Egy kőbányában fedezték fel az eddig legnagyobb brit dinoszaurusznyom-lelőhelyet

2025. január 2. – 14:07

Másolás

Vágólapra másolva

Az Egyesült Királyság eddig ismert legnagyobb dinoszauruszlábnyom-lelőhelyet fedezték fel egy oxfordhire-i kőbányában, írja a BBC. Körülbelül 200 hatalmas lábnyomot találtak a mészkő talajban, amiket 166 millió évvel ezelőtt tapostak bele a dinók.

A lábnyomok két különböző típusú dinoszauruszhoz tartoznak: a hosszú nyakú Cetiosaurushoz és a kisebb, húsevő Megalosaurushoz.

A leghosszabb nyomvonalak 150 méter hosszúak, de sokkal tovább is nyúlhatnak, mivel eddig csak a kőbánya egy részét tárták fel.

„Ez az egyik leglenyűgözőbb lábnyomvonal, amit valaha láttam, a léptéket és az utak méretét tekintve is” – mondta Kirsty Edgar, a Birminghami Egyetem professzora. „Visszavisz az időben, és képet kaphatunk általa arról, milyen lehetett, amikor ezek a hatalmas lények erre kóboroltak, és tették a dolgukat.”

A nyomokat először egy a kőbányában dolgozó férfi, Gary Johnson vette észre, miközben ásógépet vezetett. Mivel az 1990-es években egy másik nyomvonalat is találtak a közelben, hamar rájött, hogy mire bukkant.

Ezen a nyáron több mint 100 tudós, diák és önkéntes csatlakozott a kőbányában végzett ásatásokhoz. Öt különböző nyomvonalat találtak.

Amikor ezek a dinoszauruszok a területen éltek, meleg, sekély lagúna borította, a lábnyomokat a sár őrizte meg. Valószínűleg egy vihar következtében rengeteg hordalék érkezhetett a sárréteg tetejére, ennek köszönhető, hogy a víz végül nem mosta el őket.

Az ilyen lábnyomok azért fontosak, mert információkkal szolgálnak az állatok életmódjáról – teljesen más infókat lehet kinyerni belőlük, mint a csontokból. A lenyomatok olyan szépen megőrződtek, hogy a csapatnak még azt is sikerült megállapítania, melyik állat járt ott először, és melyik később: szerintük a Cetiosaurus ért oda előbb, mert nagy, kerek lábnyomának szélét kicsit megnyomta a rajta sétáló Megalosaurus háromujjú lábával.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!