Antall Józsefről nevezné el a reptérre vezető gyorsforgalmi utat a főpolgármester

2023. december 12. – 09:29

Másolás

Vágólapra másolva

Antall Józsefről nevezné el a Ferihegyi gyorsforgalmi utat Karácsony Gergely főpolgármester, aki a januári fővárosi közgyűlésen kezdeményezni fogja a reptérre vezető út átnevezését – írta az ÉnBudapestem, a fővárosi önkormányzat lapja.

A rendszerváltás utáni Magyarország első kormányfője, Antall József ma harminc éve, 1993. december 12-én, 61 éves korában halt meg. Halálhírét a Kacsameséket megszakítva jelentették be a Magyar Televízióban, ami egy egész generáció emlékezetébe égett bele.

Antall József nevét több városban is utcák és intézmények őrzik, most pedig Karácsony Gergely bejelentette: a januári fővárosi közgyűlésen kezdeményezi, hogy róla nevezzék el a Liszt Ferenc Repülőtérre vezető gyorsforgalmi utat.

„Ma 30 éve hunyt el Antall József, a rendszerváltás utáni szabad Magyarország első miniszterelnöke. Ahogyan eskütétele utáni beszédében megjósolta, minden akaraterejére és hitére szükség volt, hogy az országot átvezesse a diktatúrából a demokráciába, a tervgazdaságból a piacgazdaságba, a népköztársaságból a köztársaságba, a keleti blokkból az euroatlanti szövetségi rendszer felé.

Alighanem sok vitánk lett volna politikusként, de a történelem ítélete egyértelmű: felelősségvállalása, tisztessége, demokratikus elkötelezettsége és erkölcsi tartása példa ma, és az lesz a jövőben is – ezt pedig a nemzet nem hagyhatja figyelmen kívül. Budapesten van közterület elnevezve a köztársaság első elnökéről, úgy helyes, hogy az első kormányfőről is legyen. Ezért kezdeményezem, hogy a főváros egyik legfontosabb útja – a felújítás előtt álló, soha el nem nevezett – Liszt Ferenc Repülőtérre vezető út Antall József nevét viselje a jövőben” – írta Karácsony a Facebook-oldalán.

A gyorsforgalmi út éppen nyolcvanéves: 1943 novemberében adták át a forgalomnak. Építésének előkészítése 1940 februárjában kezdődött, a kivitelezés 1941. augusztus 4-én indult meg: a 8,5 kilométer hosszú utat óránként 100 kilométeres sebességre tervezték, kiépítése 9 millió pengőbe került. A tervezésében és kivitelezésénél Sávoly Pál, az Erzsébet híd későbbi tervezője, Álgyai Huber Pál, a pesti rakparti gyorsforgalmi út és a Petőfi híd tervezője is részt vett. A gyorsforgalmi a 4-es főút fővárosi bevezető szakasza is egyben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!