Vitézy szerint nem politikai, hanem szakmai okokból szavazták le a három diákszervezet által benyújtott javaslatcsomagot
2024. október 29. – 16:54
Nem pártpolitikai, hanem szakmai okokból szavazta le tegnap a Fővárosi Közgyűlés városfejlesztési, illetve humánügyi szakbizottsága a három diákszervezet által benyújtott 24 témát érintő javaslatot, írta Vitézy Dávid kedd délutáni Facebook-posztjában.
Vitézy „Karácsony Gergely kampányán ügyködő diákszervezetekként” említette az Egységes Diákfrontot, az ADOM Diákmozgalmat és a Fridays For Future-t, amelyek szerinte olyan salátaelőterjesztést szerettek volna elfogadtatni, amelyeket előzőleg nem készítettek elő megfelelően, bár erről szerinte nem a diákok tehetnek, tette hozzá. Az ügy előzménye, hogy Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere hétfőn arról posztolt, hogy szerinte megint összeállt a Fidesz és a Tisza Párt, méghozzá „egy szimbolikus ellenzéki ügy ellen”.
Vitézy példaként emelte ki, hogy a diákszervezetek javaslatai közt szerepelt, hogy a teljes budapesti fürdőbelépő, színház- és művészmozi-jegyrendszert építsék be a Budapest GO nevű telefonos applikációba, noha előzőleg szerinte azért táncolt vissza a városvezetés a bajba került utasok számára kitalált chatfunkció beépítésétől, mert az túl időigényes és költséges lett volna. Mint hozzátette, a diákok ötlete egyszer akár még reális is lehet, de jelenleg sokkal sürgetőbb a BKK-rendészet ügye, ami egyébként Vitézy Dávid főpolgármesteri kampánytémái közé tartozott.
Vitézy egy ponton Karácsony kampányszervezeteinek nevezi a három diákszervezetet arra hivatkozva, hogy azok saját Facebook-oldalaikon videóban számoltak be arról, hogy a főpolgármester Vitézy választási plakátjainak megrongálásával bízta meg őket, amit a választási szervek később jogellenesnek minősítettek.
A bejegyzés azzal folytatódik, hogy a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője kifejti, a kifogásolt előterjesztés olyan javaslatokat fogalmaz meg, amelyek a mögötte álló három diákszervezeten kívüli ifjúsági szervezeteket, diákönkormányzatokat, illetve diákpolgármestereket is érintik, de nem ismert, hogy velük egyeztettek-e a javaslatcsomag benyújtói. Ezért a Podmaniczky Mozgalom széles körű egyeztetési fórumot kezdeményez, amelyre meghívnák a
- a Fővárosi Diákönkormányzat és a Budapesti Diákparlament képviselőit;
- a budapesti köznevelési intézményekben működő diákönkormányzatok 1-1 képviselőjét (fenntartótól függetlenül);
- a budapesti felsőoktatási intézményekben működő hallgatói önkormányzatok 1-1 képviselőjét;
- a budapesti diákpolgármestereket;
- a budapesti fiatalok helyzetével, ifjúságpolitikai, ifjúsági kérdésekkel igazoltan foglalkozó civil és szakmai szervezetek 1-1 képviselőjét;
- a Fővárosi Közgyűlés képviselőcsoportjainak 1-1 képviselőjét;
- a Főpolgármesteri Hivatal érintett szervezeti egységeinek 1-1 képviselőjét.
Az egyeztetési fórum feladata, hogy megvitassa a Mi Budapestünk Programot, majd rögzítse az ezekhez érkező kiegészítéseket, illetve módosításokat, valamint derítse ki, hogy a felvetések mennyire támogatottak a budapesti fiatalok széles körét képviselő szervezetek körében. Vitézy szerint a következő lépés az lehetne, hogy a közgyűlés felkéri a főpolgármestert, hogy ismertesse az egyeztetések eredményét, és tegyen javaslatot a program folytatására.
Nem sokkal Vitézy Dávid Facebook-posztja után közleményt adott ki a Tisza Párt is, amelyben azt írták, hogy egyeztettek a három diákszervezettel a javaslataikról. A párt fontosnak tartja, hogy a teljes fővárosi diákság javaslatokat fogalmazhasson meg a Fővárosi Közgyűlésnek, ezért a holnap a Közgyűlés elé kerülő előterjesztéshez a TISZA Párt módosítást javasol, ami alapján a főpolgármester minden budapesti középiskolának és diákszervezetnek megküldi véleményezésre és kiegészítésre a már összeállított javaslatokat, áll a párt közleményében.
A Tisza budapesti frakciója vállalja azt is, hogy az összes középiskola által év végéig véleményezett és kiegészített javaslatcsomaggal kapcsolatban egyeztet a három érintett diákszervezettel és a fővárosi frakciókkal. Mint írják, ezután racionális érvek mentén összefésülik a programot és javaslatokat úgy, hogy a diákszervezetek javaslatainak lényegi részei megmaradjanak, és ezt a közösen összeállított programot megszavazza a Fővárosi Közgyűlésben.
Ezzel úgy tűnik, a megoldás felé mozdul az ügy, mert a három diákszervezet korábban jelezte, készek tárgyalni és kompromisszumokat kötni, ha ez a javaslataik megvalósítását segíti.