A Madách gimnázium felmentett igazgatója fontolgatja a Belügyminisztérium beperlését
2024. december 21. – 10:44
Nincsen hiba abban a szövegben, amit mi kiraktunk a gimnázium honlapjára, csak ha mindenki kirak egy ilyen szöveget, akkor nevetségessé válna az oktatási részleg – mondta Mészáros Csaba, a Madách Imre Gimnázium korábbi igazgatója, aki Veiszer Alindának adott először interjút. Mészáros Csaba élete néhány hónapja változott meg, amikor a belügyminisztérium felmentette pozíciójából.
A Belügyminisztérium augusztus 28-án mentette fel azonnali hatállyal a Madách Imre Gimnázium igazgatóját. Az igazgató kirúgásának előzménye, hogy a VII. kerületi Madách Imre Gimnázium vezetősége bejelentette: az új tanévben nem veszik el a diákok mobiltelefonjait és más digitális eszközeit a tanítás előtt, hiába kötelezte őket erre rendelet. A minisztérium szerint „egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt”.
Mészáros Csaba a felmentése óta pedagógusként dolgozik a Madách Imre Gimnáziumban. Azt mondta, neki könnyű volt az átmenet, mert a kollégákkal olyan kapcsolatban volt, hogy nem kellett szégyenkeznie: igazgatóként is partneri viszonyt ápolt velük, és ez mostanra is megmaradt.
„Azt a pontot kellett megéreznem, hogy hol van az, hogy én a kollégákkal együtt vagyok a gyerekekért, az iskolai közösségért, és hol van az, hogy az igazgatói székemet kell félteni, és a kollégákat csak csitítatni kell, és minél inkább arra rávenni őket, hogy ne vegyenek részt az eseményekben. Tudni azt, hogy ez meddig ildomos, és szembe tudok-e nézni, és mikor van az a pont, amikor érdemes azt mondani, hogy akkor most bele kell állni” – fogalmazott Veiszer Alinda műsorában.
2022 tavaszán jött el az a pont, amikor szerinte „bele kellett állni”. Úgy látta, a pedagógusok olyan mértékben alulfinanszírozottak, hogy nem lehet elvárni tőlük, hogy szívvel-lélekkel csak az iskoláért dolgozzanak. Ezért először 2022 őszén emelték fel a hangjukat: szeptember 30-án közzétettek egy kiáltványt, amiben felsorolták az összes kifizetetlen munkájukat, és a szülőkhöz fordultak segítségért. Ez már egy kiállás volt a tarthatatlan körülmények ellen.
Véletlen egybeesés, hogy ez pont azon a napon történt, amikor több kölcseys tanárt a sorozatos polgári engedetlenségben való részvételük miatt kirúgtak.
Igaz, a pedagógus-béreket azóta megemelte a kormány, de Mészáros Csaba szerint
„nincs ingyen ebéd, van ára annak, ami történik”.
Szerinte a bér az egy dolog, de a pedagóguspálya presztízse, színvonala is számít.
A beszélgetésben szóba került az oktatást is felügyelő Pintér Sándor belügyminiszter parlamenti meghallgatása. A Parlamentben Kálmán Olga képviselő megkérdezte a belügyminisztertől, helyesnek tartja-e a Madách Imre Gimnázium igazgatójának felmentését. Pintér azt mondta: becsüli, hogy az igazgató „karakánul kiállt”, de ezt rendőri nyelven úgy mondják: lázadás. Szerinte ha nem lesz rend az iskolákban, akkor nem tudnak a diákok tanulni.
Mészáros Csaba a saját Facebook-oldalán reagált a belügyminiszter állításaira. Azt írta: „Parancsát végrehajtották: kiiktattak. (…) A Madáchban rend van, az iskola 6. helyezést ért el a középiskolák idei rangsorában és az okos eszközöket sem vesszük el, ahogy erről augusztusban döntöttünk. Nem rendőri nyelven úgy mondjuk, hogy kiállunk az értékrendünk mellett. Hiszen ez egy iskola.”
Mészáros Csaba Veiszer Alinda műsorában hozzátette: a középiskolásoknak nem szabadna megtiltani a mobilhasználatot, inkább szabályozni kellene.
„Három hét alatt bevezetni, infrastruktúra nélkül, ez hungarikum.”
De ettől függetlenül törvényt nem sértettek, hiszen maga a rendelet ad lehetőséget arra, hogy az igazgató akár egész évre is engedélyezze a mobilhasználatot. Érdekességnek tartja, hogy a felmentése után senki nem ment be a Madáchba ellenőrizni az új szabályok betartását. Sőt, máshol sem ellenőrzik ezt. Szerinte ennek az is az oka, hogy mindenki rájött, ezt a rendeletet gimnazista fiatalok esetében nem lehet betartani.
Úgy látja, a minisztérium csak a médiában megjelent szalagcímeket látta a felmentésekor. Ezekben egyes médiumok bojkottról írtak. A hatalom emiatt gondolta úgy, hogy muszáj lépnie, nehogy a többi iskola is felhatalmazva érezze magát a hasonló állásfoglalásra.
Veiszer Alinda azt is megkérdezte az interjúban, Mészáros Csaba megbánta-e, hogy felemelte a hangját a mobilhasználatot korlátozó rendelet ellen. „Valahogy azt éreztem, hogy ezt ki kellett tenni” – válaszolta az igazgató, célozva ezzel az iskola honlapján közzétett bejegyzésre. Szerinte nem lehetett szó nélkül hagyni a történteket, és ugyan még nem perelte be a Belügyminisztériumot, de „fontolgatja”, most jogásszal konzultál.
A teljes beszélgetést havidíjért cserébe ezen a linken lehet megnézni.