Válasz Online: Nincs vége a fiatalításnak a honvédségnél, jön az alakulatparancsnokok pontozása
2023. február 8. – 09:54
Száznál is több főtisztet és tábornokot mentettek fel a honvédségnél azóta, hogy egy januári rendelet lehetővé tette: Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter egyoldalú felmondással szüntethesse meg az öregkatonák szolgálati viszonyát, de a személycseréknek, elküldéseknek még nincs vége. A Válasz Online szerdai cikke szerint ugyanis még csak ezután jön az alakulatparancsnokok pontozása.
A 45 évnél idősebb, legalább 25 éve szolgáló beosztottakat kell értékelniük öt szempont (szakmai megfelelőség, nemzetközi tapasztalat, nyelvi készség, fizikai állapot, teljesítmény értékelés) alapján. Néhány szempontnak alszempontjai is vannak, és egyes jellemzőkre 0, 0,5, illetve 1 pont adható. Maximum 9 pontot lehet elérni, és ha valaki ezekből 6-ot elér, akkor a főszabály szerint elvileg maradhat. Az intézkedés a szerződéseseket nem, csak a hivatásos állományt érinti.
A Válasz Online cikke szerint a Magyar Honvédség vezetői sem sejtettek semmit az egészből azelőtt, hogy a menesztéseket bejelentették, így forrásaik szerint még az is lehet, hogy a meneszteni szándékozottak listáját kiszervezték, könnyen lehet, hogy külső helyszínre.
A lap több nevet is közzétett azok közül, akiket felmentettek.
- Sándor Zsolt altábornagyot és Simon Attila János vezérőrnagyot, a Honvéd Vezérkar főnökének helyetteseit,
- Bozó Tibor vezérőrnagyot, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatóját (nyugdíjba ment),
- Lippai Péter dandártábornokot, a Magyar Honvédség szárazföldi parancsnokát (ő az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának megbízott dékánjaként folytatja);
- Sándor Tamás vezérőrnagyot, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság parancsnokát,
- Kilián Nándor vezérőrnagyot, egykori légierő haderőnemi szemlélőjét;
- Ugrik Csaba dandártábornokot, az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár parancsnokát, aki pilótaként vezette a Csehországban, egy légigyakorlaton összetört Gripent – ez akkor a hírekbe is bekerült,
- Kovács László dandártábornokot, kibervédelmi haderőnemi szemlélőt
is felmentették, tudták meg forrásaiktól.
A honvédelmi miniszter a Bloombergnek adott interjújában beszélt a leépítésről. Azt mondta, teljesítménytől függő versenyhelyzetet akar bevezetni a honvédségnél, ezért menesztett több száz magas rangú katonai vezetőt. Emellett visszautasította azokat a kritikákat, miszerint az átalakítás politikai indíttatású lenne. „Ez nem egy szociális intézmény, azok a vezetők, akik megfelelnek az új kritériumoknak, maradhatnak. Ez egy hadsereg, méghozzá egy tomboló háború szomszédságában, Európa közepén” – indokolta az elbocsátások szükségességét Szalay-Bobrovniczky.
A miniszter szerint a változtatások révén új lehetőség nyílhat a fiatalabb, jó fizikai állapotban lévő, több nyelvet beszélő és kitüntetett, NATO-missziós tapasztalattal rendelkező katonák előtt.
A menesztések mögött egyesek NATO-mentesítést, mások észszerű reformot látnak. Ellenzéki politikusok szerint a rendelkezés célja az volt, hogy meggyengítsék az ország nyugati orientációját, és hogy a hadsereget politikailag elkötelezett emberekkel töltsék fel. Szalay-Bobrovniczky elutasította a bírálatokat, és azt mondta, hogy a változások már régóta esedékesek. A honvédségre ugyanis túl nagy terhet rótt a vezetők felduzzadt száma, ugyanakkor a seregben mintegy 8-10 ezer betöltetlen állás is van. A miniszter tervei szerint a jelenlegi 37 640 fős létszámot a többszörösére bővítik a jövőben. A személyzeti változások viszont csak egy részét képezik az átalakításnak, a szovjet korszakból származó fegyvereket is modern fegyverekre cserélik – többek között az izraeli Vaskupola radarrendszerekre és német Leopard harckocsikra.