A honvédelmi miniszterrel és a Megasztár győztesével néztem végig, ahogy Stohl Andrást kimenekítik a Bálnából
2025. január 13. – 12:43
A S.E.R.E.G. után újabb katonai témájú műsor érkezik a TV2-re, január 27-én mutatják be a Honvédelmi minisztérium támogatásával és gondozásában készült Kiképzés című katonai- és sportrealityt. A produkció sajtótájékoztatóját pénteken az alkalmanként a Fidesz eredményvárójaként is szolgáló Bálnában tartották, ami a hétköznapokon Honvédelmi Központként működik. Már az első pillanatokban egészen szürreális volt, hogy teljesen berendezték a Magyar Honvédség számára a Bálnát, ami sokkal inkább egy klasszikus plázára hajaz, mint katonai létesítményre: a különböző terekben nem ruhaboltok sorakoztak, hanem kiállítótermek, ahol fegyvereket, harci járműveket, egyenruhákat lehetett közelről megnézni.
A katonai pláza hangulatot tovább fokozta a liftet kívülről borító álcaháló, és a tény, hogy a Rheinmetall bemutatótermétől pár méterre már egy klasszikus bevásárlóközpontos szusizóban találhatta magát az ember. Mindezek mellett sokáig kifejezetten nyugtalanító volt sok egyenruhást karácsonyi fények és műanyag stukkók között látni, mert rendes esetben akkor van ennyi katona egy plázában, ha nagyon nagy baj van.
A katonás tematikát a szervezők egy pillanatra sem engedték el, az üdítőket és az aprósüteményeket olyan asztalok mellett lehetett elfogyasztani, amikre egy marék töltényhüvelyt szórtak. Az eseményt Stohl András vezette, de beszédet mondott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is, akit a TV2 műsorvezetője úgy konferált fel, mint a Kiképzés producerét és mint a formátum fejlesztőjét.
A sajtótájékoztatót egy ponton az zavarta meg, hogy Stohlt egy bemutató keretében katonák menekítették ki az épületből. A Bálna északi bejáratánál a forgalmat kissé megzavarva – 7-8 autóból álló sor torlódott fel a rakparton – Gidrán harcjárművek jelentek meg, amiből fegyveres katonák pattantak ki. Miközben behatoltak az épületbe, hanggránátok robbanását játszották be hangszórón és csapatvezetők utasításait is hallani lehetett, így hamar kiderült: a két fegyveres raj Stohl Andrásért jött, hogy biztonságos helyre vigyék.
A később visszatérő műsorvezető azt mondta, hogy az akciót a Kiképzés játékosai hajtották végre, akik közül mindannyian civil szakmákból érkeztek. Bemutatták a kiképzőket is, akik mind hivatásos katonák, tapasztalatban közülük kiemelkedik az 51 éves Farkas András törzszászlós, aki 1997 óta teljesít szolgálatot a hadseregnél, részt vett NATO -és EU-missziókban többek között Afganisztánban, Irakban és Szomáliában, de érdemes kiemelni Nagy Ádám zászlóst is, aki a kiképzők közül talán a legkameraérzékenyebb, de erre majd később még visszatérünk.
Szalay-Bobrovniczky arról beszélt, határozott célja, hogy a Magyar Honvédség „magas műveleti értékű, 21. századi hightech, pusztító, elrettentő erejű legyen”, ezért kezdtek új haditechnika vásárlásába, de nagyon fontos az emberanyag is. A miniszter ezzel magyarázta azt, hogy a Honvédelmi Minisztérium miért kezdett olyan projektekbe, amelyek a Magyar Hadsereget népszerűsítik. A honvédelmi miniszter szerint a S.E.R.E.G. és Kiképzés is ennek a szemléletváltásnak a része, majd elárulta, hogy a sorozat és a reality után egy játékfilmmel folytatódik majd a sor, aminek a főszereplője egy magyar katona lesz.
Hogy a toborzó pr-akció mennyire lehet sikeres és hogy belátható időn belül több hivatásos katonája lesz-e Magyarországnak, arra nem kaptunk választ, a műsor vetítése előtt ugyanis a rendezők külön helyre terelték a sajtó munkatársait és a minisztériumi dolgozókat. A honvédelmi minisztert a vetítés vége után sem lehetett kérdezni, mivel a vetítés vége előtt 5 perccel távozott a helyszínről. A miniszter azért korábban annyit mondott, hogy a műsorban össze fogják törni azokat, akiket össze kell törni, így lesznek az emberekből kemény katonák.
