Még mindig 260, kórházban hagyott csecsemő van az anyátlan kórtermekben
2025. január 8. – 08:34
frissítve
Jelenleg 260 újszülött maradt egészségügyi intézményekben – válaszolta a Népszava kérdésére az Országos Kórházi Főigazgatóság szerdán. Ez azt jelenti a lap szerint, hogy szeptember óta jelentősen nem csökkent a szülők lemondása miatt a kórházakban hagyott csecsemők száma, amit akkor 280-300-ra saccoltak.
Pedig novemberben Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt közölte, megtörténtek az első gyorsított örökbefogadások a kórházban hagyott csecsemőknél. Egy nyáron elfogadott, új jogszabály felgyorsítja az ilyen helyzetbe került kisbabák örökbeadási folyamatát. Az új jogszabálynak megfelelően 2024. szeptember 30-ig 31 kórházban hagyott gyereket nyilvánítottak örökbe fogadhatónak, október 24-ig pedig 7 gyerek örökbefogadási eljárása már lezárult. Tíz gyerek örökbefogadása még folyamatban van, ők már az örökbe fogadni szándékozó szülőknél élnek, de az eljárást lezáró határozat még nem született meg – közölte pár hónapja Rétvári.
Az új szabályozás szerint amennyiben hat héten belül sem az anya, sem más hozzátartozó nem jön a kórházban hagyott gyerekért, a csecsemő lemondó nyilatkozat nélkül örökbe fogadhatóvá válik, és így elindulhat az örökbefogadási folyamat. A szülészeti osztályokon egy új eljárásrendet alkalmaznak az örökbefogadási ügyekben, a kórházak pedig kapcsolattartókat jelöltek ki a kormányhivatal munkájának segítésére és a folyamat gyorsítására. Az új eljárásrend szerint ha egy anya a kórházban hagyja gyerekét, a távozását követő egy napon belül a kórháznak értesítenie kell a kormányhivatalt.
Tavaly ősszel bejárta a médiát, hogy nagyjából 280-300 elhagyott csecsemő van kórházban. Ez a szám a Gyermekjogi Civil Koalíció felmérése szerint 2023-ban még 50-100 volt, vagyis egy év alatt három-hatszorosára nőtt. A helyzeten az sem segít, hogy 2021 óta az egyedülálló szülők csak miniszteri engedéllyel fogadhatnak örökbe.
A kórházban hagyott csecsemők helyzetéről három nagyobb cikket is írtunk: