Horn Gyula sétánytól a palacktartó gyűrűkig – maratoni ülést tartott a Fővárosi Közgyűlés, de nem értek a végére
2024. október 30. – 10:05
Se főpolgármester-helyettes, se szervezeti és működési szabályzat (szmsz) – így ért véget október elején a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése. A közgyűlés első rendes ülésén hosszú a napirend: amellett, hogy megpróbálnak megegyezni az szmsz-ről – azon belül pedig Karácsony jogköreiről –, döntenek lakhatási kérdésekről, a felügyelőbizottsági és vezetői pályázatok sorsáról, de még palacktartó gyűrűkről és ingyenes kerékpár- és kutyaszállításról is is. Helyettese viszont most sem lett a főpolgármesternek.
A kilencórás ülésen szavazások nem voltak, kizárólag a napirendi pontok vitája. A szavazást Karácsony javaslata szerint egy óra szünet után, egyben zavarják majd le a képviselők.
Arról, hogy mit szavaztak meg külön cikkben számolunk be.
A közgyűlés második ülése is nagy érdeklődés mellett indult, a képviselők mellett megjelent Nagy Ervin színész is, aki a Tisza Párt képviseletében az Emberi Erőforrások Bizottságának külsős tagja. Letette képviselői esküjét Kovács Gergely a Kutyapárt képviselője, miután az alakuló ülésen nem vett részt. Kovácsot a főpolgármester véletlenül „Karácsony Gergely képviselő úrként” konferálta fel, de gyorsan korrigálta magát. Kovács után esküt tettek a fővárosi bizottságok külsős tagjai is.
A képviselők a szavazás rendjéről is nehezen tudtak megállapodni. Karácsony azt tanácsolta, hogy a képviselők ne a napirendi viták tárgyalása után szavazzanak, hanem az ülés végén, külön döntsenek az egyes pontokról. Ezt a Fidesz, a Tisza és a Podmaniczy Mozgalom sem támogatta. Vitézy Dávid szerint ezt nem „derült égből” kell eldönteni. Karácsony azt tanácsolta, hogy ma próbálják ki az általa javasolt rendszert, majd döntsenek, hogy így működnek-e tovább. A főpolgármester ragaszkodott ehhez a rendszerhez, ezért így szavaznak majd.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában a lakhatási problémákról beszélt. Szerinte Karácsonyék ebben kérdésében olyan projekteket csináltak meg, amik „jobb, ha meg se valósultak volna”. Szentkirályi elmondta, hogy
kétszer is tárgyalt Nagy Márton miniszterrel a lakhatás kérdéséről, ahol a diákvárosról is szó volt.
Ez a Fidesz frakcióvezetője szerint azon a területen valósulna meg Ferencvárosban, ahova korábban is tervezték. Hozzátette: nem szégyen beismerni, hogy a fővárosnak „beletört a bicskája” ebbe a kérdésbe, és segítséget kérni a kormánytól.
„Én ezt üdvözlöm” – mondta Baranyi Krisztina. A ferencvárosi polgármester azt szeretné, hogy a projekt megvalósítása már holnap induljon el, hozzátette: ez több ezer kollégiumi férőhely kérdését oldaná meg, ami egyébként eleve kormányzati feladat. Vitézy Dávid is arról beszélt, hogy a diákváros építését ő is támogatja.
Az szmsz-tervezetét a főpolgármester újra benyújtotta. Ebben reagált a korábban felmerülő módosítási igényekre. Leírta, hogy a módosítók közül formailag vagy tartalmilag minden olyan javaslatot befogadott, amik nem ellentétesek az önkormányzati törvénnyel és „Budapest kiszámítható működésének érdekeivel”. A főpolgármester valamennyit engedett a Tisza és Podmaniczy Mozgalom által vitatott jogköreiből is, a két ülés közti döntési jogának jelentős részéről például lemondott. Emellett az szmsz részévé tette a Fidesz által javasolt antikorrupciós szobát, amit a kormánypártok a parlamentben leszavaztak.
A most benyújtott szmsz-ről ismét vita alakult ki. A tiszás Bujdosó Andrea megköszönte a főpolgármesternek, hogy javaslataikat beépítette az szmsz-be, de szóvá tette, hogy Karácsony egyes hatásköreit nem adta át, köztük a cégvezetők kinevezésének jogát. „Ez még mindig nem az az szmsz, amit mi jó szívvel el tudunk fogadni” – mondta Szentkirályi Alexandra. A Fidesz tovább csökkentené a fővárosi bizottságok számát, illetve Budapest Infó néven rendszeres sajtótájékoztatót várna el a főpolgármestertől, aminek ügyében Szentkirályi szerint Karácsony „szappanos angolnamozgást” végez.
Miután a képviselők fél órája vitáztak az szmsz-el kapcsolatos jogi kérdésekről Baranyi Krisztina szólt közbe: szerinte azzal, hogy erről ilyen hosszan vitáznak, teljesen elvesztették az emberek nagy részének érdeklődését. „Szerintem Budapest lakóit sokkal jobban érdekelnek más kérdések, mint ez a vita.” Javasolta a két óránkénti kávészünet bevezetését.
Az alakuló ülésen a legnagyobb nézeteltérést a Vitézy Dávid által vezetett Podmaniczky Mozgalom és a Tisza, illetve Karácsony Gergely között az váltotta ki, hogy nem tudtak megegyezni, milyen jogkörök maradjanak a főpolgármesternél. Karácsony jogköreiből bőven adna a bizottságoknak és a közgyűlésnek, tanácsadói számát pedig 46-ról, 15-re csökkentené. Azonban Karácsony a cégvezetők kinevezéséről és a két ülés közti döntési jogkörökről nem akart lemondani. Ezt nem fogadta el a többség, így az alakuló ülésen végül halasztották a döntést.
Vitáztak Metropolisz Kerekasztal létrehozásáról. A Tisza javaslatának célja, hogy Budapest vezetésével létrehoznak egy kéthavonta összeülő egyeztető fórumot, amin a fővárosi kerületek és az agglomeráció képviselői vehetnének részt. Baranyi Krisztina szerint nincs feltétlenül szükség még egy ilyen „gittegyelet” létrehozására. Szerinte több ilyen egyeztető fórum is létezik már, de ezeknek valódi eredménye nem volt.
Igazgatói pályázatok kiírása: a Tisza Párt előterjesztése is napirenden volt, amiben azt kérték, hogy egy olyan vezetőt rúgjanak ki az Állatkert éléről, aki már nem is dolgozik ott. A párt korábban közölte: a hangsúly itt nem a vezetőn van, hanem azon, hogy az állatkert négy éve főigazgató, másfél éve pedig operatív igazgató nélkül működik. A Tisza szerint ennek is köszönhető, hogy az ülés napirendjének része a főigazgatói pályázat kiírása. A Fővárosi Állat- és Növénykert vezetői pályázatának kiírását végül későbbre halasztanák a kormány oldalán kialakult „zavaros jogi körülmények” miatt, de várhatóan pályázatot írnak majd ki a Fővárosi Önkormányzat Gyulai Idősek Otthona és a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI) vezetői pozíciójára is.
Igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok: Karácsony Gergely bejelentette, hogy az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagokról további egyeztetésig, a szakmai és „törvényes minimum” teljesítéséig nem fognak szavazni, ezeket a döntéseket elhalasztja. A főpolgármester arról beszélt, hogy a megegyezés érdekében újra egyeztetéseket fog kezdeményezni. Karácsony szerint úgy nehéz lesz megegyezniük, ha nem beszélgetnek a kérdésről, szerinte ha Jézus Krisztust terjesztené be, azt sem támogatnák.
Az igazgatóságoknál és a felügyelőbizottságoknál szorít az idő, ugyanis a jelenlegiek megbízása november 15-én lejár.
Déri Tibor érdeklődött is hogyan tervezik ezt megoldani, lesz-e a rendkívüli közgyűlés, de a főpolgármester erre nem tudott válaszolni. Tüttő Kata szerint erről a kérdésről ma vagy a jövő héten kell dönteni, mert helyettes nélkül működik a főváros, de igazgatóságok nélkül nem. Karácsony jelezte, hogy hétfőre újabb egyeztetést . kezdeményez, de ma szerinte nem tudják megoldani ezt a problémát.
Azt egyébként Tisza javasolta, hogy a főpolgármester által kiírt, majd kétszer is meghosszabbított igazgatósági és felügyelőbizottsági tagságokra kiírt pályázatot, illetve a fővárosi cégek vezetői pozícióira kiírtakat is vonják vissza. Ezt röviden azzal indokolták, hogy a kiírás az új közgyűlés megalakulása előtt 25 nappal történt, emellett szerintük be kellene vonni a Tulajdonosi Bizottságot egy új pályázat kiírásába. Még szeptemberben derült ki, hogy Karácsony Gergely átalakítja a fővárosi cégek vezető- és ellenőrző testületeit: a pozíciókra pályázni kell, és kevesebb lesz a felügyelőbizottsági és az igazgatósági tag is.
„Még kalapálni kell” – a diákmozgalmak programjáról vitáztak
Az elmúlt napokban a Karácsony Gergely által benyújtott, a kampányban őt támogató három diákszervezet programjáról vita alakult ki a fővárosi képviselők között. Az ügy hétfőn indult, mikor Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere hétfőn arról posztolt, hogy szerinte megint összeállt a Fidesz és a Tisza Párt, méghozzá „egy szimbolikus ellenzéki ügy ellen”. Az ügyre a három érintett diákszervezet (Egységes Diákfront, az ADOM Diákmozgalom és a Fridays For Future) is reagált. Szerintük más diákszervezet nem nagyon tud szabad szemmel látható aktivitást felmutatni az elmúlt két évben, de jelezték: készek tárgyalni bárkivel. Az ügyet a Tisza egy módosítóval és a szervezetekkel való tárgyalással próbálta a megoldás irányába mozdítani, hasonló módosítót nyújtott be Vitézy Dávid is.
Karácsonyt meglepte a diákszervezetekkel kapcsolatos javaslata ilyen vitát váltott ki, mondta az ülésen. „Büszke vagyok, hogy ők engem bíztak meg ennek a programnak a végrehajtásával.” Szerinte pont a javaslatban szereplő konkrétumokról nem esett szó, „a vita arról szólt, hogy kik ezek a srácok, arról szólt, hogy melyik főpolgármester-jelöltet támogatták”. Ezt rosszindulatúnak tartja, szeretné, hogy a program érdemi részeiről ma döntsenek.
A diákmozgalmak egyik aktivistája is felszólalt, aki azt kérte a képviselőktől, hogy a javaslatokkal és ne a politikával foglalkozzanak. Vitézy Dávid szerint neki nem az ötletekkel van baja, azokat szerinte „ki kellene kalapálni”, rendesen megvizsgálni, hogy azok hogyan valósíthatóak meg. A tiszás Barna Judit pedig megismételte, hogy ők kiterjesztenék az egyeztetést, de sérelmezte, hogy a Tisza egyes módosítóit nem fogadták be.
Baranyi szerint „képmutatás és porhintés” volt a bizottsági üléseken, ahol ezt a javaslatot tárgyalták.
Vitézyt idézte, aki állítása szerint azt mondta, hogy Karácsony a „plakátrongálását akarja meghálálni” a diákoknak. „Ezek a diákszervezetek álltak ki hóban fagyban, ezeket a diákokat gázspray-zték le, ültek ott a kockakövön. Ezek a diákszervezetek álltak ki a jövőnkért. Ne nyugtatgasson engem, Vitézy képviselő úr! Tudja, hány plakátomat szaggatták le? És emiatt óvodás bosszút állni ilyen gyerekeken?! – mondta Baranyi. Felháborítónak tartja, hogy a Tisza és Vitézy szakmaiságról beszél, mikor ezek a diákok kérnek támogatást a fővárostól. ”Olyan módosítókat adtak be, amivel ezt a javaslatot kiherélik.„ Szerinte a diákok többet tettek a demokráciáért, mint az ülésteremben bárki.
Vitézy Dávid szerint a diákok politikai célú felhasználása történt a kampányban. ”Én nem mondom azt, hogy ne támogassuk a javaslatokat, de kell azon dolgozni, hogy ezekből a javaslatokat meg lehessen valósítani„ – mondta.
Lakhatás és rezsitámogatás
Karácsony Gergely javaslatában – ami a közgyűlés ötödik órájában még csak az ötödik napirendi pont a 28-ból– több pontot is megfogalmazott a fővárosi lakhatási programok kormányzati elősegítése érdekében. Ezek közt szerepel, hogy a kormány tegye közzé az Európai Unió strukturális alapjaiból finanszírozott fővárosi lakhatási programok felhívását, de az is, hogy a kormány kétéves moratóriumot vezessen be az Európai Gazdasági Térségen kívüli országok állampolgárainak budapesti lakásvásárlására.
Vitézy Dávid lakhatással kapcsolatos előterjesztésében szerepel, hogy alkossanak egy új, piaci együttműködésre is alapozó koncepciót a megfizethető lakhatás érdekében. Ezzel párhuzamosan pedig állítsák le a kelenföldi kollégium értékesítését. Vitézy szerint a lakásépítési modellnek a lényege, hogy az ingatlanfejlesztő a telek vagy földhasználat jogáért, illetve a fejlesztést lehetővé tévő építési jogokért cserébe biztosítja, hogy az általa fejlesztett lakásállomány meghatározott százaléka felett a Fővárosi Önkormányzat bérlőkijelölési jogot szerezzen, egyben hosszú távra lakbértámogatási kötelezettséget vállaljon az általa kijelölt kedvezményes bérlőknek.
Hasonló javaslatot nyújtott be a Fidesz is: ők sem adnák el a kelenföldi kollégiumot, de az ingatlanállomány felülvizsgálatáig más fővárosi épületet sem. A Fidesz a kelenföldi épületet lakhatási célra használná fel. Korábban ezzel kapcsolatban a főváros jelezte: az épületre túl nagy összeget kellene rákölteni ahhoz, hogy újból használható legyen, arra pedig még nagyobbat, hogy új funkciót kapjon.
A Fidesznek emellett olyan javaslata is volt, hogy a jelenlegi fővárosi lakásrezsi támogatást helyett újat rakjanak össze. Szentkirályi Alexandra szerint a mostani rendszert rosszul dolgozták ki, ehelyett a (kormánypárti) kerületekben alkalmazott, általa jónak minősített módszereket venné alapul. Karácsony szerint minden rendszer lehet jobb, ezért támogatja hogy a jelenlegit vizsgálják felül. Hozzátette: más költségvetési lehetőségeik vannak, mint a kerületeknek.
Szentkirályi egy másik előterjesztésében a tavasszal létrehozott Fővárosi Lakásügynökség munkáját is kifogásolta: ”sikertelen kísérletnek„ nevezte. ”Nyolc lakás egy fél éve működő ügynökségnek a mérlege„, mondta. Azt tanácsolta, hogy az ügynökségre szánt források helyett Karácsony tárgyaljon a kormánnyal a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz pályázatok keretében a kollégiumi férőhely bővítésről és a megfizethető szolgálati lakások kialakításáról. A főpolgármester a javaslatról kedden azt írta: ”az egyik »nagyszerű« javaslat a szemétbe dobná a főváros által előkészített, EU-s pénzből megvalósítandó 20 milliárdos lakhatási programot„. Karácsony az ülésen is hangsúlyozta, hogy nem támogatja a Fidesz javaslatát.
A hosszú vita egy pontján Radics Béla, a Fidesz képviselője a Tisza Párt EP-képviselőjének, Gerzsenyi Gabriellának egyik állítólagos mondatát idézte, amiben arról beszélt, hogy a kormány mostani rezsicsökkentése nem ér semmit, véget kell neki vetni. Radics azt mondta, hogy emiatt ”napok óta nem alszik", és azt tanácsolta a közgyűlésnek, hogy határozatban álljanak ki a rezsicsökkentés mellett. Az ülés hatodik órájában, mikor még csak az ötödik napirendi pontot tárgyalták a képviselők a 28-ból a Kutyapárt így foglalta össze a helyzetet:
A Fidesz szerint “politikai műbalhé” a HÉV-járatritkítás körüli vita
Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője több előterjesztést is benyújtott. A képviselő javaslata alapján a Fővárosi Közgyűlés kiáll a HÉV-ritkítások ellen és a vonalak mihamarabbi fejlesztése mellett. Egy nyilvánosságra került tervezet szerint 2025-től ritkították volna a HÉV-eket, de Hegyi Zsolt MÁV-vezérigazgató közölte: nem lesz menetrendváltozás. Vitézy úgy tudja, hogy a MÁV elkezdte azoknak a HÉV-eknek a vizsgáztatását, amik szükségesek a mostani menetrend fenntartásához, mondta a közgyűlés ülésén.
A Fidesz szerint “politikai műbalhé” és hangulatkeltés az ezzel kapcsolatos politikai vita, mivel Lázár János és a MÁV vezérigazgató is kimondta, hogy nem lesz ritkítás. Keszthelyi Dorottya (DK) szerint az egy “hazárdjáték”, amit a MÁV csinál a HÉV-ekkel, ezért a kormánynak mindent meg kell tennie, hogy hazahozza az uniós pénzeket, amiből új szerelvényeket tudnak beszerezni. “Egyszer elmehetnénk közösen és tesztelhetnénk a HÉV-járatokat” – tanácsolta a Tisza Párt képviselője, Barna Judit, aki külvárosi lakósként jelezte: a HÉV-eket igenis sokan használják.
Palacktartó gyűrűk, éjfél utáni metró, ingyenes kutya- és kerékpárszállítás
Vitézy Dávid egy másik előterjesztésében azt javasolta, hogy a fővárosban a nagyobb csomópontoknál és a belvárosban legyen több, 0-24-es palack-visszaváltási lehetőség, ehhez a főpolgármesternek a MOHU-val kellene egyeztetnie. Ezentúl a kukák mellett létrehoznának palacktartó gyűrűket, így a rászorulók az oda helyezett visszaváltható üvegeket gyűjthetnék össze. Ennek a megvalósítását és a megjelenését a Fidesz frakcióból kérdőjelezték meg a képviselők.
Vitézy javaslatára közösen, határozati javaslatban állnának ki amellett, hogy az országos múzeumok maradjanak Budapesten. Azt szeretnék, hogy ne költözzön el a Közlekedési és a Természettudományi Múzeum, és az Iparművészeti Múzeum felújítását pedig mihamarabb kezdjék el. A Lázár János döntése értelmében a debreceni BMW-gyár mellé költöző Közlekedési Múzeum ötletpályázatának eredményt a napokban már ki is hirdették. Baranyi Krisztina szerint az ilyen kormánynak küldött felterjesztéseknek nincs értelme. Ezzel a fideszes Gulyás Gergely is egyetértett.
Szintén a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetőjének javaslata, hogy bérlettel rendelkezőknek lehessen kutyát és kerékpárt szállítani külön jegy nélkül is a BKK járatain. A BKK kedden közölte, hogy tervezték az ingyenes kutya- és kerékpárszállítás bevezetését, így a főváros jóváhagyásával ez meg is történhet 2025 elején.
