a fideszes politikus előtt – úgy tűnik – minden miniszter ajtaja nyitva áll.
November közepén Szentkirályi levélben kérte Lázár Jánost, hogy a fővárosi döntés után a MÁV és Volán járatain is ingyen lehessen biciklit és kutyát szállítani. Alig három órával azután, hogy ezt kiposztolta, az építési és közlekedési miniszter bejelentette: támogatja a kezdeményezést, és már ki is adta a feladatot a MÁV vezérigazgatójának. „Kérem, ne hagyja abba a levélírást, a következő szólhatna arról, hogy a kormány ne vegyen el jövőre 100 milliárd forintot a budapestiektől. Egy ilyen levelet jegyezhetünk akár együtt is” – reagált akkor Karácsony Gergely Szentkirályi bejegyzésére.
A Fidesz fővárosi frakcióvezetőjét december közepén Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is fogadta. Szentkirályi beszámolója szerint a kormányzati támogatásból működő Egészséges Budapest Programról tárgyaltak. Ez az az egészségügyi fejlesztési program, amelynek részeként a kormány az atlétikai vb fővárosi támogatásáért cserébe 50 milliárd forintot ígért Karácsonyéknak, de a mai napig nem fizette ki a teljes összeget.
Az Egészséges Budapest Programból újulhat meg a XVI. kerületi Hunyadvár utcai tüdőgondozó. Ki jelentette ezt be? Szentkirályi Alexandra. A képek alapján ott volt Kovács Péter, a kerület fideszes polgármestere és Szatmáry Kristóf, aki 2022-ig a kerület országgyűlési képviselője volt. A legutóbbi választáson kikapott az MSZP-s Vajda Zoltántól, így most csak a Fidesz választókerületi elnökeként lehetett jelen a kormányzati támogatás átadóján, ami megint csak a párt és az állam összefonódásáról szól.
Orbán Viktor: Szentkirályi Alexandra abszolút tárgyalóképes vezető
„Az én feladatom az, hogy egy új lendületet tudjak adni a jobboldali gondolatoknak a fővárosban is” – mondta Szentkirályi a Magyar Nemzetnek adott decemberi interjúban. A volt kormányszóvivő nehéz kihívás előtt áll, ha ezt komolyan gondolja. A kormánypárt a tavaly júniusi EP-választáson csak 0,3 százalékkal előzte meg a Tisza Pártot Budapesten, és darabra ugyanannyi mandátumot szereztek a Fővárosi Közgyűlésben. A közvélemény-kutatások szerint azóta jócskán beelőzte a Fideszt Magyar Péter pártja Budapesten.
Szentkirályi azt a feladatot kaphatta Orbán Viktortól, hogy egy új generációval, tapasztalatlan fővárosi képviselőkkel élessze újra a Fidesz szervezetét az ellenzéki többségű Budapesten.
A szervezet gondjairól maga Orbán Viktor beszélt nyíltan a tavalyi júniusi választás után. „Be kell vallanom, hogy ma a szervezettségünk Budapesten nem éri el azt a szintet, amit az ország bármely más városában vagy falujában elérünk. Tehát a leggyengébben szervezett Fidesz-közösség vagy a polgári, nemzeti, keresztény közösség politikai képviselete Budapesten van” – fogalmazott Orbán, aki elismerte, hogy a Fidesz elnökeként ebben neki is megvan a felelőssége.
A miniszterelnök szerint a Fidesz budapesti szervezetének megerősítése talán azért is maradhatott el, mert a korábbi főpolgármester, Tarlós István nem volt a párt tagja. „Tiszteljük a személyét és a munkásságát, de az ő főpolgármesteri időszaka nem hozta magával a Fidesz és a polgári, nemzeti, keresztény közösség felépítését és megerősítését a fővárosban, így Szentkirályi Alexandra körhátrányból indult.”
Amikor a választás után a főváros és kormány jövőbeli kapcsolatáról kérdezték Orbánt, bizakodó volt. Úgy fogalmazott: könnyebb helyzetben vannak, mert Szentkirályi Alexandra ott ül a Fővárosi Közgyűlésben, és „ő abszolút tárgyalóképes vezető”. Arra a kérdésre, hogy ha Karácsony Gergely el akar érni valamit a kormánynál, akkor először a Fidesz budapesti frakcióvezetőjénél kell-e jelentkeznie, Orbán kitérő választ adott az interjúban: „A főpolgármesternek először Budapesten kell megoldania a problémákat. Mindig ott kell kezelni a bajokat, ahol keletkeztek. Ha ez nem sikerül, akkor a kormány áll rendelkezésre.”
A kormány az elmúlt hónapokban láthatóan leginkább Szentkirályi Alexandra rendelkezésére áll, és azt a képet próbálják felépíteni, hogy Karácsony helyett a fideszes politikus tudja megoldani a fővárosiak problémáit. Hogy ezt a kormánypárti törzsszavazókon kívül más elhiszi-e, leginkább akkor derülhetne ki, ha a 2029-es főpolgármester-választáson Szentkirályi neve majd rajta is marad a szavazólapon.