Akár négy év is eltelhet, mire újra választásokat írnak ki Szíriában

2024. december 29. – 20:28

Másolás

Vágólapra másolva

Akár három évet is igénybe vehet egy új alkotmány megírása, az első választásokra pedig lehet, hogy négy évet kell majd várni Szíriában az ország de facto vezetője, Abu Mohamed al-Dzsúláni szerint. Al-Dzsúláni vasárnap először beszélt kicsit konkrétabban arról, hogy mi következhet az ország kormányzásában most, hogy Bassár el-Aszad rendszere megbukott, és azt is elmondta, legalább egy év lesz, mire látni lehet majd drasztikusabb változásokat – írja a Reuters.

Al-Dzsúláni a szaúdi állami tévének, az Al Arabiyának adott interjút, és láthatóan itt is próbált mindenkit meggyőzni arról, hogy az általa vezetett szervezet, az előző rezsimet megbuktató Szíriai Felszabadítási Bizottság (HTS) eltávolodott a militáns iszlamista gyökereitől. Al-Dzsúláni ennek jegyében bejelentette, fel fogja oszlatni az egykor az al-Kaidához és az Iszlám Államhoz is kötődő, a terrorszervezeteket később megtagadó HTS-t egy nemzeti konferencián.

Az ország vezetője a Szíriában lévő orosz katonai támaszpontokról is beszélt az interjúban, és ismét megerősítette azt a korábbi törekvését, mely szerint a szír–orosz viszonynak a jövőben közös érdekeken kell alapulnia. Az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov azt mondta, ezek sorsa, beleértve ebbe a puszta létezésükön túl az ottani műveleteik milyenségét és a helyiek iránti viselkedésüket is, az új damaszkuszi vezetéssel folytatott tárgyalásokon dől majd el.

Az interjúban emellett arról is szó esett, hogy al-Dzsúláni reméli, az idén megválasztott új amerikai elnök, Donald Trump a beiktatása után feloldja a Szíriára kivetett szankciókat. Aszad bukása óta már jártak amerikai diplomaták Szíriában, akik al-Dzsúlánit pragmatikus embernek ítélték meg, Washingtonban pedig vélhetően ennek is köszönhetően visszavonták a rá kitűzött, 10 millió dolláros vérdíjat.

Az új szíriai vezetés éppen a héten állapodott meg a lázadó csoportokkal arról, hogy a védelmi minisztérium alatt egyesítsék az erőiket, az amerikaiak által támogatott, kurdok által vezetett, Szíria északi részén tevékenykedő SDF azonban ebben a megállapodásban nem vett részt. A kurdok nemrég lendültek ellentámadásba Szíria északkeleti részén az iszlamista csoportok ellen. Arról, hogy ők milyen helyzetbe kerültek azzal, hogy Bassár el-Aszad rendszere alig két hét leforgása alatt omlott össze és bukott meg 24 év után december elején, itt írtunk bővebben.

Szíria politikai jövője nincs kőbe vésve, és bár a HTS többször hangsúlyozta, hogy nem éri bántódás az iszlamista kormányzástól tartó kisebbségeket, egyértelműen az SDF képviseli a leginkább progresszív pólust. A hozzájuk tartozó Női Védelmi Egység szóvivője szerint Törökország az SNA-n keresztül próbálja gyengíteni a csoport befolyását az ország jövőjéről szóló tárgyalásokon. „Szíria egy új korszakhoz ért, tárgyalások folynak az ország jövőjéről” – mondta a szóvivő. Szerinte Törökország a támadásaival megpróbálja elterelni a figyelmüket és kizárni őket a tárgyalásokból.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!