2024. augusztus 8. – 12:07
Elkezdődött a harmincadik Sziget Fesztivál, amin idén is a legfontosabb beszédtémának az árak, a pormennyiség és az aktuális lineup számít. A keddi sajtóbejárás és a szerdai első nap alapján túl nagy változások nincsenek idén a Szigeten, de azt érezni, hogy mintha jóval több magyar lenne, mint az előző években. Kádár Tamás fesztiváligazgató is kiemelte a keddi sajtóbejáráson, hogy sokkal több magyar jegyvásárlója volt a Szigetnek az előző évekhez képest.
Pedig Kylie Minogue még úgy is nagy névnek számít, hogy azért aktuálisnak semmiképp se neveznénk, mégis szembetűnő, hogy közel sem volt akkora a tömeg még éjszaka sem, és hogy mintha kevesebb lenne a külföldi is. Ez nem akkora baj, mert telt házas napokon (pláne ha por van) már-már elviselhetetlen a Sziget, most viszont kifejezetten szellősnek tűnt a Hajógyári, ami a helyszínek elrendezése miatt is lehet. Ránézésre az az érzése az embernek, mintha valamivel kevesebb szolgáltató vagy helyszín lenne a tavalyi évhez képest, de lehet, hogy csak úgy variálták át a helyszíneket, hogy az nagyobb mozgásteret biztosítson a fesztiválozóknak.
Az első napon még elenyészőnek tűnt a pormennyiség, de valószínűleg a fesztivál vége felé már érdemes nagyobb porra készülnie a Szigetre érkezőknek, hiszen elég nagy a szárazság, a fű a legtöbb helyen rendesen kiégett, és ha nagyobb lesz a tömeg, akkor hasonló állapotok alakulhatnak ki, mint két éve. Ezért a biztonság kedvéért érdemes maszkot is vinni a fesztiválra.
Idén is figyelnek a szervezők arra, hogy a lehető leghigiénikusabb körülmények között töltsék a fesztiválozók a napjaikat. A Basic Campingben például LED-lámpás tükrökkel felszerelt előszobát alakítottak ki a szervezők, hogy a fesztiválsminket méltó körülmények között készíthessék el a kemping lakói. A szervezők még azt a jópofa megoldást is bevetették, hogy a kempinglakók kornyikálását a zuhany alatt tematikus slágerekkel biztosítsák. A vécék tiszták, a mobil vizesblokkok rendezettek, és egyelőre sosem nagy a sor. Rengeteg helyen van ivóvíz és víztöltő pont, viszont némi vízpermet azért elférne a fesztiválon, mert ugyan nem volt tikkasztó hőség, a napon hamar fel lehetett forrósodni, és a pornak is jót tesz valószínűleg, ha kicsit lekötik vízzel.
Az előzetes hírek alapján az időjárás kegyes lesz a fesztiválozókhoz, döntően száraz, napsütéses napokra és derült éjszakákra lehet majd számítani. Az árak már a fesztivál indulása előtt kiszivárogtak egy Reddit-posztnak köszönhetően. A fesztivál idén is drága, de nem sokkal drágább, mint egy átmulatott italozós éjszaka a belvárosban. Egy korsó csapolt sör 1730 forintba, egy dobozos sör pedig 1930 forintba kerül. Az egyik legnépszerűbb koktél, a vodkaszóda 2990 forint, a legdrágább tétel az itallapon az 5990 forintos Long Island Ice Tea. Ahogy tavaly, úgy idén is 800 forintot kell fizetni a repohárért, aminek csak a felét kapjuk vissza, ha elhagytuk a fesztivált. A repohárrendszer Dominus Ákos, a Sziget fenntarthatóságért felelős menedzsere szerint jobban működik, mióta a fesztiválozók pénzt kapnak vissza, a korábbi 63 százalékos visszaváltás 75 százalékra javult a tavalyi évben.
Idén drágább lett a budget food a fesztiválon, de a szervezők 3200 forintért laktatóbb és minőségibb ételeket ígértek.
Egyelőre még elég nagy a fejetlenség ezen a fronton, több kajás bódénál nem tudták, hogy mi az a budget food, és mennyiért kéne adni, néhány pultnál pedig megúszós, kis adagokat adtak ezért az árért. Már ahol fel volt tüntetve ilyen opció egyáltalán.
A vegetáriánusoknak különösen nehéz lesz a dolga, ha olcsón akarnak enni, mert a budget food kategóriában alig-alig adnak húsmentes opciót.
Viszont az ételek árai nagyon változóak, vannak helyek, ahol 3200 forintnál olcsóbban lehet például pho levest venni, és persze vannak ennél is olcsóbb opciók. A szeletes pizza és a klasszikus hotdog idén 2500 forint, de láttunk sajtos-tejfölös lángost is 3600-ért. A jobb hamburgerek 4-6 ezer forint környékén mozognak, de a legtöbb helyen van budget food opció, és a 3200 forintos burgerek például kifejezetten korrektnek tűntek.
Tavaly arról írtunk, hogy véget vetettek annak a rafinált technikának, hogy a H-híd felől is lehet érkezni gyalogosan vagy taxival, mert ott kisebb a sor. Idén viszont ismét meg lehet közelíteni a fesztivált gyalogosan a H-híd felől.
A tömegközlekedést tekintve a legkedvezőbb még mindig a H5 HÉV, ami bár mindig tele van, mégis hozzátartozik a Sziget életérzéséhez, és éjjel-nappal jár a fesztivál idején. Egyébként itt található (pontosabban a HÉV-megálló mellett a Ladik utcában) még egy taxidroszt, ahol azokat a taxikat lehet kifogni, akiknek nincs partneri együttműködése a Szigettel. A szervezők viszont töretlenül a bringát javasolják, mint a legegyszerűbb közlekedési eszközt, hiszen ez a legzöldebb, és ha legalább 250 km-t teker valaki a fesztiválig, akkor megajándékozzák a szervezők egy Siesta Kemping jeggyel. Az őrzött, ingyenes bringatároló idén a K-hídnál található, a taxiállomás mellett.
A bejutással az első napon semmi gond nem volt ahhoz képest, hogy a legtöbben ilyenkor váltják be a bérleteket és költöznek ki a Szigetre. A szervezők jól menedzselték a kígyózó sorokat, figyelve arra, hogy az újonnan érkezőket mindig olyan jegybeváltópontokhoz irányítsák, ahol esetleg kisebb a tömeg. Mi délután 4 óra tájékán maximum 15 perc alatt beváltottuk a jegyeinket és bejutottunk a fesztiválra komolyabb probléma nélkül. A kijutás pont ennyire volt kényelmes, a taxidrosztnál szinte egyáltalán nem volt sor, és a HÉV-nél sem alakultak ki tömegjelenetek. Ez lehet a valamivel alacsonyabb látogatószámnak és az éjfél előtti távozásnak köszönhető, mindenesetre tényleg zökkenőmentes volt szerdán a ki- és bejutás.