A mesterséges intelligencia naggyá tette az Nvidiát, és végre naggyá teszi a játékosoknak szánt kártyáit is
2025. január 7. – 10:59
Az elmúlt években az Nvidia a mesterséges intelligencia (MI) forradalmát meglovagolva szédítő ütemben tört előre, és tavaly nyárra a világ legértékesebb cége lett. Ennek a cég és a befektetők is örülhettek, a kicsit már a kriptoláz kellős közepén is cserben hagyott gémerek viszont könnyen érezhették azt, hogy az igazi innovációkat már nem nekik tartogatja a cég. Az Nvidiának ebben a szegmensben voltak furcsa húzásai és indokolatlanul drága kártyái is, idén viszont a Las Vegas-i CES-en úgy cáfoltak rá a károgókra, hogy a mesterséges intelligencia által generált képkockák adták a másikat.
Pedig nem is tűnt úgy, hogy a cég idén nagyot fog gurítani a gémerkártyáival. A CES előtti napokban azt rebesgették, hogy az RTX 5090 és az 5080 mutatkozhat majd be, előbbi 2000, utóbbi pedig 1600 dolláros árcédulával, esetleg el sem fogják árulni, hogy mennyibe fognak kerülni ezek. Ehhez képest Jensen Huang vezérigazgató egy látványos, valós időben renderelt videó után fényezte egy kicsit az azt lehetővé tevő, MI-alapú pixel- és képkocka-generáló DLSS-t, ami a munka oroszlánrészét végezte, aztán előállt azzal, hogy na, hát ez már a Blackwell nevű új kártyacsalád munkája, aminek egyelőre négy tagja van,
a legkisebbet RTX 5070-nek hívják, és ugyanazt a teljesítményt tudja, mint a háromszor annyiba kerülő csúcskártyájuk, az RTX 4090.
Ez egészen szürreális hangzik, és az is: a 4090 egy 1600 dolláros kártya, amit Magyarországon egymillió forintért vágnak az ember után, az 5070 ajánlott fogyasztói ára meg 549 dollár, ami valószínűleg legrosszabb esetben is valahol 320 ezer forint környékén áll majd meg itthon. Harmadannyiért megkapni ugyanazt a teljesítményt tényleg őrületes dolog, még akkor is, ha egyenlőségjelet valószínűleg csak az új kártyákba érkező DLSS 4 miatt lehet majd tenni a kártyák közé, és csak azokban a játékokban, amik támogatják majd a technológia legfrissebb verzióját.
Az Nvidia ezzel újabb öles lépést tett afelé, hogy valójában a DLSS-hez adjon valami hardvert ahelyett, hogy a videókártyához adjon DLSS-t, és azon végül is lehet keseregni, hogy nem maga a hardver lett számottevően erősebb. Közben viszont a DLSS a rivális AMD hasonló megoldásával ellentétben széles körben kedvelt és elterjedt, és a legtöbb modern játékba be is szokott kerülni a támogatás hozzá, és ha amúgy jól működik, nehéz lenne belekötni abba, hogy nem nyers erőből futtatja a kártyánk a játékokat, hanem az Nvidia fekete mágiájával.
Az ár mindenesetre szokatlanul kedvező, amiben persze az is szerepet játszhatott, hogy az Nvidia végre megijedt egy kicsit, hogy el fogják veszteni a játékosokat, ha olyan kártyákkal szúrják ki a szemüket, amilyen például a 4060 volt. Az elmúlt években remek termékekkel egyre feljebb zárkózó AMD idén vállaltan kiszállt a csúcskártyák versenyéből, és a megfizethető(bb) szegmensre fókuszál, és meglepő módon az Intel is komoly versenyzőként érkezett meg pont a jóáras szegmensbe a tavaly év végén piacra dobott, második generációs videókártyáival, amiknek a tesztek szerint sikerült levetkőzniük az elődök gyermekbetegségeit.
Az 5070-ből érkezik egy erősebb, Ti verzió is 200 dollárral drágábban, ami már bőven a csúcskategóriát kóstolgatja, és persze ott van még a korábban pletykált 5080 és az 5090 is. Utóbbinál az árat is sikerült eltalálni, de miután állítólag kétszer olyan erős, mint az elődje volt, a 400 dolláros emelkedés annyira nem is vészes. Ja, és ahelyett, hogy még nagyobb lenne, beleszuszakolták egy kétfoglalatnyi házba. Az 5080-nál nem jött be a jóslat, ez ugyanúgy 999 dollárba kerül, mint a tavaly bejelentett 4080 Super, ami kellemes meglepetés. Az is kiderült, hogy a Blackwell-széria az asztali gépek mellett hamarosan laptopokba is megérkezik majd.
Ez lehetne az a pont, ahol átköthetnénk arra, hogy az AMD videokártyái milyenek voltak, mert ők is hétfőn tartották meg a saját bemutatójukat. Igaz, kevésbé grandiózus módon, mint a Las Vegas Aces női kosárcsapat csarnokát kibérlő és teljesen meg is töltő Nvidia, aminek az esti keynote-ja a nap fő attrakciójának volt szánva. Az AMD-nél csak az eseményük előtt, a színfalak mögött került elő a két RDNA 4-es kártya, az RX 9070 és a 9070 XT, így részletek nincsenek. A PC Gamer annyit tudott meg, hogy az interneten keringő, a kártyákat az RTX 4080 Super szintjére belövő pletykák állítólag nem igazak, de az sem derült ki, hogy miért.
A két kártya állítólag direkt hiányzott az AMD bemutatójáról, ahol nagyjából annyit foglalkoztak velük, hogy itt lesz elérhető a cég saját képkocka-generáló megoldásának, az FSR-nek a 4-es verziója.
Ez a DLSS-hez hasonlóan mesterséges intelligenciát fog használni, amivel talán közelebb is kerül majd ahhoz. Az AMD ezen túl főleg az MI-pécékre fókuszált, és mutatott be egy rakás ezekbe való csipet, köztük olyannal is, ami még az Apple M4 Próját is agyonveri, és nemcsak gyorsabban, de hatékonyabban is futtat 70 milliárd paraméteres nagy nyelvi modellt (LLM) az RTX 4090-nél. A gémereket azért így sem hagyták cserben, mert bemutatták a szerényen csak a valaha volt legjobb 16 magos processzornak nevezett Ryzen 9 9950X3D-t és a kistesóját, a 9900X3D-t. És abból kiindulva, hogy az AMD-nek már az előző csúcsprocesszora is egyeduralkodó volt a mélyrepülésben lévő Intel mellett, ez nem is tűnik nagyképűségnek.
Idén is a helyszínről tudósítunk a techvilág újdonságairól, a Las Vegas-i CES-en bemutatott legújabb és legérdekesebb kütyükről. További cikkeink itt olvashatók.