Nem kérdeznek rá a gyermekvédelemben dolgozók szexuális szokásaira az ellenőrzéseket végző NVSZ szerint
2024. július 22. – 21:40
Az MTI-hez eljuttatott közleményben a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) a gyermekvédelemben dolgozók életvitel ellenőrzésének részleteiről ír. Ebben az NVSZ azt hangsúlyozza, hogy a dolgozókkal folytatott beszélgetésen és az írásos kérdőíven sem tesznek fel szexuális szokásokra vonatkozó kérdéseket.
A gyerekotthonok vezetőinek átvilágítását a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) és a Belügyminisztérium végzi el, korábban egy kormányhatározat 1,7 milliárd forintot utalt ki arra, hogy a gyermekvédelmi intézményekben vezetőként és szakmai munkakörben foglalkoztatottak pszichológiai alkalmassági vizsgálata és „kifogástalan életvitelének” ellenőrzése megtörténjen. A pénzből körülbelül 1,4 milliárd forint a bérekre megy.
A gyermekvédelmi szakdolgozóknak ezen az ellenőrzésen nyilatkozniuk kell például arról, hogy van-e hatósági bizonyítványuk, kitüntetésük, folyamatban lévő fegyelmi eljárásuk, de be kell számolniuk gazdasági érdekeltségükről és jövedelmükről.
„Ez nem bűnfelderítés, az ellenőrzés kizárólag nyilvántartási adatokra és környezettanulmányra támaszkodik. A kifogástalan életvitel ellenőrzést a munkáltató kéri az NVSZ-től. Ennek részét képezi az a kérdőív, amely a törvény melléklete. A kérdőív semmilyen szexuális szokásra vonatkozó kérdést nem tartalmaz. Emellett a bűnügyi adatbázisokban ellenőrzik az illető adatait, így megtudható, hogy valaki büntetett előéletű-e.
Az ellenőrzés másik eleme a környezettanulmány, amelynek része egy helyszíni beszélgetés. Ennek az a célja, hogy felmérjék az illető szokásait, hogyan él. Védelmi tisztjeink ezen beszélgetések alkalmával sem tesznek fel szexuális szokásra vonatkozó kérdéseket” – írja közleményében az NVSZ.
Az NVSZ közlése alapján ezután határozatban tájékoztatja a munkáltatót az ellenőrzés eredményéről, munkajogi döntéseket azonban kizárólag a munkáltató hozhat meg.
A gyermekvédelmi törvény felülvizsgálata azután vált aktuálissá, hogy februárban kiderült: Novák Katalin köztársasági elnök a pápalátogatás ürügyén elnöki kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettesének, K. Endrének, aki kényszerítette az otthon több lakóját, hogy vonják vissza a pedofil igazgató ellen tett vallomásukat.
A történtek ráirányították a figyelmet a gyermekvédelem egész rendszerét érintő hiányosságokra. Az elég hamar világossá vált, hogy a kormány válasza a jogszabályok szigorítása lesz. Annak ellenére, hogy több civil szervezet is azt mondta: ez téves irány, mert a durvább ellenőrzés a büntetés logikáját követi ahelyett, hogy valóban támogatná a gyerekvédelmet. Boros Ilona, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) egyenlőség projektvezetője korábban azt nyilatkozta a Telexnek, hogy ezek a szigorítások szembe mennek azzal, amit a bicskei ügyből tanulni lehetett volna, az erről szóló cikkünket itt lehet elolvasni. A gyermekvédelmi törvény módosításáról itt írtunk részletesebben.