Az új szíriai vezetés megállapodott a lázadókkal, a védelmi minisztérium alatt egyesítik az erőiket
2024. december 25. – 09:16
Kedd este megállapodás született a szíriai lázadó csoportok vezetői és az ország de facto vezetője, Abu Mohamed al-Dzsúláni között, így a különálló csoportok a védelmi minisztérium alatt egyesülnek majd. A Szíriai Felszabadítási Bizottság (HTS) szóvivője részleteket nem közölt, de állítólag minden frakció egyetértett a megállapodással. Az amerikaiak által támogatott, kurdok által vezetett Szíriai Demokratikus Erőkre (SDF) a megállapodás nem vonatkozik – írja az MTI.
Az új vezetés a Telegramon adott hírt a megállapodásról, amely fontos lépés lehet afelé, hogy Szíriában ne kezdjenek el egymással háborúzni a rivális fegyveres csoportok, ahogy azt a régió más országaiban, például Líbiában is teszik. Ha tényleg sikerül a konszolidáció, azzal az al-Kaidából indult, Szíria jövőjében mostanra kulcsszereplővé váló Al-Dzsúláni is beválthatja a korábbi ígéretét – ő vasárnap azt mondta, nem fogja eltűrni, hogy fegyverek kerüljenek ki az állam ellenőrzése alól.
Az ország jelenlegi vezetője akkor azt is hozzátette, hogy ez a Szíria északi részén tevékenykedő SDF által irányított régióban működő szervezetekre is vonatkozik, ám a mostani megállapodás rájuk természetesen nem terjed ki. A kurdok éppen a napokban lendültek ellentámadásba Szíria észak-keleti részén az iszlamista csoportok ellen. Arról, hogy ők milyen helyzetbe kerültek azzal, hogy Bassár el-Aszad rendszere alig két hét leforgása alatt omlott össze és bukott meg 24 év után december elején, itt írtunk bővebben.
Az összecsapások al-Aszad rendszerének megbukása óta zajlanak az SDF és az iszlamista csoportok között. Az SDF az Amerikai Egyesült Államok, az iszlamista csoportok pedig Törökország támogatását élvezik. Törökország célja, hogy a kurdokat távol tartsa a török-szír határról, ennek érdekében támogatja a szír iszlamista milíciákat 2018 óta, újabban pedig török légicsapások is érték az SDF-et.
Szíria politikai jövője nincs kőbe vésve, jelenleg tárgyalások zajlanak, és az SDF képviseli a leginkább progresszív pólust a színtéren. A hozzájuk tartozó Női Védelmi Egység szóvivője szerint Törökország az SNA-n keresztül próbálja gyengíteni a csoport befolyását az ország jövőjéről szóló tárgyalásokon. „Szíria egy új korszakhoz ért, tárgyalások folynak az ország jövőjéről” – mondta a szóvivő. Szerinte Törökország a támadásaival megpróbálja elterelni a figyelmüket, és kizárni őket a tárgyalásokból.
A helyzetet bonyolítja még, hogy Aszad elnök bukása után Izrael elfoglalta a demarkációs vonalon kialakított ütközőzóna térségét, amely az 1974-es tűzszüneti megállapodás értelmében az ENSZ felügyelete alatt állt, és megszállta a Golán-fennsík szíriai oldalát.
Izrael az elmúlt napokban követően további szíriai területekre nyomult be a fennsík több pontján az ottani ütközőzónán kívül
– közölte szerdán az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) az MTI szerint.
A kiterjedt helyi aktivistahálózattal rendelkező civilszervezet szerint az izraeli erők hét kilométert tettek meg, és ezzel elérték a szíriai Szvissza és Kusszajba településeket. Jeruzsálem azt állítja, hogy a csapataik Dél-Szíriában, az ütközőzónán belül és stratégiai pontokon tevékenykednek Észak-Izrael lakóinak védelme érdekében, de több információt nem árultak el.
Szíriai beszámolók szerint izraeli csapatok tüzet nyitottak Kuneitra térségében gyülekező civilekre, akik tiltakoztak az izraeli katonák szíriai területre való behatolása ellen. A jelentések szerint három civil megsebesült. Aviháj Edri, az izraeli hadsereg arab nyelvű szóvivője azt mondta, hogy a tüntetőket távozásra szólították fel, majd figyelmeztető lövéseket adtak le. Hozzátette, hogy a sebesültek ügyében vizsgálatot indítottak.
A mintegy hatvan kilométer hosszú és huszonöt kilométer széles Golán-fennsík stratégiai jelentőségű, mert elfoglalásáig, 1967-ig erről a magasabban fekvő vidékről rendszeresen lőtték a szíriai erők az alacsonyabban fekvő izraeli falvakat, kibucokat és mosávokat. A területet 1981-ben annektálta Izrael, bár ezt a nemzetközi közösség nem ismeri el.