Szégyen, meghátrálás, eredménytelen zsarolgatás – ellenzéki pártok az EU-s megállapodásról

2022. december 13. – 11:38

Másolás

Vágólapra másolva

Szégyen, meghátrálás, eredménytelen zsarolgatás – az ellenzéki pártok is reagáltak a megállapodásra, amely hétfő este született az Európai Unió és a magyar kormány között az uniós források és a globális minimumadó ügyében.

Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció elnöke hosszú, helyenként szabadversnek is beillő Facebook-posztjában arról írt, hogy szerinte Orbán megalkudott, lemondott nemzeti érdeknek mondott meggyőződéséről, elvekről, hogy kapjon egy kis pénzt az EU-tól. Írását ezzel a költői képpel zárja:

„Hidegen metsző, száraz hópilléket kavaró szél tépi a zászlót a Karmelita tetején. Lobog, lobog fehéren.”

A Momentum szerint kizárólag Orbán Viktort terheli a felelősség azért, hogy Magyarország későn és kevesebb pénzt kaphat az EU-tól. Cseh Katalin, a párt EP-képviselője „eredménytelen zsarolgatásról” írt. Ennek tudja be, hogy súlyosbodott a megélhetési válság idehaza, magas az infláció, gyengül a forint. Szintén a miniszterelnök hibájának tartja, hogy Magyarország még semmit sem kapott a helyreállítási alapból. Cseh Katalin szerint Ukrajna támogatásáról és a globális minimumadóról szóló megállapodással bebizonyosodott, hogy „Orbán részéről elvekről szó sem volt, mindkét ügyet csak a pénzért akadályozta”.

A Momentum másik EP-képviselője, Donáth Anna szerint a magyar kormány súlyos hibát vétett, amikor azt hitte, hogy az EU nem meri majd elvenni a támogatásokat, amiből végül az lett, hogy hosszú időre befagyasztották a források jelentős részét. „Magyarország így tovább süllyed a válságba, a kormány pedig ahelyett, hogy végre kiegyezett volna az Európai Unióval, tovább folytatja nemzetkárosító harcát azokkal, akik segíthetnének kilábalni ebből.” Donáth szerint ha Magyarország végül meg is kapja az uniós forrásokat, az sokaknak már késő lesz.

A Jobbik szerint a magyar kormány meghátrált a globális minimumadó és az Ukrajnának nyújtott uniós hitel ügyében. Ugyanakkor üdvözölték a létrejött megállapodást, mivel azon az állásponton vannak, hogy ezek a pénzek járnak az országnak. A Jobbik szerint ők gyorsabb és előnyösebb megegyezésre jutottak volna az EU-val. „A normális Magyarország azt is jelenti, hogy a keleti agresszor helyett Európával keressük a szövetséget.”

Az MSZP a kormány szégyenének tartja, hogy továbbra is veszélyben van az uniós támogatásokhoz való hozzájutás, ami szerintük a 12 éve tartó lopás és a jogállamiság leépítésének az eredménye. „Magyarország érdeke az, hogy a németek, hollandok, finnek, svédek, a fejlett nyugat ne tekintsen minket Putyin trójai falovának. Magyarországnak az az érdeke, hogy ne kerüljön folyton szégyenpadra!” – írták közleményükben.

Az LMP úgy értékelte a megállapodást, hogy olyan kompromisszum született, aminek elsősorban a multinacionális nagyvállalatok és a globális nagytőke örülhet. Szerintük az az LMP feladata, hogy elmagyarázzák, hogyan szolgálja ki a magyar kormány a multinacionális nagyvállalatokat az EU-s pénzek segítségével. „A mi feladatunk az, hogy ezzel szemben mutassunk alternatívát, hogy elmagyarázzuk, hogy akkor nem éljük fel a jövőnket, ha ezeket a nagyvállalatokat rendesen megadóztatjuk, ha szakítunk az olcsó orosz fosszilis energia és olcsó munkaerő mindig is hamis toposzával.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!