Veszélyes emberkísérlet a génszerkesztés, vagy út a szebb jövőhöz?
2021. február 25. – 15:24
frissítve
Tudunk-e már eleget ahhoz, hogy beleszerkesszünk az emberi génekbe? Használhatjuk-e ezt a technikát az embriókon? Miként tud a biotechnológia és az etika egymással szót érteni? – ilyen, egyre égetőbb kérdésekre keresi a választ a CEU Határtalan tudás című sorozatának következő vitája. Kövesse 17 órától élőben itt a Telexen!
Csienkuj He kínai kutató 2018. november végén jelentette be a hírt, hogy megszülettek az első szerkesztett genommal rendelkező csecsemők, Nana és Lulu. A kísérleti jellegű beavatkozástól azóta a kínai hatóságok is elhatárolódtak a kutatásetikai normák megsértése miatt.
Sokan azt remélik, hogy a génszerkesztés lehetőségével leküzdhetjük a gyerekvállalás biológiai akadályait, és hatékonyabb kezelésekhez vagy akár szebb élethez is juthatunk. De vajon belefoghatunk-e már az emberi génszerkesztésbe?
A vita résztvevői:
- Sándor Judit, a CEU Bioetikai és Jogi Központjának igazgatója, az UNESCO Bioetikai részlegének volt vezetője;
- Dinnyés András, HCEMM, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Biotalentum Kft. igazgatója; illetve
- Kakuk Péter bioetikus, a CEU Bioetikai és Jogi Központjának kutatója, a WHO Kutatásetikai tanácsadója, az Európai Orvosi és Egészségügyi Filozófiai Társaság elnöke.
A koronavírus-járvány miatt a Határtalan tudás is az internetre költözött, az eseményt az alábbi videón követhetik élőben 17 órától:
A sorozat korábbi előadásai ide kattintva visszanézhetők.