Egy új, különösen nagy orrú dinoszauruszfajt fedezett fel egy nyugdíjas brit orvos
Egy új, különösen nagy orrú dinoszauruszfajt azonosított egy nyugdíjas brit háziorvos, aki az elmúlt négy évben nagyrészt azzal töltötte a szabadidejét, hogy dinoszauruszcsontok között turkált és válogatott – írja a Guardian.
Jeremy Lockwood a Portsmouthi Egyetemen doktorált, és azt vette a fejébe, hogy minden egyes Iguanodon-csontot katalogizál, amelyet a Wight-szigeten találtak. Miközben a londoni Természettudományi Múzeum és a Wight-szigeten található Dinosaur Isle Múzeum gyűjteményeiből válogatta a csontokat, felfedezte, hogy az egyik lelet sehogy sem illik a többi közé.
„Több mint száz éven át csak kétféle dinoszaurusz csontjait találták meg a Wight-szigeten – a növényevő Iguanodon bernissartensis és a Mantellisaurus atherfieldensis fajtákét” – mondta. Volt azonban egy 1978-ban felfedezett lelet, ami eltért ettől a két fajtól. „Meg voltam győződve arról, hogy a csontok közötti apró különbségek egy új fajról árulkodnak, ezért nekiláttam, hogy megmérjem, lefényképezzem és tanulmányozzam az egyes csontok anatómiáját” – tette hozzá Lockwood. Az 1978 óta raktárban lévő példány koponyáját rekonstruálta, ami során több olyan tulajdonságot is felfedezett, amely megkülönböztette azt a másik két faj koponyájától.

„A fogak száma volt a jel. A Mantellisaurusnak 23 vagy 24 van, de ennek 28 volt. Emellett gömbölyded orra volt, míg a többi fajnak nagyon egyenes orra van. Összességében ezek és más apró különbségek nyilvánvalóvá tették, hogy egy eddig ismeretlen fajról van szó” – mondta.
Lockwood a Portsmouthi Egyetem professzorával, David Martill-lel és dr. Susannah Maidmenttel, a Természettudományi Múzeum munkatársával együttműködve a Journal of Systematic Paleontology című folyóiratban megjelent tanulmányában Brighstoneus simmondsi névvel illette az új fajt. A Brighstoneus a Wight-szigeten található Brighstone falura utal, amely közel van ahhoz az ásatás helyszínéhez, ahol egy Keith Simmonds nevű amatőr paleontológus 1978-ban rábukkant a maradványra.
A Brighstoneus simmondsi névre keresztelt őshüllő nagyjából 125 millió évvel ezelőtt, a kora kréta időszakban élt a Földön. A combcsontok alapján a tudósok úgy becsülik, hogy a növényevő dinoszaurusz körülbelül 8 méter hosszú volt, és akár egy tonnát is nyomhatott – írja a CNN. „A Brighstoneus azt mutatja, hogy a kora kréta kori Iguanodontiák között nagyobb volt a változatosság, mint azt eddig gondoltuk” – mondta Lockwood.