Nem jelent meg a dél-koreai elnök az ellene zajló per nyitó tárgyalásán, ezért elnapolták
2025. január 14. – 10:22
A dél-koreai alkotmánybíróság elnapolta kedden a Jun Szogjol felfüggesztett államfő elleni alkotmányos vádemelési per nyitó tárgyalását, mert a vádlott nem jelent meg, írja az MTI.
Jun hetek óta nem mozdul ki a rezidenciájáról, őrizetbe vételét pedig a testőrsége akadályozza. Egyik ügyvédje a keddi tárgyalás elején közölte, hogy védence nem jött el, mert a letartóztatására tett hatósági kísérlet akadályozza őt abban, hogy kifejtse az álláspontját az ügyben.
A következő tárgyalást csütörtökre tűzte ki a bíróság, és ha Jun akkor sem jelenik meg, akkor nélküle, csak ügyvédcsapatának részvételével tartják meg a tárgyalást – közölte Mun Hjungbe alkotmánybírósági elnök.
Az alkotmánybíróságnak 180 napon belül kell döntenie arról, hogy leváltja-e Junt hivatalából, vagy visszaállítja a jogkörét.
Jun ellen szükségállapot jogtalan kihirdetése miatt indított alkotmányos vádemelési eljárást a parlament, de most már lázadás gyanújával is folyik ellene büntetőeljárás, mert figyelmen kívül hagyta a kihallgatására szóló idézést, és ellenállt a letartóztatási parancsnak.
Ügyvédje kedden ismét kijelentette, hogy a védence elleni újabb és újabb elfogatóparancsok semmisek. Kabinetfőnöke pedig azt, hogy viszont az elnöki hivatal kész konzultálni a nyomozó hatóságokkal, elkerülendő a konfrontációt, ha ismét megpróbálják letartóztatni Junt. Például az államfő elmehetne egy külső helyszínre, vagy megszervezhetnének egy „látogatást” az otthonába, hogy kikérdezzék – fejtette ki Csang Dzsinszuk.
Márpedig az illetékes bíróság újból kiadta a letartóztatási parancsot a nyomozó hatóságoknak, a rendőrségnek és a magas rangú tisztségviselők korrupcióját vizsgáló hivatalnak (CIO) A CIO, a rendőrség és az elnöki biztonsági szolgálat kedden összeült, hogy megvitassa az újabb elfogatóparancs végrehajtásának békés módját – közölték a nyomozó hatóságok.
Az első letartóztatási kísérletnél Junt a hadsereg is védte, de a védelmi minisztérium most közölte, hogy a további ilyen kísérletekbe a hadsereg már nem avatkozik bele. A Reuters információi szerint az eset során támogatók százai vették körbe az elnöki palotát Szöulban, hogy „az életük árán” is megakadályozzák Jun Szogjol letartóztatását. Az épület előtt többen azt skandálták, hogy Jun Szogjolt az emberek védik, és inkább a korrupcióellenes hivatal vezetőjét kellene letartóztatni.
A nyomozás Jun Szogjol ellen azért indult, mert december 3-án váratlanul hadiállapotot rendelt el, majd néhány órával később visszavonta azt. Az ügy az országban politikai válságot eredményezett, és Jun felelősségre vonásáról a parlament már december 14-én szavazott. A dél-koreai alkotmánybíróság jelenleg vizsgálja, hogy a döntés alkotmányos volt-e, és hogy Junt visszahelyezzék-e hivatalába, vagy végleg eltávolítsák. Az eljárás legfeljebb 180 napig tarthat.
Az elnök körül kialakult helyzetről és hogy mi vezetett idáig, ebben a cikkünkben írtunk bővebben.