Több hét után sikerült őrizetbe venni a lázadással vádolt dél-koreai elnököt
2025. január 15. – 05:35
Szerdán őrizetbe vették a dél-koreai hatóságok Jun Szogjol posztjáról eltávolított államfőt, akit lázadással vádolnak – írja a Reuters. Jun azt mondta, hogy a „vérontás” elkerülése érdekében eleget tesz az általa illegálisnak nevezett eljárásnak.
Az alkotmányos eljárással felfüggesztett államfőt a december elején kihirdetett és mintegy hat óra múlva visszavont szükségállapot miatt vonták vád alá, illetve azért, mert eddig ellenállt a letartóztatási parancsnak. Jun hetek óta nem mozdult ki a rezidenciájáról, őrizetbe vételét eddig a testőrsége akadályozta. Az első letartóztatási kísérletnél Junt a hadsereg is védte, de a védelmi minisztérium később közölte, hogy a további ilyen kísérletekbe a hadsereg már nem avatkozik bele. Az elnök házához most több mint háromezer rendőr érkezett az őrizetbe vételre.
Az elnök kedden sem jelent meg az ellene zajló per nyitó tárgyalásán, ezért azt elnapolták. Egyik ügyvédje a keddi tárgyalás elején közölte, hogy védence nem jött el, mert a letartóztatására tett hatósági kísérlet akadályozza őt abban, hogy kifejtse az álláspontját az ügyben. A következő tárgyalást csütörtökre tűzte ki a bíróság. Az alkotmánybíróságnak 180 napon belül kell döntenie arról, hogy leváltja-e Junt hivatalából, vagy visszaállítja a jogkörét.
Ügyvédje kedden ismét kijelentette, hogy a védence elleni újabb és újabb elfogatóparancsok semmisek. Kabinetfőnöke pedig azt, hogy viszont az elnöki hivatal kész konzultálni a nyomozó hatóságokkal, elkerülendő a konfrontációt, ha ismét megpróbálják letartóztatni Junt. Például az államfő elmehetne egy külső helyszínre, vagy megszervezhetnének egy „látogatást” az otthonába, hogy kikérdezzék – fejtette ki Csang Dzsinszuk.
A nyomozás Jun Szogjol ellen azért indult, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd néhány órával később visszavonta azt. Az ügy az országban politikai válságot eredményezett, és Jun felelősségre vonásáról a parlament már december 14-én szavazott. A dél-koreai alkotmánybíróság jelenleg vizsgálja, hogy a döntés alkotmányos volt-e, és hogy Junt visszahelyezzék-e hivatalába, vagy végleg eltávolítsák.
Az elnök körül kialakult helyzetről és hogy mi vezetett idáig, ebben a cikkünkben írtunk bővebben.