Lázár váratlanul elment az épülő Pázmány Campusra, és tüntetőkkel kávézott

529

Lázár János építési és közlekedési miniszter hétfő reggel 7 órakor váratlanul megjelent a fővárosi Palotanegyedben, az épülő Pázmány Campusnál, ahol egy hete kezdődött tiltakozás amiatt, hogy lebontják a Magyar Rádió történelmi épületeit, derül ki a miniszter és a Zöld palotanegyedért Facebook-posztjából is. A lakók és a kerület tiltakozása ellenére múlt héten megkezdődött a bontás, a rádió régi épületeinek helyén 300 milliárd forintból épül új diáknegyed.

„Az építkezés rossz, valaminek az újjá- vagy felépülése pedig jó: ezt a természetesen ellentmondást kell kezelnünk a VIII. kerület szívében épülő új egyetemi negyed kapcsán is” – írta posztjában Lázár, aki szerint az építkezéssel a környék lakói is nyernek majd. Hozzátette, hogy természetes volt neki, hogy kompenzációt ajánljon a kerületben és a negyedben élőknek. „Ahogyan az is, hogy erről személyesen beszéljek velük – egyebek mellett ma reggel, amikor meglátogattam a demonstrálókat. Meghallgatjuk egymást, megbeszéljük, megoldást találunk” – írta a miniszter, posztjához csatolt képeken pedig látszik, ahogyan pár tüntetővel beszélget.

A Zöld Palotanegyedért csoport azt írta, a mai előadásuk helyett Lázárral kávéztak. „Értelmes beszélgetést folytatva próbáltuk az érveinket újra elmondani, de úgy látjuk a 10 000 diák belvárosi igényei és a katolikus egyház kiszolgálása fontosabbak neki, mint a választópolgárok!” – írták.

Múlt héten hétfőn reggel abszurd jelenetek játszódtak le a Magyar Rádió épületénél: ordibálós balhé alakult ki, amikor egy kamionsofőr megpróbálta eltolni az útból az ottani épületek bontása és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem campusának építése ellen tiltakozókat. A Magyar Rádió bontásra ítélt épületeinél fél 11-kor káosz már nem, de meglehetősen komoly rendőri jelenlét volt.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) egyházi felsőoktatási intézmény, amelynek fenntartója a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia. 2021-ben derült ki, hogy az egyetem új székhelyét Budapest belvárosában, a VIII. kerületi Palotanegyedben építenék meg. A Magyar Közlönyben ekkor jelent meg egy határozat, amiben a beruházást nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították.

Az egyetem új campusa ellen nem csak az utolsó pillanatban próbál tenni a helyi közösség és Józsefváros vezetése. Már tavaly decemberben is tartottak egy lakossági fórumot, amivel Pikó Andráséknak az volt a céljuk, hogy elindítsanak egy „normális egyeztetési folyamatot”. A polgármester szerint a beruházó sokáig ígérte, hogy velük is beszélnek majd, de ehelyett kész tények elé állították őket. Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) államtitkára viszont állította: ők többször is egyeztettek, a lakók egyébként is jól járnak, a projekt elleni kiállást pedig „civil hangulatkeltésnek” minősítette.

A 300 milliárdos projekt korábban kiadott bontási engedélye szerint a Magyar Rádió korábbi épületeiből nyolcat is eltüntetnek. Ez összesen 32 600 négyzetméter alapterületű épület. A tiltakozók szerint a 300 milliárd forintnak jobb helye is lehetne, például a vasútfejlesztésekben.

A Pázmány-campus hivatalos terveit és azt, hogy milyen változásokat terveznek a területen, az ÉKM által létrehozott oldalon lehet böngészni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!