Alacsonyabb Föld körüli pályát tesztel a Starlink, hogy ne zavarjon be a csillagászoknak

2025. január 11. – 15:14

Másolás

Vágólapra másolva

A csillagászok régóta lobbiznak azért, hogy tiltsák be az olyan alacsony magasságon keringő műholdak megakonstellációit, mint amilyen Elon Musk Starlinkje is, mert a miniműholdak sokasága zavarja a munkájukat. A Gizmodo azt írja: a Starlink most egy alacsonyabb Föld körüli pályát tesztel azért, hogy javítson a helyzeten. A cég a közelmúltban egy műholdcsoport magasságát csökkentette is, ami azzal jár együtt, hogy az eszközök fényessége is csökken.

A Szövetségi Kommunikációs Bizottságnak (FCC) írt levelében a SpaceX azt írta, hogy 300 műholdját alacsonyabb pályamagasságon üzemelteti. A vállalat azt állítja, hogy az új módszer elérte a célját, közel 60 százalékkal csökkent a Nap által megvilágított műholdak száma a Chilében található Vera Rubin Obszervatórium által rögzített képeken.

Jelenleg 6912 Starlink műhold kering a Föld felszíne felett körülbelül 550 kilométeren, a próba idejére a 300 műholdat 350 kilométeres magasságig engedték vissza. Az eszközök visszaverik a napfényt, és csíkokként jelennek meg a földi obszervatóriumok által rögzített képeken. Az első Starlink műholdak nagyon fényesek, így szabad szemmel is láthatóak voltak.

2022 decemberében az FCC jóváhagyta, hogy a SpaceX akár 7500 következő generációs Starlink műholdat is felbocsáthasson, amik nagyobbak és fényesebbek elődeiknél. Az első generációs Starlinkek körülbelül 260 kilogrammot nyomnak, az új modellek pedig már 1250 kilogrammot, ezért a becslések szerint körülbelül egy teljes magnitúdóval fényesebbek lesznek, mint az eredeti eszközök.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!