Tíz egyetem kerül át alapítványi fenntartásba, Tokajban pedig borászegyetem alakul
Létrehozták a modellváltó egyetemeket fenntartó alapítványokat, írja az MTI. „Szenátusaik kezdeményezései alapján idén augusztustól újabb tíz felsőoktatási intézmény működhet rugalmasabb keretek között, Tokajban pedig új borászegyetem alakul” – írta közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
2021. augusztus 1-jétől kerül át tehát alapítványi fenntartásba
- a Budapesti Gazdasági Egyetem,
- a Debreceni Egyetem,
- a Dunaújvárosi Egyetem,
- a Magyar Táncművészeti Egyetem,
- a Nyíregyházi Egyetem,
- az Óbudai Egyetem,
- a Pécsi Tudományegyetem,
- a Semmelweis Egyetem,
- a Szegedi Tudományegyetem és
- a Testnevelési Egyetem is.
Ezen kívül az Egri Főegyházmegye veszi át az egri Eszterházy Károly Egyetem fenntartását, valamint a tokaji borvidéken létrejön az első, kiemelten szőlészettel-borászattal foglalkozó felsőoktatási intézmény, a Tokaj-Hegyalja Egyetem.
Ezekkel együtt összesen már 21 modellváltó egyetemen tanul majd a hazai hallgatók közel 70 százaléka, azaz 180 ezer fiatal szeptembertől, 30 ezer egyetemista pedig egyházi fenntartású intézményekben tanul majd.
Ez alapján ősztől már csak a hallgatók 20 százaléka marad állami képzésben.
Még áprilisban döntött a kormány arról, hogy a fent felsorolt egyetemeket a Corvinus Egyetemhez vagy a Színház- és Filmművészeti Egyetemhez hasonlóan alapítványi fenntartásba adja át. A modellváltás első hullámáról januárban írtunk, amikor behívták az Innovációs és Technológiai Minisztériumba (ITM) a szegedi, a pécsi és a debreceni egyetemek rektorait, és Palkovics László ismertette velük a minisztériumi forgatókönyvet: saját kérésükre kikerülnek az állami fenntartásból. Az intézményeknek csak pár napjuk volt rá, hogy a kormányzati ütemterv szerint önként kérjék a modellváltást, pedig az alapítványosítás meghatározza a hazai felsőoktatás következő évtizedeit.
Hogy miről is szól az egyetemi modellváltás, mik az elméleti előnyei és kockázatai, arról ebben a cikkünkben írtunk, a konkrét forintosítható gyakorlati előnyökről pedig ez a cikkünk szólt.