Mike Tyson és Jake Paul meccse előtt egy kérdés számít igazán: kinek van szüksége erre?

2024. november 15. – 22:06

Mike Tyson és Jake Paul meccse előtt egy kérdés számít igazán: kinek van szüksége erre?
Mike Tyson és Jake Paul a mérlegelésen november 14-én – Fotó: Kevin Jairaj / Imagn Images / USA Today / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Mike Tyson hosszú szünet után újra szorítóba lép, hogy összecsapjon a youtuberből lett amatőr bokszoló Jake Paullal magyar idő szerint szombaton hajnalban a texasi Arlingtonban. Az 58 éves, korábbi nehézsúlyú világbajnok utoljára 2020-ban bokszolt Roy Jones Jr. ellen egy hasonló jellegű bemutató mérkőzésen, hivatalos meccsen legutóbb 2005-ben bunyózott, akkor TKO-val kapott ki Kevin McBride-tól.

Karrierje csúcspontján, 1986-ban Tyson a nehézsúlyú világbajnoki cím vitathatatlan bajnoka lett, rekordja 10-0 volt kilenc kiütéssel. Félelmetes hatékonysággal működött a ringben, egy igazi szörnyeteg volt. Profi pályafutása során 50 győzelme van hat vereség mellett, 44 alkalommal nyert KO-val. Tyson az ereje és pontossága miatt vált legendává, az ESPN rövid felvezető cikke például megemlíti, hogy 34,5 ütéséből 16,3 talált menetenként, ez 47,2 százalékos pontosság, ami közel 15 százalékkal magasabb, mint a nehézsúly átlaga.

Jake Paul, a youtuberből lett amatőr bokszoló, 2020 óta aktív, főként korábbi UFC-harcosok és más influenszerek ellen lépett szorítóba, tíz győzelméből hetet kiütéssel nyert meg. A pénteki mérkőzésük rövidített, 2 perces menetekből áll majd, és nagyobb, 14 unciás kesztyűket fognak használni. Hogy ez miért fontos, arra majd kicsit később visszatérünk, de előbb tisztázzuk azt, hogy miért jöhetett létre ez a mérkőzés, vagyis inkább azt, hogy kinek van igazán szüksége erre a bunyóra.

Kétszáz ember előtt bunyóznak a világ legjobbjai

Az ökölvívás jövőjéről folyó vitában fontos kérdés, hogy szükség van-e olyan eseményekre, amik szélesebb közönséghez juttatják el a sportágat. Az erre adott válaszok elég széles spektrumon mozognak, vannak, akik szerint az ökölvívás szakmai hitelességét teszik tönkre az úgynevezett celebgálák, de sokan úgy gondolják, hogy a sport népszerűsége szempontjából elengedhetetlen a figyelem fenntartása, ezért a Sztárboxhoz hasonló műsorok gyakorlatilag a sportág túlélését jelentik.

Sasvári Tamás szakíró, pontozó -és ringbíró szerint az ökölvívás csökkenő népszerűségét azzal lehet a leginkább növelni, ha egy-egy kiemelt mérkőzéssel nagyobb figyelmet irányítanak rá. Egykor az ökölvívás stabilan jelen volt a legnagyobb televíziós csatornákon, az HBO-n és a Showtime-on is élőben lehetett követni a legnagyobb meccseket, amiket világszerte milliók figyeltek. A mostani Tyson–Paul-meccsnél a Netflix látott fantáziát az eseményben, ami így potenciálisan rengeteg nézőhöz viheti közelebb a bokszot.

Sasvári szerint azok, akik a sportág szakmaiságát féltik az ilyen események miatt, elfelejtik, hogy a boksz mindig is ötvözte a sport és a show elemeit.

Példának Naseem Hamed brit ökölvívót hozza fel, aki a tudása mellett azért lehetett ott a legnagyobbak közt és azért is bunyózhatott az Egyesült Államokban, mert nagyon jó showman volt. A ringbíró, aki az RTL-féle Sztárbox szakmai stábjának is tagja volt, úgy gondolja, hogy az ökölvívásnak meg kell találnia az egészséges egyensúlyt, mert a boksz lassan kikopik az olimpiai programból is.

„Muszáj ezeket a szempontokat is figyelembe venni azoknak, akik nagyon szakmáznak, mert az nem járható út, hogy a világ legjobb amatőr ökölvívói néha már csak 200-500 néző előtt verekednek egy nagy versenyen, mint ahogy az néha sajnos előfordul” – teszi hozzá Sasvári Tamás.

Jake Paul már nem csupán celebbokszoló

Sasvári arra a kérdésre, hogy Jake Paul mennyire lehet veszélyes Tysonra, határozottan azt válaszolja, hogy nagyon. Emlékeztet, hogy a youtuberből lett bokszoló az elmúlt években már meghaladta az amatőr, celebbokszoló szintet, ráadásul már legalább hat éve folyamatosan edz, és van már némi meccsrutinja is.

Mike Tyson 13 évesen kezdett bokszolni, 20 évesen pedig már profi világbajnoknak mondhatta magát, de hasonló a pályája Kovács Kokó Istvánnak is, aki 20 évesen már amatőr világbajnoki címet szerzett. Egy fiatal, ambiciózus ökölvívó hat év alatt rengeteget tud fejlődni, akkor meg pláne, ha kizárólag erre fókuszál, és a legjobb edzőkkel, megfelelő körülmények között készül.

