Elutasította Karsai Dániel panaszát az Alkotmánybíróság
2024. június 5. – 12:46
Az Alkotmánybíróság elutasította a Kúria végzése elleni alkotmányjogi panaszt, amit Karsai Dániel ALS-ben szenvedő alkotmányjogász azután nyújtott be, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elutasította a népszavazási kérelmét.
A kérdés így szólt volna:
„Akarja-e Ön, hogy az Országgyűlés úgy módosítsa a Büntető Törvénykönyv öngyilkosságban közreműködést bűncselekménnyé nyilvánító szabályát, hogy az ne vonatkozzon azon teljes cselekvőképességgel rendelkező személyeknek nyújtott segítségre, akik gyógyíthatatlan, számukra elviselhetetlen mértékű fizikai vagy mentális szenvedést okozó és emiatt az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen, halálos betegségben szenvednek és állapotukban nem várható javulás?”
A Kúria helybenhagyta az NVB döntését, ezért fordult az alkotmányjogász az Alkotmánybírósághoz.
A Kúria arra hivatkozva hagyta helyben a népszavazási kérdés elutasítását, hogy az az eredményessége esetén egy olyan törvény megalkotására kötelezné az Országgyűlést, ami sérti a jelenlegi Alaptörvényt. Karsai alkotmányjogi panaszában azt írta, a Kúria a népszavazási kérdést nem az Alaptörvénynek megfelelően értelmezte, és megsértette alapjogát a tisztességes eljáráshoz, élethez, az emberi méltósághoz. Szerinte ugyanis az önrendelkezési jog része, ha egy gyógyíthatatlan beteg élete szenvedésekkel teli hátralevő részét nem akarja végigélni.
Az Alkotmánybíróság friss döntésében azt írja, a népszavazási kérdés ellentétes az Alaptörvény azon rendelkezésével, hogy nem lehet népszavazást tartani az alaptörvény módosítására irányuló kérdésről. Ezért elutasította az alkotmányjogász panaszát.
Karsai Dániel azért küzd, hogy saját döntéséből, méltósággal fejezhesse be az életét, emiatt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán is pert indított. A magyar kormány ellenkérelemben arra kérte a bíróságot, hogy nyilvánítsa elfogadhatatlannak Karsai Dániel eutanáziára vonatkozó kérelmét, amire Karsai is benyújtotta válaszát. A strasbourgi bíróság június 13-án dönt az ügyben.
Karsai Dániel kegyelmi kérvénnyel fordult a korábbi és a jelenlegi köztársasági elnökhöz is, Sulyok Tamás személyesen meg is látogatta az ALS-ben szenvedő jogászt. Később közölte, nem ad kegyelmet az életvégi döntésben segítőknek.
A Telex május közepén járt Karsai Dánielnél.
Az Alkotmánybíróság döntése után Frank Evelyn, a Karsai Dániel ügyvédi irodáját vezető jogász az RTL Híradónak azt nyilatkozta, nagyon meglepő döntést hozott az Alkotmánybíróság, „ugyanis a korábbi gyakorlat alapján egyértelműen ellentétes irányú döntést kellett volna hozni az Alkotmánybíróságnak”.
Az Alkotmánybíróság döntéseivel szemben a strasbourgi bírósághoz lehet fordulni, Frank ezzel kapcsolatban azt mondta, még egyeztetnek Karsai Dániellel és a testvérével, Karsai Péterrel.
Karsai Péter az RTL-nek azt mondta, „a lelkünk mélyén számítottunk rá”, hogy elutasító döntés születik az Alkotmánybíróságon, bár bízott az ellenkezőjében. „Most ismét nálunk pattog a labda, még a testvéremmel egyeztetünk, hogy mi legyen a következő lépés”.