A törvényalkotási bizottság csütörtöki ülésén támogatott két, a Fudan Egyetemmel kapcsolatos törvényjavaslatot, így azokról jövő héten már végszavazást tarthatnak a parlamentben.
A Népszava cikke szerint a fideszes többségű bizottság által elfogadott két törvényjavaslattal ingyen átadják a még tervezés alatt álló beruházásnak a fejlesztési terület legértékesebb, Duna-parti telkeit, valamint a Nagyvásárcsarnok felújításra kijelölt műemlék épületeit. Eközben a „kollégiumi funkciótól megfosztott Diákvárost” áttolják a korábbi tartalékterületekre.
A jogszabályok jó előre rendelkeznek az egyetem fenntartójaként működő Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány létrehozásáról, sőt már most gondoskodnak arról, hogy az alapító jogok gyakorlásával a majdani – mondjuk ellenzéki – kormány ne szólhasson bele
– írta a lap.
A bizottság ülésén ellenzéki képviselők hiába kérték a két előterjesztés levételét a napirendről, Schanda Tamás, az ITM államtitkára azt mondta a lap szerint, hogy a két jogszabályra azért van szükség, hogy „előrehaladhassanak”, egyébként pedig „hisztériakeltés”, hogy az 500 milliárdos beruházásról nem az előkészítés után, hanem még előtte kellene megkérdezni a helyieket, hogy egyáltalán akarják-e.
Hétvégén több ezer ember tüntetett a Diákvárosért, valamint a Fudan Egyetem ellen. Másnap Gulyás Gergely bejelentette, hogy lehet népszavazás a Fudanról, de csak másfél év múlva, amikor már lesz elég információ. Erről beszélt a csütörtöki kormányinfón Orbán Viktor is. A kormányzati narratívát árnyalja, hogy a Fudan Egyetemről már eddig is elég sok információ megjelent a nyilvánosságban.
A Fudan építése körül hónapok óta óriási viták zajlanak. A kormányoldalról azt hangsúlyozzák, hogy a világ egyik legjobb egyeteméről van szó, amelynek Budapestre településével Magyarország csak nyerhet. Az ellenzék viszont kritizálta a projektet egyebek mellett azért, mert 500 milliárd forintos kínai hitelből építenék kínai cégek, és mert kezdettől nem volt teljesen tiszta, mennyi helyet venne el a Diákváros elől. De azt is gyakran emlegetik, hogy a kínai felsőoktatási intézmények a Kínai Kommunista Párt közvetlen irányítása alatt állnak, így akár nemzetbiztonsági kockázatot is jelenthet egy ilyen intézmény, és hogy a magyar kormány ezzel a lépéssel is csak Kínához igyekszik láncolni Magyarországot a nyugati orientáció helyett. Utóbbi miatt az USA is aggodalmát fejezte ki.
A Fudanról szóló korábbi cikkeinket itt olvashatják.