Egyenlőség, Eurovízió, lézershow – Párizs új szintre emelte az olimpiai nyitóünnepségek show-ját
2024. július 27. – 00:42
Párizs felrúgta az eddigi gyakorlatot és nem egy egy stadionban, hanem a város kiemelt részén, a Szajna partján, illetve részben magán a Szajnán rendezte a 2024-es olimpia megnyitóját. A grandiózus, helyenként az Eurovízió hangulatába csapó buli új szintet hozhat az olimpiák történetében, főleg, hogy négy év múlva a showcsinálásról ismert Amerikában, azon belül is Los Angelesben rendezik majd a játékokat, az ottani szervezők pedig minden bizonnyal le akarják majd nyomni a franciákat.
De mitől is működött a párizsi megnyitó, mitől volt egyedi és szórakoztató?
Az előzetes hírek alapján már alapból nagy show-ra lehetett számítani onnantól, hogy kiszivárgott, Lady Gaga és Céline Dion is része lehet a pénteki műsornak. A pletykaszinten kijött információk remekül keretbe foglalták a műsort, Lady Gaga szinte az elején felbukkant egy kabarészámmal, a négy év után először színpadra álló Dion pedig a lezárást hozta: akkor énekelte a L’Hymne à l’amourt Edith Piaftól, amikor Marie-José Pérec és Teddy Riner már meggyújtották a Párizs fölé hőlégballonon felemelt olimpiai lángot.
A kettő között volt minden, például feloldatlan rejtély arról, hogy ki is a rejtélyes maszkos fáklyahordozó. Látványos hajós felvonulás a Szajnán, amit ezentúl minden, nagyobb folyóval rendelkező olimpiarendező város irigyelni fog, amíg világ a világ. A hajós vonulás közé beékelt műsorban tökéletesen állt össze a francia történelem, kultúra, sport és jelenkor, megfért A nyomorultak mellett az egyén politikai és szexuális szabadságáról szóló rész, a világ egyik leghíresebb és legszebb városának nevezetességei mellett egy vízen futó robotló, a Notre-Dame újjáépítésén dolgozó szakemberek előtt tisztelgő előadás mellett egy részben LMBTQ-divatbemutató a Szajna fölötti hídon, amin a melegjogi aktivistaként is ismert dj, Barbara Butch pakolta a leghíresebb francia popzenéket. Egyedül a Daft Punk újbóli összeállása hiányzott.
Ja, és mindezt a szakadó esőben vezényelték le – kívülről nézve – lényegében teljesen zökkenőmentesen, a megnyitó egyetlen elemén sem lehetett érezni, hogy az időjárás miatt csökkenteni kellett volna az élvezeti értéket.
Mire besötétedett, és az eső miatt is mindegy volt már mindenkinek, a fáklya végső célba jutása idejére óriási lézershow-t indítottak az Eiffel-torony főszereplésével, hogy aztán a Louvre és a francia sportélet ikonjai vegyék át a főszerepet. Az külön piros pont, hogy a szervezők nem csak a francia legendák kezébe adták oda a lángot – Zinedine Zidane például egyből a Párizst a Roland Garroson 14-szer meghódító teniszcsillag, Rafael Nadal kezébe adta át a fáklyát. Jött aztán Serena Williams, Carl Lewis és Nadia Comăneci, majd a francia sport krémje Amélie Mauresmóval, Tony Parkerrel, Michaël Guigou-val, vagy épp a legidősebb, még élő francia olimpiai bajnokkal, Charles Coste-tal.
Párizs túlélte az esőt, egy-két szegmenstől eltekintve rég nem látott szórakozást jelentő megnyitót csinált, a java pedig csak most jön.