Meghalt Jean-Marie Le Pen

Legfontosabb

2025. január 7. – 13:17

Meghalt Jean-Marie Le Pen
Jean-Marie Le Pen – Fotó: John Thys / AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Meghalt Jean-Marie Le Pen, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front (a mai Nemzeti Tömörülés elődje) alapítója, halálának hírét megerősítette a családja a francia AFP hírügynökségnek. Az egykori ejtőernyős 1972 és 2011 között vezette a pártot. Le Pen 96 éves volt, állapota sokat romlott, mióta 2023 elején szívinfarktussal került kórházba.

Le Pen évtizedeken át a francia politikai színtér megkerülhetetlen figurája volt. Még azután is aktívan politizált, hogy az egykor általa irányított párt kizárta a tagjai közül. Le Pen örökségeként két megkerülhetetlen tényezőt hagyott maga után: a Nemzeti Tömörülést és a párt legismertebb alakját, a lányát, Marine Le Pent.

Jean-Marie Le Pen 1928-ban született egy bretagne-i kis faluban, La Trinité-sur-Merben. Édesapja halász volt, édesanyja parasztcsaládból származott. A fiatal Le Pent jezsuita iskolába küldték, ahol ösztöndíjat is kapott. 1948-ra elvégezte a jogi egyetemet Párizsban, és megválasztották a joghallgatók egyesületének vezetőjévé. A gyarmati háborúkban szolgált Algériában és Vietnámban.

Le Pen 27 évesen a francia parlament alsóházának, a nemzetgyűlésnek a legfiatalabb képviselője lett. Egy évvel később viszont önkéntes katonaként elment Algériába. Többen később azzal vádolták meg, hogy ottléte alatt kínzásnak vetett alá másokat. Az egykori ejtőernyős 44 évesen a Nemzeti Front társalapítója lett. Ezzel a francia szélsőjobboldal 1972-ben tulajdonképpen hamvaiból éledt újra a második világháború után. 39 éven át volt az elnöke a Nemzeti Frontnak, amelyben sikerült egyesítenie a történelmi francia szélsőjobboldal különböző irányzatait.

A Jean-Marie Le Pen vezette párt még a De Gaulle-i örökséggel és a kereszténydemokrácia centrista kérdéseivel szemben helyezkedett el, de később a kulturális kérdések is központi helyet kaptak a retorikájukban. Két fő témájuk a bevándorlás és a biztonság fenntartása voltak, amelyeket folyamatosan napirenden tartottak.

Jean-Marie Le Pen párizsi képviselőként beszédet mond az U.C.D.A. (Kereskedők és Mesterségek Védelmi Szövetsége) gyűlésén 1956. január 16-án – Fotó: Keystone-France / AFP
Jean-Marie Le Pen párizsi képviselőként beszédet mond az U.C.D.A. (Kereskedők és Mesterségek Védelmi Szövetsége) gyűlésén 1956. január 16-án – Fotó: Keystone-France / AFP

Jean-Marie Le Pen karrierje során hírhedté vált a botrányos kijelentéseiről. Nem egyszer tett nyíltan rasszista, homofób, krematóriummal viccelődő, holokauszttagadó megszólalásokat, és pályafutása során végig felszólalt a bevándorlás ellen. Azt mondta például, hogy: „Nem mondom, hogy ne lettek volna gázkamrák. De azt gondolom, hogy ez csak egy részletkérdés a második világháború történetében”. Szóbeli megnyilvánulásai miatt többször elítélték rasszizmus és antiszemitizmus vádjával.

Az 1965-ös választási kampány alatt Jean-Marie Le Pen egy időre megvakult a bal szemére, egy ideig arról terjedtek hírek, hogy ez azért történt, mert verekedésbe keveredett. Évekkel később viszont egy visszaemlékezésében azt írta, sátorállítás közben sérült meg a szeme, azt írta, egy kalapáccsal hadonászott és retinaleválást szenvedett. Ezután éveken át egy szemfedőt hordott a bal szemén.

Ötször indult el az elnökválasztáson, 1974-ben, 1988-ban, 1995-ben, 2002-ben és 2007-ben. Mindenki meglepetésére 2002-ben, 73 éves korában a szavazatok 17,8 százalékával megelőzte a szocialista jelöltet, és Jacques Chirac mellett bejutott a választás második fordulójába. Ez volt Le Pen legnagyobb sikere, csakhogy a franciák úgy megijedtek egy szélsőjobboldali elnök lehetőségétől, hogy egységfrontban álltak össze vele szemben, és Chirac a második fordulóban 82 százalékot szerezve újrázott.

Utolsó elnökválasztási kampányában, 2007-ben Le Pennek nem sikerült bekerülnie a második fordulóba. 2011-re már eldőlt, hogy a párt vezetését lánya, az akkor 42 éves Marine Le Pen veszi át. Jean-Marie Le Pen azonban még a párt tiszteletbeli elnöke maradt. Marine Le Pen a párt belső struktúráját és ideológiáját is megreformálta.

Saját lányával azután került szembe, hogy Marine Le Pen minél szélesebb bázist próbált kiépíteni a Nemzeti Frontnak, amit át is nevezett Nemzeti Tömörülésre, és a szélsőséges üzenetek egy részéből visszavett, radikális jobboldaliból populista irányba vitte el a pártot. Üzengetésekkel teli nyílt vitájuk egészen odáig fajult, hogy Marine Le Pen 2015 májusában felfüggesztette apja párttagságát és megfosztotta a tiszteletbeli elnöki posztjától is. Kizárására válaszul Jean-Marie Le Pen kitagadta a lányát.

Marine Le Pen és édesapja Jean-Marie Le Pen integet a közönségnek egy kampánygyűlés végén Nizzában 2012. március 30-án – Fotó: Boris Horvat / AFP
Marine Le Pen és édesapja Jean-Marie Le Pen integet a közönségnek egy kampánygyűlés végén Nizzában 2012. március 30-án – Fotó: Boris Horvat / AFP

Jean-Marie Le Pen ezután unokájával, a középső lányának lányával, a szintén politikus Marion Maréchallal tartotta a kapcsolatot. Maréchal egy ideig a Nemzeti Frontban, később Eric Zemmour szélsőjobboldali pártjában politizált, most pedig a saját alapítású, Identitás – Szabadságok elnevezésű kispárt színeiben EP-képviselő.

Marine Le Pen a legutóbbi, 2022-es elnökválasztás második fordulójában 41,45 százalékot ért el az 58,55 százalékkal győztes Emmanuel Macron ellen. A Nemzeti Tömörülés a 2024. június 9-i európai parlamenti választáson az élen végzett Franciaországban, az eredmény miatt pedig Macron előrehozott nemzetgyűlési választásokat írt ki. Ott a második fordulóban az átszavazások mellett a Nemzeti Front végül a harmadik helyen végzett, szövetségeseivel együtt 143 képviselői helyet szerzett.

Jean-Marie Le Pen az elmúlt években többször is kórházi ápolásra szorult. 2022 februárjában kisebb sztrókot is kapott, 2023 áprilisában pedig szívrohammal került kórházba. 2024 év elején aztán gyakorlatilag a gondnokságnak megfelelő jogi intézkedések alá került. A februári végzés alapján három lánya – Marie-Caroline, Yann és Marine Le Pen – volt a képviselője, ők járhattak el apjuk nevében. A Le Figaro azt írta, több Le Penhez közel álló személy nyilatkozatai alapján, hogy Jean-Marie Le Pen egészségi állapota az egy évvel korábbi szívroham óta folyton romlott.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!