A világ legrégebbi, ábécével írt mondata a fejtetvekről szól
2022. november 9. – 15:24
Ritka, kánaáni nyelvű feliratot találtak a Jeruzsálemi Héber Egyetem régészei egy elefántcsont fésűn, amelyre Izrael déli részén bukkantak – írja az MTI. A 3,5 centiméterszer 2,5 centiméteres lelet időszámításuk előtt 1700 környékén keletkezhetett.
A fésűt 2017-ben találták meg Lákisban egy ásatás helyszínén, de a kánaáni nyelvű feliratot csak idén fedezték fel rajta. A fésűn ez a mondat olvasható:
„Segítsen ez az eszköz kiirtani a tetveket a hajból és a szakállból.”
A felirat különlegessége, hogy ez a legrégebbi ismert, ábécével írt mondat. Joszef Garfinkel izraeli régész szerint ez közvetlen bizonyíték arra, hogy a kánaáni ábécé abban a korban a mindennapok része volt. Bár korábban tíz hasonló feliratot már találtak a régészek, teljes mondat eddig még nem került elő ezen a nyelven.
A legkorábbi írásrendszer körülbelül 5000 évvel ezelőtt keletkezett, és a mezopotámiai (a mai Irak területén élő) ősi sumérok használták. Az egyiptomi hieroglifákhoz hasonlóan a későbbiekben ékírásként ismert rendszer több száz piktogramra támaszkodott a szavak, gondolatok és hangok ábrázolásához. Garfinkel szerint a kánaániak voltak az elsők, akik hangokat ábrázoló betűket használtak írásrendszerükben, amely később a föníciai, a görög és végül a ma leginkább használt latin ábécévé fejlődött – derül ki a CNN beszámolójából.
A Jeruzsálemtől mintegy negyven kilométerre délnyugatra található Lákis a kánaáni korszak egyik fontos helyszíne volt. A Kánaán földje kifejezést a Bibliában a Földközi-tengertől a Jordán folyóig terjedő terület leírására használták. A területet időszámításunk előtt 1200 környékén Józsué és az Egyiptomból távozó izraelita törzsek elfoglalták.
„A tény, hogy ez a felirat a hétköznapi életről szól, különösen lenyűgöző. Az emberi történelem során a tetvek örökös problémát jelentettek. Csak remélni tudjuk, hogy ez a feliratos fésű hasznos volt abban, amire a felirata szerint hivatott: gyökerestül kiirtani néhányat ezek közül a bosszantó rovarok közül” – nyilatkozta a felfedezésről Christopher Rollston, a George Washington Egyetem északnyugati sémi nyelvek és irodalmak professzora. A Jeruzsálemi Héber Egyetem szakértői szerint a fésűt importálhatták, és luxuscikként tekinthettek rá.