„És a nőkből is kemény vezetők tudnak válni” – tette hozzá Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Nemcsak a honvédelmi miniszter, hanem a kiképzők is hangsúlyozták, hogy nagyon fontos leépíteni a játékosok egóját, összetörni a civilt, hogy aztán felépítsék a katonát. Azért érdekes ez a hozzáállás, mert 2023 nyarán Böröndi Gábor (aki személyesen vett részt az eseményen), a honvédség főparancsnoka ellen feljelentést tettek, mert a vádak szerint egy állománygyűlés után az ő utasítására a honvédségi sofőrökkel megalázó feladatokat végeztettek. A Szabad Európa által megszerzett dokumentumok szerint a Szentendrén tartott gyűlésen Böröndi azt kifogásolta, hogy a sofőrök túl sokat pletykálnak, ezért büntetést érdemelnek. A gyűlés után közel hatvan sofőrt hat napra Táborfalvára szállítottak.
A sofőröket éjszaka állítólag rendszeresen felébresztették, alvásmegvonásban szenvedtek, a tábor végére sokan fizikailag és mentálisan is kimerültek, egészségügyi problémák léptek fel náluk.
A Honvédelmi Minisztérium az esetre reagálva közölte, hogy háborús veszélyhelyzet esetén a hadsereg tagjai bármikor behívhatók gyakorlatra, amely lehet tervezett vagy váratlan. A Kék Villám gyakorlat során a sofőrök harcászati felkészítést kaptak, amelyet a minisztérium szerint beosztásuk ellátásához szükséges képességek fejlesztése indokolt. Az ügyészség végül a minisztériumnak adott igazat, az eset után a Központi Nyomozó Főügyészség sajtóközleményt adott ki, amelyben jelezték: nem számított bűncselekménynek Böröndi Gábor altábornagy kiképzési feladatra vonatkozó szóbeli parancsa.
Az RTL által az eset után megszólaltatott katonaszociológiával foglalkozó szakértő, Krizbai János nyugalmazott ezredes szerint az elsősorban Amerikában elterjedt szemlélet, miszerint „bontsuk le a civilt és építsük fel a katonát”, már rég meghaladott gondolkodásmód a tengerentúlon is. Krizbai úgy véli, hogy a gyakorlatozás soha nem lehet szankció jellegű, minden esetben azt a célt kell szolgálnia, hogy a katonákat felkészítsék az előttük álló feladatokra.
Leordítom a fejed, de azért törődök a lelkeddel
Hiába vezették fel úgy a műsort, hogy itt mindenkit össze fognak törni, a műsorból vetített részletek alapján fölösleges keménykedésről, kínzásról szó sincs a Kiképzésben. Bár ordítozásból, keménykedésből akad bőven, de annak intenzitása inkább csak egy kellemetlen testnevelő tanár szintjét üti meg.
A kiképzők egyes esetekben kifejezetten emberségesen bánnak a szereplőkkel, az elgyengülésükkor nem próbálják megalázni őket. A Kiképzésben nyugodtan lehet sírni, és ezt viszonylag sokszor meg is teszik a játékosok:
az összevágott anyagban legalább négy alkalommal sírtak a szereplők, akiknek egy-egy feladat során a háttérsztorijukra is fény derül.
A műsorban négy csapatot (rajt) igazgat négy kiképző, akik közül a legviccesebbnek a már említett Nagy Ádám zászlós ígérkezik, aki nem rest újra megcsináltatni egy feladatot azzal a szereplővel, aki láthatóan nem tudja, hogy pontosan mit kellene csinálnia. Az előzetes alapján a Kiképzés lényegében egy ügyességi és erőnléti játék, aminek a díszletét a Magyar Honvédség biztosította. Mindezek mellett lesznek persze „katonáskodó” feladatok, sok páncélozott jármű tűnik fel, a műsor egy pontján éles lőfegyverrel is lőni fognak a szereplők, de összességében nem érezni azt, hogy több lenne ez a műsor a 2001-es, szintén a TV2-n futó A bázisnál.
A honvédelmi miniszter a beszédében azt mondta, hogy ez egy teljesen egyedülálló formátum, „unikális magyar termék”, ami némi jogászkodás árán igaz is lehet. A Kiképzés viszont például abban is hasonlít a 2001-es A bázisra, hogy ezúttal is külön főcímdal készült a műsorhoz. A Kiképzés főcímét Gudics Máté, a Megasztár idei győztese énekli, aki szintén a helyszínen nézte végig a műsort.
A majdnem 25 évvel ezelőtti másik műsorban tíz kiválasztott (öt férfi és öt nő) katonai környezetben különböző feladatokat hajtott végre kiképzők felügyelete alatt. A műsort anno úgy promózták, hogy a Magyar Honvédség kiképzésénél is erősebb próbákat kell kiállni annak, aki a nyolcadik adás végén haza akarja vinni a 10 millió forintot. Az egyelőre nem világos, hogy az új Kiképzés szereplői kapnak-e pénzjutalmat, de az elmondottak alapján ez nem valószínű, mivel egyértelmű nyertese sem lesz a műsornak.
Lesznek azért kiesők is, a kezdő létszámhoz képest nem mindenki csinálja végig az adást. A készítők szerint a győztesek jutalma az, hogy elképesztő élményben részesülhettek, na meg az, hogy aktívan megélhették a hazaszeretetüket.