Polt Péter szerint rosszabbnak érezzük a korrupciót, mint amilyen
2024. október 29. – 16:59
„Olyan érzésem volt, amikor legfőbb ügyész urat hallgattam, mintha más országban élnénk. (…) Köszönőviszonyban sincsenek az én tapasztalataim azzal, amiről beszélt és ami a beszámolóban szerepelt” – jelentette ki Sebián-Petrovszki László, a DK országgyűlési képviselője a parlament igazságügyi bizottságának keddi ülésén, miután Polt Péter legfőbb ügyész megtartotta a beszámolóját az ügyészség tavalyi tevékenységéről.
Polt Péter egyebek mellett arról beszélt, hogy az ügyészség statisztikái szerint a különböző magyarországi és uniós korrupciós indexek nem a valós helyzetet tükrözik. Az Európai Bizottsághoz tartozó Eurobarometer 2023-as korrupcióérzékelési közvélemény-kutatására hivatkozott, amely szerint a magyarországi megkérdezettek 88 százaléka elterjedt problémának tekinti Magyarországon a korrupciót, de csak a megkérdezettek 22 százaléka válaszolt úgy, hogy a korrupció érinti a mindennapi életét, és 9 százalékuk tapasztalt személyesen korrupciós esetet az elmúlt egy évben.
„Ezek az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy a szubjektív (nem tényeken alapuló) érzet lényegesen rosszabb képet fest Magyarország korrupciós helyzetéről, mint az objektív tapasztalat”
– áll Polt Péter írásos beszámolójában is.
Jakab Péter szerint a hivatkozott 9 százalék úgy jön ki, hogy a magyarok többsége nem találkozott még Mészáros Lőrinccel, így nem lehet személyes tapasztalata a korrupcióról. Sebián-Petrovszki is megmosolyogtatónak nevezte Polt következtetését a közvélemény-kutatásból, a DK-s képviselő szerint az átlagemberek azért nem érzékelnek korrupciót, mert nem érintettek benne.
Arról kérdezte a legfőbb ügyészt, hogy ha valóban ilyen jó az ország korrupciós helyzete, akkor miért nem kapjuk meg az uniós forrásokat, amelyeket részben pont a korrupcióra hivatkozva tart vissza az Európai Bizottság. „Az unió kettős mércéje miatt és mert Magyarországot politikailag zsarolják” – adta meg a választ Polt Péter helyett Vejkey Imre, az igazságügyi bizottság KDNP-s elnöke. A legfőbb ügyész egyetértett abban Vejkeyvel, hogy ez politikai kérdés. Ő szakmailag csak annyit tud mondani, hogy az ügyészség egyetlen korrupciós fogalommal dolgozik: azzal, ami a Büntető Törvénykönyvben áll.
Polt Péter szerint a többi uniós tagállamban is van korrupció, és az Eurobarométer felmérése szerint a középmezőnyben tartozunk.
„Magyarországon egy stabil és komoly küzdelem folyik a korrupció ellen.”
Sebián-Petrovszki László azt is megkérdezte a legfőbb ügyésztől, hogy miért utasította el 2023-ban a DK összes feljelentését. A párt többek között a kórházi fertőzések és a lélegeztetőgépek beszerzése miatt tett feljelentést, de abban az ügyben sem indult nyomozás, amikor Mészáros Lőrinchez köthető cégek úgy építettek vasútvonalat, hogy kihagyták a vasbetonból a vasat. Polt szerint ez így nem igaz ebben a formában, ráadásul nem minden feljelentéssel ő foglalkozik, gyakran továbbítja ezeket más nyomozóhatóságoknak.
Szóba kerültek Simonka György ügyészséget érintő állításai is. A volt fideszes képviselő a Telexnek adott interjúban egyebek mellett azt mondta, hogy az ügyészek egyik vezetője minden hétfőn eligazításra jár. „Hogy pontosan hova, azt nem tudom, valami magasabb szintre. Délután visszajön, és elmondja, hogy mit kell tenni, a folyó ügyeket milyen irányba kellene terelni.”
Polt Péter szerint se hétfőn, se kedden, se a hét egyetlen más napján sem jár ügyészségi vezető eligazításra. Hozzátette, az ügyészségi vezetők csak a felettes ügyészhez mehetnek instrukcióért, „ha épp olyan a helyzet”, de általában önállóan dolgoznak.
Jakab Péter azzal vádolta az ügyészséget, hogy nem végeznek politikailag elfogulatlan munkát, ami nem is csoda, hiszen Polt Péter korábban a Fidesz tagja volt, „együtt szotyizik Orbán Viktorral, és feltűnően jó viszonyt ápol fideszes politikusokkal”. A képviselő szerint a korrupcióellenes küzdelemben az jelentene garanciát, ha Magyarország csatlakozna végre az Európai Ügyészséghez. Arról kérdezte Poltot, hogy támogatná-e a csatlakozást.
Még mielőtt válaszolhatott volna, Vejkey Imre vette ismét magához a szót. Visszautasította azt az állítást, hogy a legfőbb ügyész politikailag elfogult lenne. Polt ismét úgy reagált: politikai kérdés, hogy csatlakozunk-e az Európai Ügyészséghez, erről az Országgyűlésnek kell döntenie. Szerinte a magyar ügyészség mindkét fél megelégedettségére együttműködik az Európai Ügyészséggel, és az utóbbi vezetője, Laura Codruta Kövesi többször is eredményesnek értékelte a közös munkát. Polt úgy látja: a magyar ügyészség alkalmas arra, hogy ellássa azt a feladatot, amit más országokban az Európai Ügyészség vállal magára.
A Momentum-frakciójában politizáló Szabó Szabolcs arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban több ellenzéki képviselőt is szerinte teljesen értelmetlen ügyekben rángattak az ügyészség elé. „Erre számíthatunk mindannyian a következő években?” – tette fel a kérdést Polt Péternek, a választ azonban ismét a KDNP-s Vejkey adta meg. „Képviselő úr, erre nyilván nem számíthat, mert Magyarország egy demokratikus jogállam.”