Mike Tyson egy vérszegény meccsen sima vereséget szenvedett a celebboksz legnagyobb csillagától

2024. november 16. – 07:48

Mike Tyson egy vérszegény meccsen sima vereséget szenvedett a celebboksz legnagyobb csillagától
Jake Paul fejet hajt Mike Tyson előtt a texasi AT&T Stadionban 2024. november 16-án rendezett bokszmeccsen – Fotó: Christian Petersen / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

Magyar idő szerint szombat hajnalban lépett szorítóba Jake Paul youtuberből lett profi bokszoló az egykori nehézsúlyú világbajnok Mike Tyson ellen. A dallasi AT&T Stadion 70 ezer fizető nézője előtt rendezett, a Netflixen közvetített sztárboksz annyiban rekordnak számított, hogy a 27 éves Paul és az 58 éves Tyson közti 31 év a profi boksz valaha feljegyzett legnagyobb korkülönbsége. Ugyan Tyson az elmúlt években rendszeresen vállalt bemutató jellegű küzdelmeket, utoljára 2005-ben lépett szorítóba hivatalos profi meccsen.

A meccsért sokan kritizálták Jake Pault és menedzsmentjét, hiszen akármekkora klasszisnak is számított a maga idejében Tyson, 58 évesen mégiscsak árnyéka egykori önmagának (sőt, még egykori önmaga árnyékának is). Azonban Paul a meccsel gyakorlatilag gyerekkori vágyát teljesíthette be, promóciós szempontból ráadásul telitalálat volt a párosítás, hiszen valószínűleg rengeteg, a youtuber ellenfélválasztásán felháborodó, a vereségéért netán egy klasszikus Tyson-féle villanylekapcsolós balhorogért szorító néző kapcsolt magyar idő szerint kora hajnalban a Netflixre.

A meccset a texasi sporthatóság annak ellenére profi találkozóként ismerte el, hogy egy szokványos meccsnél jóval humánusabb feltételek mellett írták ki. A nyolc menet nem számít szokatlannak a bokszban, azonban ezek a menetek csak két percig tartottak. Ráadásul a bunyósok a szokásos 10 unciás helyett nehezebb, lassabb és a 102 kilóból – mindketten ennyivel mérlegeltek be – elengedett ütések energiáját jobban szétterítő 14 unciás kesztyűkkel léptek a ringbe.

Jake Paul a nem túl acélos bokszolói presztízsét minden idők legdrágább, gyémántokkal kivarrt, egymillió dollárba fájó gúnyájával kompenzálta. Egy zöld nyitott limuzinban érkezett a ringhez bátyja, a szintén youtuber Logan Paul és egy néhány reklámozandó termék kíséretében. És Tyson galambász-szenvedélyére utalva volt nála egy ketrecbe zárt galamb.

Mike Tyson a karrierje során megszokott poncsóban vonult be. A veterán bokszoló 58 éves korához képest nagyon kipattintotta magát, a meccset lelkesen kommentáló Conor McGregor kvázi-visszavonult MMA-szupersztár plasztikus leírásában: „feszes fenék, mellbimbók állnak, mint a szivarvég” .

Ahogy arra számítani lehetett, a 8 centivel magasabb, több mint 12 centivel nagyobb ütőtávval rendelkező Paul hosszú egyenesekkel próbálta távol tartani Tysont, aki már nem tudta elővezetni azt a fej- és lábmunkát, amivel 30-40 évvel ezelőtt ellenfelei közelébe tudott férkőzni. Nem tűnt úgy, mint aki nagy ütéseket nyel be testre és fejre, és már a harmadik menetre teljesen elfáradt, a negyedikre alig mozgott. De hiába változott Mike Tyson a kimerültségtől egy Mike Tyson-alakú bokszzsákká, a youtuber továbbra is csak hosszú elsőkezes ütésekkel csipkedte őt.

Az ötödik menetben volt pár értékelhet akció: Paul egy testre mért balegyenes után szépen tett fel egy jobbcsapottat Tyson állára, az ütés egy pillanatra meg is rendítette a veterán bunyóst. Ezután Tyson is tisztán eltalálta Pault egy balhoroggal, de a youtuber simán benyelte a találatot, demonstrálva, hogy ez a balhorog bizony már nem AZ a balhorog.

A közönség a hatodik menetre már csalódottan morgott az értelmezhető akció hiánya miatt, a hetedikben pedig nagy ovációval fogadta, amikor Tyson egy utolsó előtti nagy rohammal indította a menetet. Azonban az 58 éves veterán rohama gyorsan kifulladt, és az ellenfele próbálkozásai elől simán eltáncoló Paul különösebb megerőltetés nélkül behúzta az egyhangú pontozásos győzelmet. A küzdelem „„„„„„intenzitására””””””” jellemző, hogy miközben Jake Paul 78-szor ért el tiszta találatot ellenfelén, addig Tyson nettó 16 perc alatt csak 18 értékelhető ütést jegyzett.

