Először vérrel védett hazáról, aztán ukrajnai békéről magyarázott a kormány március 15-én Budapesten

2023. március 15. – 11:53

Először vérrel védett hazáról, aztán ukrajnai békéről magyarázott a kormány március 15-én Budapesten
Ünnepi műsor a Nemzeti Múzeum előtt – Fotó: Huszti István / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

474

Félig megtelt a Nemzeti Múzeum kertje március 15-én 10 óra körül. A Múzeum körút jelentős részét a rendőrök lezárták, a más napokon autóktól hangos utakat most átvették az ünneplők – meg, ahogy az a nemzeti ünnepeinkhez hozzátartozik, a trikolór szuvenírek árusai és a lufikat kezünkbe tukmáló férfiak és nők.

Bár a miniszterelnök elment a fővárosból március 15-e alkalmából, az ünneplés azért nem áll meg: bár az orbánviktori időkhöz képest kisebb, de még mindig tömeg előtt beszélhetett a kormány az 1848-as szabadságharcról Budapesten is. Az ünnepnap reggel 9-kor kezdődött a lobogó felvonásával, ezt huszármenet követte, egészen a Magyar Nemzeti Múzeum lépcsőjéig, ahol 10:30-kor elkezdődött a nagybetűs megemlékezés.

Alapból is jó kérdés volt, hogyan fog kommunikálni a kormány azon a napon, amikor azt ünnepeljük, hogy a magyarok a hazáért, a szabadságért haltak meg, miközben a Fidesz a szomszédban dúló háborúnál – ami az ukránoknak arról szól, hogy életük árán is megvédjék a hazájukat, szabadságukat – sokszor oroszbarát kommunikációt folytat. Szavazóbázisának negyede pedig egyenesen Ukrajnát hibáztatja a háborúban.

Felmerülhetett tehát könnyen az emberben, hogy ezt, a háború fényében a kormánykommunikációval látszólag ellentétes ünnepet is képes-e valahogy furán megoldani a kormány? Képes.

Az idei 1848-as megemlékezés kezdete egyébként meglepően jól indult. Először elhangzott, hogy a március 15-i hősöknek „feladata volt, hogy megvédjék a magyar nép jogait, ma pedig a mi feladatunk, hogy ezeket az értékeket megvédjük”. A Himnusz után előadással folytatódott az ünneplés, de ez az előadás sem volt olyan, mint az elmúlt évek nemzeti ünnepeinek sokszor különös és túlcsicsázott kulturális megmozdulásai: az idei március 15-ön a magyar népzenés, tiszta és egyszerű ritmusos huszártánc egy kellemes felüdülés, úgynevezett igazi ünnep volt a szemnek.

Sőt, ezt követően a Csák János kulturális miniszter beszédét megelőző előadások mindegyikét olyan jól és őszintén összerakták, hogy az egy kormányzati ünnepségen azért kicsit mégis különös érzéseket keltett. Felolvasták a 12 pontot, a Petőfit alakító színész a Múzeum lépcsőin kiáltotta égbe a sajtószabadság követelését (egy országban, ahol a megyei lapok gyakorlatilag mind egy kézben vannak), a polgári egyenlőséget (egy olyan év után, ahol meleg emberek és hajléktalan közösségek jogait is csorbította a kormány) vagy éppen az esküdtszék előtti egyenlőséget, az úrbéri rendszer megszüntetését.

Elhangzott emellett Gyulai Pál: Hadnagy uram és Sajó Sándor: Magyarnak lenni című verse is, a félórás bemutató annyira a szabadságról szólt, hogy még annak a mítosznak az előadása is tökéletesen beleillett, miszerint Petőfi elszavalta a Múzeum lépcsőin a Nemzeti dalt. Operett ide vagy oda, ezt a szabadságünneplést még az Operettszínház előadása is vitte tovább: itt, a Mária főhadnagy előadott részletén már egyenesen fokozódott a hazáért meghalás hősi gondolata, pláne, hogy a közönség például többször is hallhatta a Jurátus-indulót benne, azaz azokat a sorokat, hogy például:

„Harcolni kell a boldogabb jövőért,
Csak gyáva sajnálja most az életét!
Harcolni kell a zöldellő mezőkért,
S harcunk után szabad lesz majd a nép!”

A Lebstück Mária életét feldolgozó darab már csak amiatt is beszédes, mert a kormány képbe hozta – vagy az Operettszínházon keresztül inkább beengedte – Lebstücköt a saját megemlékezésébe: Lebstück egy háborús hős, aki mocsárban, megsebezve, raboskodva, de harcolt a magyarok mellett, lényegében a hősi háború egyik szimbóluma. Az ő heroikus alakja után jelentősen meglepő volt aztán, hogy a leghuszárabb bajuszú miniszterünk, Csák János beszédének tapsolva megünnepelt, a közönség szerinti legjelentősebb mondata úgy hangzott:

„A béke fontosságát ma a szomszédban dúló háború árnyékában nem lehet eléggé hangsúlyozni. Ha ez a háború elszabadul, akkor mindent elpusztíthat, Európát is. Ma az a bátorság Európában, hogy kimondjuk, mi békét akarunk.”

Csák emellett beszélt egyébként arról is, hogy a Kárpát-medence mindig is gazdasági, politikai, katonai ütközőzóna határvidék volt. „Voltunk megszállás alatt, de soha nem hódoltunk be senkinek, nem lettünk senkinek a gyarmata”, mondta Csák, bár beszéde érdekesen hatott az ukrajnai háborús párhuzamban olyan, a kormánytól egy hete elhangzott mondatok után, minthogy „nyilvánvaló, ha Ukrajna veszít, akkor is marad belőle valami, mert meghaladja az oroszok integrációs képességét”.

A kulturális miniszter szerint a magyarok „33 nemzedék óta a szabadság népe”, illetve arról is, hogy „az életerőnk forrása a magyar kultúra, ennek révén válunk egyes egyének halmazából önazonossággal bíró nemzetté”. Szó volt arról, hogy Csák szerint „a magyarok győztesek”, egy Széchenyi-idézettel pedig azt is megerősítette a miniszter, hogy a magyarok akkor is a csúcson vannak, ha Európa szétesik.

Csák háborús-békés gondolataiban végül arra is kitért, hogy „Széchenyi, Petőfi, Deák és Kossuth is tudta, hogy a szabadság, a béke és a rend az Isten, család, haza egységen alapszik”. A kulturális miniszter a beszéde – így az ünnepség – végén olyan műelemzéssel zárta beszédét, ami szinte tökéletes példaként illene reggeli cikkünkbe, amelyben a politika által eltorzított és felhasznált Petőfi-képről írtunk.

Csák ugyanis kifejtette: a Nemzeti dal is erről, a családról, a hazáról, Istenről, a békéről szól – ehhez pár sort idézett is a kulturális miniszter, bár például a „fényesebb a láncnál a kard” pont kimaradt belőle. Az viszont belekerült, hogy a Nemzeti dal például azért szól a családról, mert „Hol sírjaink domborulnak, unokáink leborulnak”.

Végül pedig zárásként Csák János elmondta azt is azért még: nekünk, mai magyaroknak nem lehet más a programunk, minthogy a magyar szabadság lelki örökségét átadjuk a következő nemzetnek. Hogy egy „cselekvőképes, akarni tudó, gazdaságilag erős családokból álló” magyar jövőt alapozzunk meg.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 404,10 Ft
USD 355,19 Ft
További élő árfolyamok!