„Pault mindenképp komolyan kell venni, mert 2018 óta tudatosan profi ökölvívónak készül, profi edzőkkel dolgozik és jó ellenfelekkel kesztyűzik” – mondja Sasvári Tamás, aki ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy Tyson tapasztalatban és technikában továbbra is fölényben van, rengeteg amatőr és profi mérkőzést vívott, sokszor szinte megállás nélkül, kéthetente bokszolt, így hatalmas rutinja van a ringben. Ezt az intenzív meccsrutint nehéz pótolni, még akkor is, ha az ellenfél fiatalabb és fizikailag frissebb.

A ringbíró szerint érdemes arról is beszélni, hogy Mike Tyson már nagyon rég túl van a fénykorán. 2005-ben úgy vonult vissza, hogy már a saját rajongói kérlelték, hogy hagyja abba. Azóta eltelt közel két évtized, ami óhatatlanul hatással van a teljesítményére, arról nem is beszélve, hogy 2020-ban már megpróbálkozott egy „nagy visszatéréssel” Roy Jones Jr. ellen, de az első menetek után Tyson csak árnyéka volt önmagának. A szombat hajnali meccsen a rutin és a technika mind mellette szólnak majd, de a mérkőzés bőven hordoz magában rizikót is, különösen azért, mert a másik sarokban egy fiatal, erős, és minden energiáját a fejlődésre fordító bokszoló fog állni.

Kudarcos visszatérések

Fennáll a lehetősége annak, hogy egy ilyen találkozó során valaki komolyabb sérülést szenved, az életkora miatt talán Tyson vállal nagyobb kockázatot, pláne hogy az eredetileg júliusra tervezett mérkőzést épp az ő egészségügyi állapota miatt kellett novemberre halasztani. Az orvosok akkor nem engedték ringbe lépni az egykori világbajnokot, mert hat héttel az összecsapás előtt egy Miamiból Los Angelesbe tartó repülőút során rosszul lett. Hányingerre és szédülésre panaszkodott, ami miatt orvosi ellátásra szorult. Kiderült, hogy a panaszokat gyomorfekély okozta, az orvosok tanácsára ekkor az edzésekkel is le kellett állnia.

Mike Tyson legendás pályafutása során többször tapasztalhattuk, hogy a szurkolók reményei és az elvárásai milyen magasak vele szemben. A rajongókban továbbra is él a vágy, hogy Tyson visszatérjen, és újra azt a dinamikus, erős és megállíthatatlan harcost lássák, aki 20 évesen világbajnok lett. Sasvári szerint sokan elfelejtik, mi történt az elmúlt évtizedekben: a legenda visszatérései eddig finoman szólva sem hoztak átütő sikereket. Roy Jones Jr. ellen is az látszott, hogy nagyon rövid idő alatt elfárad, és egyértelművé vált, hogy már nem képes arra a gyors, pontos bunyóra, ami egykor jellemezte.

A kor előrehaladtával az emberi teljesítőképesség változik. Bár az erő idősebb korban is fenntartható, a gyorsaság, a reflexek és az állóképesség jelentősen csökkenhet. Tyson esetében is kérdéses, hogy képes-e nyolc meneten keresztül tartósan olyan szinten teljesíteni, amely versenyképessé teheti Paullal szemben. A meccs szabályai szerint rövidített menetekben, 14 unciás, vagyis a profi szabványnál nagyobb, nehezebb kesztyűkben fognak bokszolni a felek. Sasvári elmondása szerint mindenki azt gondolja, hogy nehezebb kesztyűvel nagyobbat lehet ütni, de ez pont fordítva igaz: ezek jobban párnázott, súlyosabb kesztyűk, így nehezebb bennük dinamikus ütést indítani, épp ezért használtak a Sztárboxban is ilyeneket.

Szerinte ugyanakkor az RTL műsorából is világosan kiderült, hogy hiába nehezebbek a kesztyűk, ha valaki megfelelő technikával és erővel üt, akkor nem lehet megúszni a KO-t.

Épp ezért nem mindegy, hogy Tysonnak épp milyen az egészségi állapota, merthogy korábban adódtak látványos gondjai ezen a téren. Néhány éve az egész internetet bejárta az a fotó, amin kerekesszékben tolták egy reptéren a csípőproblémái miatt. „A legfrissebb orvosi vizsgálatok szerint alkalmasnak találták a küzdelemre, és bár a texasi atlétikai bizottság is engedélyt adott a találkozóra, ezek a jelek akkor sem megnyugtatóak” – mondja Sasvári Tamás, aki arra a kérdésre, hogy milyen esélyei vannak Tysonnak a meccsen, a ringbíró azt feleli, hogy ha az egykori világbajnok valóban komolyan veszi a mérkőzést, akkor az első percben akár meg is nyerheti azt.

„Ha az első menetben sikerül az ellenfelére rárontania, akkor győzhet is, de ahogy haladnak majd előre a menetek, és elkezd jelentkezni a fáradtság, az esélyei drasztikusan csökkenni fognak” – mondja Sasvári. Szerinte ha valaki, akkor ő még most is képes lehet egy-egy pillanatra megvillantani a zsenialitását, a kérdés az, lesz-e rá ideje. Mindez már csak az állóképességén múlik.

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!