Biztonságos abortuszt követelnek a Budapestet kiplakátoló nők
2023. szeptember 28. – 06:44
„A plakátok valószínűleg azért is tudnak erős hatást kiváltani, mert feminista tartalommal töltik meg az egyébként férfiak által létrehozott és dominált köztereket” – mondta a Telexnek a Patent Egyesületet képviselő Petrás Boglárka.
A biztonságos abortuszhoz való hozzáférés világnapjára időzítve, csütörtökre virradóra tett ki figyelemfelhívó szövegeket Budapest több pontján a Patent.
Petrás szerint kevés olyan téma van ma Magyarországon, amiben olyan egységes a társadalom álláspontja, mint az abortuszhoz való hozzáférés jogában. Felmérések szerint a magyarok legalább 70 százaléka egyetért azzal, hogy egy nő sem kényszeríthető a nem kívánt terhesség kihordására. Az aktivisták szerint ha a kormány annyira ellenzi az abortuszt, tegye ingyenessé a fogamzásgátlást és kötelezővé a szexuális nevelést.
Tavaly szeptemberben egyik napról a másikra, bármiféle szakmai, társadalmi egyeztetés nélkül változtatott a kormány az abortusz szabályozásán. A szívhangrendeletként ismert módosítás óta eltelt egy évben azonban nem csökkent az abortuszok száma Magyarországon.
„Ha megvizsgáljuk, hogy a KSH szerint 2022-ben 21 779 abortusz volt Magyarországon, és ehhez hozzáadjuk még azt az évi legalább 700 nőt, aki külföldre megy, valamint azokat a nőket, akik az internetről rendelnek abortusztablettát, rájövünk, hogy kormány intézkedéseinek hatására nem csökken az abortuszok száma. Inkább csak nő azoknak a magyar nőknek a száma, akik alternatív opciót választanak, hogy elkerüljék a megalázó magyar rendszert” – fejtette ki a részleteket Les Kriszti, a Patent aktivistája.
A nőjogi szervezet szerint az lenne ideális, ha a nők ingyenesen, lelki tortúra és manipuláció nélkül hozzáférhetnének az abortuszhoz. „A magyar nők teljes cserben hagyása volt, amikor 2012-ben megvonták az abortusztabletta forgalombahozatali engedélyét” – mondta Les, akit Petrás úgy egészített ki: „Ma a legtöbb nőnek fizetnie kell a terhességmegszakításért – 2023-ban 45 312 forint a térítési díj –, két kötelező konzultáción kell részt venniük, ahol megpróbálják rábeszélni őket a terhesség kihordására, és tavaly óta kötelező megismertetni a nőkkel a magzati életfunkciókra utaló jeleket, ami a gyakorlatban a szívhanghallgatást jelenti. Ezeket a nehezítő tényezőket nevezzük lopakodó szigornak, ami a gyakorlatban azt eredményezi, hogy sok nő kénytelen külföldre utazni, vagy az internetről rendelnek abortusztablettát, mert például nem kap időben időpontot a konzultációkra.”
Habár az abortusztabletta illegális itthon, és orvosi felügyelet nélkül komoly veszélyei is lehetnek, Les szerint a gyakorlatban mégis sokan ezt érzik a biztonságosabb útnak. „Ezek a szolgáltatások olcsón elérhetők, postán küldik el a nőknek a tablettát, részletes információt csatolva hozzá, így a nők saját otthonukban, a számukra megbízható ember bevonásával végezhetik el a terhességmegszakítást” – magyarázta Les. „Jó, hogy léteznek ezek a szolgáltatások, ugyanakkor méltatlan, hogy magyar nők ilyen megoldásokra kényszerülnek, mert a saját politikusaik elvették tőlük a választás lehetőségét.”
A Patent szerint az abortuszok száma nem csökkent, a terhességmegszakítást választó nők kiszolgáltatottsága viszont jelentősen nőtt az utóbbi egy évben. Több nőtől hallottak olyan pozitív példát, amikor az orvos nem ragaszkodott a szívhang meghallgatásához, vagy csak néhány másodpercre kapcsolta be a hangot, a monitort pedig elfordította. A szervezethez eljutottak azonban negatív esetek is: „Tudunk olyan magánkórházról Budapesten, ahol tavaly már napokkal a rendelet hatálybalépése előtt elkezdték meghallgattatni a nőkkel a szívhangot, biztos, ami biztos – osztotta meg Les. – Ez a helyzet remekül mutatja, hogy milyen iszonyatosan nőtt a nők kiszolgáltatottsága az orvosok irányába is, és tulajdonképpen a szerencsén múlik, hogy milyen bánásmódot kapnak. Ennek nem lenne szabad megtörténnie. Az államnak tudnia kéne olyan törvényi kereteket alkotni, ami biztosítja, hogy minden nő tiszteletteljes, stigmamentes ellátást kapjon.”