Lengyelország nem látja szívesen Magyarország nagykövetét a lengyel EU-elnökség megnyitóján
2025. január 3. – 12:43
Lengyelország nem látja szívesen Íjgyártó István magyar nagykövetet a lengyel EU-elnökség nyitórendezvényén – jelentette be Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, európai ügyekért felelős lengyel miniszterhelyettes pénteken.
Az Onet.pl nevű lengyel hírportál péntek reggeli cikkéből derült ki, hogy a varsói magyar nagykövet részvétele nem kívánatos a lengyel EU-elnökség péntek esti nyitóünnepségén, mert a korábbi lengyel kormány igazságügyi miniszterének helyettese politikai menedékjogot kapott Magyarországon. Az európai ügyekért felelős lengyel miniszterhelyettessel készült interjú publikálása után Sobkowiak-Czarnecka a TVP Info lengyel tévécsatornának is megerősítette az Onet.pl értesülését.
Sobkowiak-Czarnecka még korábban azt mondta, hogy a nyitóünnepségen nagyköveti szinten képviseltetik magukat az uniós tagállamok. A meghívókat Magyarországnak is elküldték, Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter viszont a varsói magyar nagykövetnek címzett diplomáciai jegyzékben azt írta, hogy Íjgyártót „nem látják szívesen” a rendezvényen.
„Amennyiben Donald Tusk (lengyel kormányfő) most így döntött, ez azt jelenti, hogy nemcsak lengyelországi, hanem európai viszonylatban sem tartja be a szabályokat” – jelentette ki Mariusz Blaszczak, a PiS frakcióvezetője, volt kormányfőhelyettes és nemzetvédelmi miniszter pénteken a magyar nagykövetet érintő külügyi lépésről egy újságíró kérdésére. A politikus az MTI szerint megjegyezte, hogy az EU állam- és kormányfőinek informális csúcstalálkozóját nem hirdették meg az elnökség hivatalos lengyelországi programjának részeként. Donald Tusk „talán úgy döntött, hogy nem lesz lengyelországi csúcs? Miért?” – tette fel a kérdést Blaszczak. Hozzátette: azért, mert akkor Andrzej Duda (lengyel elnök) fogadná a külföldi vendégeket.
A külpolitikai hatáskörrel is felruházott Andrzej Dudát a PiS jelöltjeként választották meg államfőnek. A lengyel kormány az említett elnökségi ügyekben úgy jár el, hogy az „sérti az állam érdekeit, és nevetségessé teszi” az országot – vélte Blaszczak. Péntek délután Andrzej Szejna külügyminiszter-helyettes a Polsat News tévének azt mondta, hogy Duda nem lesz jelen a megnyitón, de ő ennek nem tudja az okát.
Megkérdeztük az esetről a Külgazdasági és Külügyminisztériumot is. A Telexnek csak annyit írt a minisztérium, hogy
„Szijjártó Péter külügyminiszter szerint a lengyel külügyminiszter-kolléga döntése kapcsán két kifejezés versenyképes: szánalmas és gyerekes”.
A 24.hu úgy tudja, hogy Orbán Viktor miniszterelnököt sem hívták meg a lengyel EU-elnökség nyitóünnepségére. Utóbbi nem meglepő, hiszen Sobkowiak-Czarnecka azt mondta, csak nagyköveti szinten vesznek részt a rendezvényen az uniós tagállamok.
Lengyelország formálisan január elsején vette át az uniós elnökséget. Az egyébként is megromlott lengyel–magyar kormányközi kapcsolatokat tovább ronthatja, hogy politikai menedékjogot kapott Magyarországon a korábbi lengyel kormány igazságügyi miniszterének helyettese, aki ellen nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Lengyelország. Ám a jelek szerint a lengyel hatóságok nem számíthatnak arra, hogy Magyarország kiadná Marcin Romanowskit, aki próbálja elkerülni az ellene felhozott vádak tisztázását. A korábbi lengyel miniszterhelyettesről itt írtunk bővebben.
Személyes sorsa alapvetően befolyásolja a lengyel–magyar kormányközi kapcsolatokat, Varsó már bekérette Íjgyártó István ottani magyar nagykövetet. Lengyelországban azt sem zárják ki, hogy újabb politikusok menekülhetnek Magyarországra azok közül, akik az ellenzékbe szorult Jog és Igazságosság (PiS) közelében voltak a Fidesszel jó kapcsolatokat ápoló párt nyolc évig tartó kormányzása alatt. Az ügy politikai és nemzetközi jogi vonatkozásáról itt olvashat bővebben.
A lengyel Nemzeti Ügyészség szerint Marcin Romanowskit 11 bűncselekményt követett el, szervezett bűnözői csoportban való részvétellel és közpénzekkel való visszaéléssel is vádolják.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknekés angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!