Kövér lekárolyimihályozta Magyart, aki cserébe lekommunistasarjozta a házelnököt
2025. január 9. – 10:06
Alacsonyan szállnak a történelmi kontextusból kiragadott jelzők Kövér László és Magyar Péter legújabb csörtéjében. A Tisza Párt elnöke Facebook-bejegyzésében válaszolt a házelnöknek. Az apropót Kövér bonyhádi fellépése adta, ahol a házelnök neve említése nélkül hosszasan beszélt Magyarról. Kövér „új Károlyi Mihálynak” nevezte őt, utalva az ellentmondásosan megítélt, konzervatív politikai körökben Trianon egyik felelősének tartott politikusra, az első köztársasági elnökre, az őszirózsás forradalom vezetőjére.
„A bukott posztkommunisták helyébe – idegen megbízói utasítás szerint – egy harsány hazudozó, a régihez hasonlóan tehetségtelen, de személyes ambícióit kordában tartani nem tudó új Károlyi Mihály lépett, akinek mindössze annyi a feladata, hogy miután elárulta korábbi politikai közösségét, csapja be a teljes magyar nemzetet is, annak érdekében, hogy előkészítse a terepet a magyargyűlölet új kunbéláinak a színrelépéséhez” – idézte az MTI nyomán a Mandiner a házelnököt, aki ezután Wass Albertről is beszélt, az íróhoz való viszonyulást a magyarság fokmérőjeként megjelölve. Szerinte az írót a magyarság szereti, míg a magyarság ellenségei és árulói gyűlölik.
Magyar – ismét elővett, MI-vel készített hosszú hajú portréját a fiatalabb Kövér mellé téve – posztjában közölte: „Azért lehet, hogy Kövér László helyében, lelkes MSZMP-tagként, KISZ-vezetőként és hithű kommunista család sarjaként, óvatosabban kunbéláznék és károlyimihályoznék.”
Majd saját elődjeivel folytatta, miután korábban nagyapja, Erőss Pál miatt ő magát is elérte a „sarjozás”. „Csak a pontosság kedvéért, az én felmenőim sváb földművelők, református lelkészek, tanítók, Mádl Ferencek és Erőss Pálok, hazafiak voltak. És nem árulók.” Erőss Pál a '60-as évektől bíró volt, 1979-től a legfelső bíróságon dolgozott és vezette az Igazságügyi Minisztérium Polgári Osztályát, de széles körben Jogi esetek című televíziós műsorával vált ismertté. 2010-ben – már a Fidesz újabb győzelme után, a fideszes többség által megválasztott Schmidt Pál köztársasági elnöktől Erőss Pál állami kitüntetést vehetett át.
Magyar ezzel Kövér múltját állította szembe, aki 27 évesen néhány hónapig az MSZMP Központi Bizottsága Társadalomtudományi Intézete ifjúságkutató csoportjának segédmunkatársa volt, majd 1987-től egy évig Soros-ösztöndíjasként kutathatott.
„Ön élt Soros-ösztöndíjból, nem én. Önök vonultak ki az Országgyűlés üléséről a trianoni megemlékezésen, nem én. Önök kiabálták a Parlamentben, hogy térdre, imára csuhások, nem én” – mondta, elővéve egy, a parlamentben valóban többször hivatkozott bekiabálást, amely azonban nem biztos, hogy elhangzott, bár összhangban állt a korai Fidesz egykori, egyházat illető távolságtartó politikájával.