Egyre kevésbé összetettek a legnépszerűbb dalok, de ez nem jelenti azt, hogy szükségszerűen rosszabbak is, derült ki a londoni Queen Mary University friss kutatásából. A tudósok szerint a változás – legalábbis részben – annak köszönhető, hogy az évtizedek során új műfajok jelentek meg, mint például a stadionrock, a diszkózene és a hiphop, írja a Guardian.
Madeline Hamilton, a kutatásról szóló tanulmány egyik szerzője azt mondta, hogy az eredmények nem jelentik azt, hogy a zene egyre butább is lesz. „Az a feltételezésem, hogy a zene más aspektusai egyre bonyolultabbak, a dallamok pedig egyre egyszerűbbé válnak a kompenzálás módjaként” – mondta Hamilton, megjegyezve, hogy míg a korábbi évtizedekben a zenét egy maroknyi hangszerrel készítették, ami azt jelenti, hogy a komplexitás általában a vokálok által jött létre, a modern számok sok réteggel dolgoznak.
A kutatók megvizsgálták az Egyesült Államok év végi Billboard-toplistáján az első öt helyezést elért dalokat minden évben 1950 és 2022 között. Ezek közé tartozott például a Heartbreak Hotel (Elvis Presley), a Hey Jude (a Beatles), a Vogue (Madonna), a Poker Face (Lady Gaga) és Beyoncé Irreplaceable-je is. A tudósok elemezték őket nyolc szempont alapján. Az eredmények azt mutatták, hogy a dalok átlagos összetettsége az idő múlásával csökkent, 1975-ben és 2000-ben két nagy, 1996-ban pedig egy kisebb eséssel.
Hamilton szerint az egyik magyarázat a különböző zenei műfajok térnyerése volt, és az első visszaesés akkor következett be, amikor a stadionrock és diszkózene népszerűvé vált. „A 2000 körüli [csökkenés] valószínűleg legalábbis részben a hiphop térnyerésének köszönhető, mert ezek a dallamok általában nagyon egyszerűek” – mondta Hamilton.
Az elemzés azt is kimutatta, hogy a legnépszerűbb daloknál nőtt a hangjegyek sűrűsége, vagyis a másodpercenként énekelt hangok száma, különösen 2000 óta.
A kutatók felhívták a figyelmet: a tanulmányuk csak a legnépszerűbb dalokat vizsgálta, könnyen lehet, hogy a zenei paletta egészére rávetítve nem vehetők észre ilyen változások.