Önmegsemmisítésbe trükközte magát a cseh szamuráj
2023. november 13. – 13:27
Óriási KO-fesztivált hozott a UFC magyar idő szerint vasárnap hajnalban rendezett New York-i gálája; a főműsoridő öt meccse közül öt végződött kiütéssel. Amióta 2016-ban – utolsó amerikai tagállamként – New York államban legalizálták az MMA-t, azóta a világ vezető MMA-szervezete mindig nagyon odateszi magát, hogy a Madison Square Garden presztízséhez méltó gálákat hozzon össze.
Az idei évben a gála ékkövének a főleg drog- és doppingproblémái miatt az utóbbi években hézagosan szereplő amerikai Jon Jones és a bajnoki övét a ma már profi bokszban vitézkedő Francis Ngannou ellen elvesztő horvát-amerikai Stipe Miocic nehézsúlyú címmeccsét szánták. Ez a találkozó azonban Jones súlyos sérülése miatt kútba esett, szerencsére talonban megvolt a félnehézsúlyú (93 kilós) címmeccs a brazil Alex Pereira és a cseh Jiří Procházka között.
A félnehézsúly a UFC elátkozott súlycsoportja. A kategóriára éveken keresztül a balhés (oké, a „balhés” egy eufemizmus volt arra, hogy már évek óta börtönben kéne ülnie), visszatérő-kipottyanó Jon Jones árnyéka vetült rá, és 2020 óta egyetlen bajnoka sem tudta megvédeni a megszerzett övét. Procházka konkrétan egy vállszalagszakadás miatt mondott le a 2022 júniusában egy jó és rossz értelemben véve egyaránt szuperkaotikus meccsen megszerzett bajnoki címéről, a megürült címért kiírt találkozó döntetlenre végződött, de a 2023-ban megkoronázott új bajnok, az amerikai Jamahal Hill is kénytelen volt lemondani az övről, miután elszakadt az Achilles-ina. Közben viszont felépült Procházka, akit viszont a középsúlyt otthagyó brazil exbajnok, Alex Pereira hívott ki.
Nem lehet arccal kivédekezni minden ütést
A két klasszis eleinte csak lomha lábrúgásokkal tesztelgette ellenfelét, azután Procházka elkezdte tesztelgetni a rá jellemző unortodox trükköket; imádtam például, amikor ballal lenyúlt, mintha fel akarná kapni Pereira lábát, de valójában csak egy jobbfelütésre sasszézott be. Azután amikor a brazil is bemérte a távolságot, elkezdte odapattintani villámgyors rúgásait Procházka lábára. Az állását megbontó rúgásokra a cseh érezte is, hogy taktikát kell váltania; az oktagon falánál kis gyürkőzés után sikerült is földre vinnie ellenfelét, de Pereira viszonylag gyorsan ki tudott mászni alóla, megúszva így a komolyabb arcpakolást.
A második menetben Procházka folyamatos lábmunkájával, ijesztgetéseivel sokáig sakkban tudta tartani Pereirát, aki tolatásból nehezen tudta elsütni rúgásait. A cseh ellenben kaotikusnak tűnő kihajolgatásaiból néhány óriási sallert is ki tudott osztani Pereirának. Csakhogy Procházkánál hamar megbosszulta magát a hagyományos fedezék teljes hiánya: a gyors és pusztító ütéseiről ismert egykori kick-box világbajnok Pereira az egyik összecsattanásnál kontrából fültövön csapta a cseh harcost, aki estében még egy balhorogba is belenézett. Mivel a leütés pont a ketrec falánál történt, az összerogyó Procházka még rá tudott fogni Pereira lábaira. Kiemelni azonban már nem tudta a brazilt, aki addig könyökölte a cseh fejét, míg az hátára nem gördült. A bíró ekkor lépett közbe, és bár úgy tűnt, hogy a karrierje során egészen lehetetlen helyzetekből felálló Procházka még tudta volna folytatni a meccset, a döntés indokolt volt – ezt maga a szamurájstílust nem csak varkocsában, hanem a Bushido-etikában is tökéletesen hozó cseh is azonnal elismerte. A magas, szikár, félelmetesen kemény brazilnak a mostani még csak a hetedik UFC-meccse volt, de már a második súlycsoportban szerzett világbajnoki címet – és ez nemcsak a közép- és félnehézsúly gyengeségét, hanem Pereira klasszisát is mutatja.
Elhallgattatták az orosz nehézlöveget
A Jones–Miocic-címmeccs meghiúsulása után a UFC a beugróként tartalékolt orosz Szergej Pavlovicsot tolta be egy ideiglenes címmeccsre, de nem Miocic, hanem az angol Tom Aspinall ellen. Mindkét bunyós óriási KO-művésznek számít; a brit láthatóan tartott is a meccsre egy hatos KO-szériával érkező Pavlovics kemény ökleitől, és a meccs elején inkább tisztes távolból kezdte el osztani a szó szoros értelmében is idegőrlő lábszárrúgásait. Az orosz azonban hamar dekódolta ellenfele taktikáját, és az egyik lábszárrúgást egy balhorog által vezetett gyors kombinációval kontrázta meg. Aspinall azonban szép fejmozgással minimalizálta a kárt, az újabb kombinációk elől kihajolgatott, majd egy jobbcsapottal elkapta az oroszt. Pavlovics lábai megbicsaklottak, mire a brit újabb két ütéssel halántékon találta őt, és már vége is lett a meccsnek.
Aspinall eddig legnagyobb győzelme akár tényleges világbajnoki címmé is érhet, ugyanis mind Jonesról, mint Miocicról úgy tudni, hogy vissza akarnak vonulni.
A teremtő KOsz
A gála többi meccse is kellően színvonalas és kellően erőszakos volt. A női MMA legveszélyesebb földharcosa, Mackenzie Dern képtelen volt megszabadulni attól a tévképzetétől, hogy neki bokszban kéne megvernie ellenfeleit. A szalmasúlyú (52 kilós) amerikai-brazil bunyóst ezúttal a zömök és irtózatosan erős Jéssica Andrade tanította móresre.
A Rose Namajunas földbeállítása után rövid ideig még a szalmasúlyú vébécímet is birtokló Andrade már az első menet utolsó másodpercében padlóra küldte Dernt, a második menetben azután egy irtózatos jobbhoroggal, majd egy balhorog-jobbegyenes kombinációval befejezte az elkezdett munkát.
A UFC legerősebb súlycsoportjainak két feltörekvő tehetsége is újabb skalpot szerzett. A könnyűsúlyú (70 kilós) Benoît Saint-Denist ugyan Matt Frevola könnyen földre tudta vinni, de a francia ugyanilyen könnyen ki tudott szabadulni az amerikai leszorításaiból. Az első menet végén azután egy összekapaszkodásból kiválva Saint-Denis egy köríves fejrúgással lepte meg ellenfelét. Frevola még nem rendezte fedezékét, a rúgás felszakította a szemöldökét, majd földre rogyva bekapott még pár ütést, és vége is volt a meccsének.
Hasonlóan gyors és meggyőző munkát tett le az oktogon porondjára a UFC-be 2023-ban beugróként érkező pehelysúlyú (65 kilós) brazil Diego Lopes, aki szintén egy összekapaszkodás zavarát használta ki arra, hogy egy jobbfelütéssel, majd egy jobbhoroggal megfogja az amerikai Pat Sabatinit.