A pofozkodós előzményeket követően egy közepesen feszült edzőmeccs szintjén végigpötyögött küzdelem után mindkét bunyós méltatta önmagát és bizonygatta, hogy a legjobbat próbálta kihozni önmagából. Jake Paul azt nyilatkozta, hogy Tyson egy legenda, és megtiszteltetés volt számára az, hogy megmérkőzhetetett vele; ellenfele pedig méltatta Paul boksztudását, és azt mondta, „egyszerűen boldog vagyok, hogy bunyózhattam (…) senkinek nem akartam bizonyítani, kizárólag magamnak”.

A celebboksz a mélybe húzhatja, de meg is mentheti a sportot

A küzdősportok régi tanulsága, hogy nem feltétlenül a legjobbakra kíváncsiak a nézők, a minőségnél fontosabb lehet a sztárstátusz vagy egy jó kis beef. Sőt, a wrestling már úgy lett milliárdos üzlet, hogy magát a tényleges küzdelmet is kivették a cirkuszból. Az Egyesült Államokban (és Magyarországon is) évtizedes hagyománya van a különféle celebek összecsapásának: Vanilla Ice-tól Ricky Gervaisen át Dolph Lundgrenig sokan húztak már kesztyűt – jobb esetben valamilyen karitatív célból.

Azonban a celebbokszot a youtuber-generáció emelte profi sporttá (a professzionalizmus itt nem a felkészültség szintjére, hanem a gigantikus bevételre utal), ami – ahogy beharangozónkban is írtuk – egyesek szerint az ökölvívás szakmai hitelességét teszik tönkre, mások szerint viszont fenntartják a sport népszerűsége szempontjából elengedhetetlen médiafigyelmet.

A celebboksz úttörő eseményének a ma már közös üdítőital-márkával hasító KSI és Logan Paul 2018-as meccsét tartják, de igazán tartós sikert Logan Paul öccse, Jake tudott elérni. A clevelandi születésű Jake Paul is mindenféle „vicces” videókkal és promóciókkal építette ki platformokon átívelő milliós követőbázisát, és bátyja meccsén kiütötte KSI öccsét Deji Olatunji-t. 2020-tól azután sorra vívta a nagy bokszszervezetektől független meccseit más youtuberek és nyugdíjba vonult UFC-veteránok ellen. A több mint 100 kilós bunyós jellemzően nála alapvetően kisebb versenysúlyú és/vagy képzetlen ellenfelek ellen diadalmaskodott – valóban elismerésre méltó győzelmet csak a nála alapvetően tízessel könnyebb és húszassal idősebb MMA-legenda, Anderson Silva ellen könyvelhetett el. Jellemző, hogy az elmúlt években korrekt bokszalapokat felépítő Jake Paul egyetlen, valódi profi karriert befutó ellenfelétől, Tommy Furytól megosztott pontozásos vereséget szenvedett.

Mike Tysont nyilván sokkal kevesebb olvasónak kell bemutatni. A Brooklynban született klasszis a valaha volt legfiatalabb nehézsúlyú bajnok, a WBC övét 20 évesen nyerte el Trevor Berbick kiütésével. Bajnoki címét hatszor védte meg, közben bezsebelte a WBA és IBF öveit is, de óriási meglepetésre 1990-ben James Douglas kiütötte őt. Edzője, Constantine „Cus” D'Amato 1985-ös halála után az őt apjaként szerető-tisztelő Tyson alól kezdett kicsúszni a talaj, magánéleti válságán nővére, Denise 1990-es halálos kimenetelű infarktusa sem javított. Tysont 1991 nyarán Indianapolisban egy 18 éves lány megerőszakolásáért letartóztatták, majd el is ítélték. Ugyan csak három évet ült, de visszatérését megtörte az Evander Holyfield elleni kettős vereség – az 1997-es második meccsen Holyfield fél fülének leharapása után diszkvalifikálták –, majd a Lennox Lewistól elszenvedett KO.

Tyson ezután már csak anyagi gondjainak enyhítésére tért vissza a ringbe, 2020-ban például egy másik extraklasszis, Roy Jones Jr. ellen egy véleményes döntetlennel végződő meccsre. 50-6-os mérlege sokat nem árul el valódi klasszisáról, hiszen meccseinek nagy része kimerült egy értékelhetetlen és berezelt ellenfél elpáholásából. Az utóbbi két évtizedben gyakorlatilag mindenhová odaáll és beáll, ahol fizetnek neki. Volt díszvendég egy cseljabinszki szemináriumon és Trump-támogató muszlimként egy, az izraeli hadsereget támogató vacsorán.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!