Európai Számvevőszék: Nem egyértelmű az uniós jog megsértése miatti büntetések visszatartó ereje
2024. december 17. – 17:54
Bár az Európai Bizottság már jobban kezeli az uniós jog megsértésének felderítését és korrekcióját, az Európai Számvevőszék kedden közzétett jelentése szerint még mindig túl soká tart a kötelezettségszegési ügyek lezárása. A legtöbb ilyen ügyet azelőtt rendezik, hogy pénzbüntetést javasolnának, bár a számvevők megállapítása szerint egyes tagállamok annak ellenére sem orvosolják az uniós jog megsértését, hogy évek óta szankciókkal sújtják őket. Csak néhány esetben jutnak el idáig, de még ezek visszatartó ereje sem mindig egyértelmű.
A jelentés szerint 2012 és 2023 között több mint 9000 kötelezettségszegési eljárás indult. Az Európai Bizottság akkor indít ilyet, ha egy tagállam későn vagy nem ültet át egy uniós jogszabályt, esetleg szándékosan megsérti a közös jogot. A testület adatbázisa alapján a magyar hatóságokkal szemben több mint 800 ügy van folyamatban. Legutóbb a repülésbiztonsági felügyelet miatt indítottak ilyet. Júniusban a menekültügyi jogi huxit miatti eljárás vezetett oda, hogy azóta is minden egyes nap egymillió eurót (több mint 400 millió forintot) veszítünk az uniós támogatásokból, amíg a „megegyezés szándékával” tárgyaló kormány meg nem felel az uniós szabályoknak.
„Az Európai Bizottság már jobban kezeli az uniós jog megsértésének felderítését és korrekcióját, ám az egyes jogsértések orvoslása továbbra is évekig eltarthat” – jelentette ki Lefteris Christoforou, az ellenőrzésért felelős számvevőszéki tag.
Az Európai Számvevőszékben minden uniós tagállamból ül egy-egy tag, Magyarországról 2017 óta Pelczné Gáll Ildikó volt fideszes európai parlamenti képviselő.