A rendőrség szerint nem történt kényszerítés a BME gólyatáborában
2024. szeptember 21. – 10:11
Nem indít nyomozást a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Karának idei, bodajki gólyatáborában történtek ügyében a Készenléti Rendőrség, mert álláspontja szerint ott nem történt bűncselekmény, írja a Népszava.
Az ügyben a gólyáktól származó beszámolók alapján fordult Polt Péter Legfőbb ügyészhez Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője. Amint az Eduline augusztusi cikkéből kiderült, a diákok arról számoltak be a tábor után, hogy ott számos kényszerítő intézkedést vezettek be a tábor szervezői. Az elsős diákoknak
- egy órán keresztül, a tűző napon kellett gyalogolniuk a táborba,
- a gurulós bőröndöket tilos volt húzniuk, csak a kezükben cipelhették,
- magázódniuk kellett,
- első este csak későn kaptak enni,
- kötelező testi motozáson kellett átesniük, amit a biztonsági szolgálat végzett,
- és az első este az összes táskát kipakoltatták a gólyákkal, ekkor még a gyógyszereiket is elvették.
Mint az a rendőrség elutasító határozatából kiderült azt vizsgálták, hogy fennáll-e a kényszerítés bűntette, illetve a kiszolgáltatott személy megalázásának és a becsületsértés vétsége. A rendőrség főként azzal indokolta a nyomozás megkezdésének elutasításával kapcsolatos döntést, hogy a gólyatábort szabadon elhagyhatták a diákok.
Bár nyomozás nem lesz, a történtek nem múltak el nyomtalanul, mivel azok napvilágra kerülése után vizsgálatot indított Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa, aki kijelentette, hogy tájékoztatást kért az egyetem rektorától az üggyel kapcsolatban. Az egyetem vezetősége bejelentette, hogy megkezdte munkáját a gólyatáborok szabályozását felülvizsgáló munkacsoport, a jövő évtől pedig központi szervezésű lesz az egyetemi gólyatábor.