Két üstököst fedezett fel egy magyar csillagász júliusban

2024. július 25. – 13:45

Két üstököst fedezett fel egy magyar csillagász júliusban
Az első üstökös, a C/2024 N3 (Sárneczky) pályája merőleges a Naprendszerre – Fotó: HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Piszkéstetői Obszervatórium

Másolás

Vágólapra másolva

Júliusban két új üstököst is felfedezett Sárneczky Krisztián kutatásvezető csillagász a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Piszkéstetői Obszervatóriumában – írja az MTI.

Az elsőként július 8-án felfedezett üstökös a nemzetközi megerősítések után július 18-án kapta meg a hivatalos C/2024 N3 (Sárneczky) nevet.

Július 14-én egy újabb apró égitest tűnt fel a teleszkóp keresőfelvételein, az előző üstököstől alig 6 fokra. A további vizsgálatok azóta igazolták, hogy egy újabb üstökös felfedezéséről van szó. A második üstökös július 24-én kapta meg a C/2024 N4 (Sárneczky) hivatalos nevet. Mindkét égitest északon, a Camelopardalis (Zsiráf) csillagképben látszik.

Ezzel a felfedezéssel hétről kilencre nőtt a magyar csillagászat története alatt felfedezett üstökösök száma, az egy héten belüli két új felfedezés pedig egyedülálló magyar rekordnak számít.

Az üstökösök 2026-ig velünk lesznek, és Magyarországról is megfigyelhetők maradnak. Halványságuk miatt vizuálisan nem, csak nagyobb távcsövekkel és fényképezőgéppel lehet megörökíteni őket.

A Piszkéstetői Obszervatórium a Mátrában található, a 944 méter magas Piszkéstetőn. Ezen a megfigyelőállomáson használják hazánk legnagyobb távcsövét.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!