A kormányzati megvonások miatt csökken az utcai kukák száma Budapesten. Az FKF szerint amúgy is kevesebb a hulladék a közterületen, több okból is. Honnan tűnnek el, mi lesz helyettük? A cég válaszol.
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. csaknem egyharmadával csökkentette az utcai hulladékgyűjtők számát. A létszámfelettinek ítélt zöld kukák begyűjtését már meg is kezdték a cég munkatársai – írta kedden a Népszava.
A hír nyomán megkerestük az FKF Zrt-t, konkrétan hol kell a kukák eltűnésére számítani, és mi alapján választják ki ezeket a helyeket. A cég válasza szerint a visszavonandó edények kiválasztásakor az alábbi szakmai szempontokat vették figyelembe:
- A környezettudatos, urbanizációs trendek eredményeképpen általánosságban is kevesebb hulladék keletkezik a közterületeken elhelyezett kukákban. (Egyre többen az arra szolgáló tartályokba helyezik a szelektíven gyűjthető hulladékot, és egyre kevésbé használják a köztéri edényeket az otthoni kommunális hulladékuk elhelyezésére, emiatt egyébként is kevesebb kuka szükséges.)
- A szennyező fizet elve alapján együttműködést szorgalmaznak a nagy mennyiségű hulladékot generáló gyorséttermekkel, élelmiszerüzletekkel, vendéglátóhelyekkel, hiszen a környékükön a kukák kirakása és a hulladék elszállítása az ő feladatuk. Innen tehát eltűnnek.
- Sok helyen kihasználatlanná váltak a kukák a kevesebb közösségi közlekedést használó utas miatt. Innen is eltűnnek.
- A kijárási korlátozás, a Budapestre érkező turisták elmaradása a közterületi hulladék csökkenését eredményezte, így több helyszínen üresek maradnak az edények. Ezek is be lesznek vonva.
Ahol viszont a közterületen keletkező hulladék miatt nagy a kihasználtság, oda a jövőben is kihelyeznek akár új tartályokat is, vagy csoportosítanak át més helyről – biztosított a cég. Megnyugtatásul hozzátették: a kukacsökkentés a közösségi közlekedés megállóit jellemzően nem, a nagyobb gyalogos forgalmú közterületeket pedig csak kevésbé érinti.
Az FKF közölte azt is, hogy a kormányzati elvonások miatt a főváros közismerten nehéz gazdálkodási helyzete drasztikusan leromlott. Köztisztasági feladatokra például csaknem 1,9 milliárd forinttal kevesebb jut. A Városháza a korábbi több mint 11 ezerhez képest ezért idén csak mintegy negyedével kevesebb utcai hulladékgyűjtő edény üzemeltetését volt képes megrendelni.
Mint arról tavaly novemberben beszámoltunk, az elmúlt évtizedek eddigi legtakarékosabb költségvetését készítette el a főváros, de a főpolgármester szerint így sem lesz elég pénz arra, hogy minden közszolgáltatást a legmegfelelőbb színvonalon biztosítson Budapest.
Pokoli nehéz lesz a következő év
– írta akkor közösségi oldalán Karácsony Gergely főpolgármester. Pedig akkor még nem is sejtette, hogy Orbán Viktor pár hétre rá bejelenti a kis- és középvállalkozások, valamint az egyéni vállalkozók iparűzési adójának felére csökkentését, ezzel Karácsony szerint egyben a magyar önkormányzatiság kivégzését is bejelentve.
Fővárosi Fidesz: Bravó!
A fővárosi Fidesz egyből lecsapott a kukacsökkentés bejelentésére. Közösségi oldalán a párt felkiáltójelekkel és kérdőjelekkel meghintett közleményben esik neki a fővárosi vezetésnek:
„A lázas spórolást valóban az utcai hulladékgyűjtők számának csökkentésével kell kezdeni? Budapest utcái amúgy is rendkívül szemetesek és a köztéri kukákból gyakran folyik ki a szemét. Mi lesz akkor, ha a hulladékgyűjtők számát harmadával csökkenti a Karácsony Gergely vezette főváros? Még több szemét és kosz az utcákon? Bravó! Egy élhető városhoz megfelelő számú hulladékgyűjtőre és köztéri illemhelyre van szükség! Ehhez pedig nem csökkenteni, hanem növelni kellene a számukat! Karácsony Gergely miért nem figyelt inkább oda a Lánchíd felújítására, hogy az ne 5 milliárd forinttal drágább legyen? Miért volt szükség a BKV buszmutyira? Miért hagyta csúszni az M3 metró felújítását, hogy az is drágább legyen? És miért a tanácsadóinak számát növeli a spórolás helyett?”