Ugyanebben az előterjesztésben azt is kezdeményezte Vitézy Dávid, hogy pénteken és szombaton járjon éjfél után is a metró, illetve vizsgálják felül Budapest éjszakai buszhálózatát. A részletekről szóló javaslatot jövő év február végéig kellene bemutatni, ezután döntenének a részletekről. Erről a BKK azt írta, hogy 2024-től már tervezték a hosszabb üzemidő bevezetését, de ennek több mint 100 milliós költségvonzata nem állt rendelkezésre. A helyzetet folyton monitorozzák, a továbbiakról pedig a Fővárosi Közgyűlés döntése szerint gondoskodnak majd.
Vitézy olyan előterjesztést is benyújtott, ami azt írná elő, hogy a főváros erősítse meg a BKK-t és alkossanak egy korszerű, a közlekedésbiztonság szempontjait érvényesítő közútkezelési rendeletet. Vitézy ezt így foglalta össze: „a BKK eredeti, 2010-ben elfogadott, de később megcsonkított működési modelljét ideje helyreállítani. Ehhez szükséges, hogy a központ újra teljes hatáskörrel feleljen az összes budapesti közút forgalmi rendjéért, a különböző közlekedési ágazatok szempontjainak összehangolásáért”.
Baranyi Krisztina Vitézy Dávid javaslatai után azt javasolta képviselőtársának, hogy esetleg a BKK és a Budapest Közút vezérigazgatói posztjáért is.
Baranyi ötletét a főpolgármester hangos nevetéssel fogadta. Szintén Vitézy Dávid előterjesztése, hogy olyan reptéri vasút terve mellett álljon ki a Fővárosi Közgyűlés, ami integrálva van a közösségi közlekedésbe. Szintén ebben a javaslatban szerepel, hogy felkérik a főpolgármestert, hogy kezdeményezze a kormánynál a vasútfejlesztési projekt kiválasztását, a pályázat elkészítését és benyújtását az Európai Bizottság 2024. szeptember 24-i CEF-felhívásának kohéziós vasútfejlesztési prioritására. Erről a napirendi pontról is hosszan vitázták a képviselők, szóba került a ferihegyi út felújítása és az is, hogy van-e bármi értelme a hasonló előterjesztéseknek.
Orbán Balázs neve is előkerült a Horn Gyula sétány átnevezéséről szóló vitán
A fideszes Radics Béla előterjesztésében azt kérte, hogy a korábban vitákat kiváltó XIII. kerületi Horn Gyula sétányt nevezzék át. Budapest Főváros Kormányhivatala korábban jogsértőnek találta a XIII. kerületi Horn Gyula sétány elnevezését, amely így hatályon kívül helyezte a Fővárosi Közgyűlés változtatásról szóló rendelkezését. Az ügyben változás nem történt, a sétány azóta is Horn Gyula nevét viseli, de a Fidesz most Pesti srácok sétányra változtatná.
Vitézy Dávid ehhez a javaslathoz egy módosítót nyújtott be: azzal rendezné ezt a vitát, hogy visszahozná a korábbi szabályozást, azaz csak arról lehet közterület elnevezni, aki már 25 éve meghalt, vagy még halála előtt Budapest díszpolgára lett. „Ez az időtáv biztosítja, hogy a közterületi elnevezések az idővel megszilárduló társadalmi konszenzust tükrözhessék” – írta képviselő Facebook posztjában. Ezt a fideszes Radics Béla is támogatta. A DK-s Szaniszló Sándor Orbán Balázs ‘56-tal kapcsolatos mondatait idézte.
“Azt gondoltam, ha valaki nem hozza fel az ’56-os hősöket, akkor azok önök lesznek”
– mondta. Szerinte a Fidesznek a következő 40 évben évben nem kellene szájára vennie az 1956-os hősök nevét. A Kutyapárt részéről Döme Zsuzsanna azt tanácsolta, hogy lehetne a sétány neve Horn Gyuláné, “ezzel akkor több lenne a nőről elnevezett közterület is”.