Az Európai Unió bírósága kedden tárgyalja a magyar gyermekvédelmi törvényt
2024. november 18. – 23:30
Az Európai Unió bírósága kedden tárgyalja a magyar gyermekvédelmi törvényt – írja a Euronews.
Szokatlanul nagy felzúdulást váltott ki a korábban széles társadalmi támogatottsággal bíró pedofilellenes törvény, amit végül egy, a melegeket durván megbélyegző kiegészítéssel fogadott el a parlament 2021 nyarán. Egy alapvetően a pedofil bűnelkövetőkről szóló jogszabályba került bele utólag a szexuális kisebbségekre vonatkozó kiegészítés. A jogszabály ezzel sokak szerint összemossa a pedofíliát a homoszexualitással.
A törvény elfogadása után az Eurochild gyermekjogi szervezet úgy fogalmazott, ez a törvény „éppen azoknak a gyermekeknek árt, akiket állítólag védeni akar”. Az Európai Parlament elfogadott egy állásfoglalást, amelyben a lehető leghatározottabban elítélte a törvényt, és bírálta a demokrácia és a jogállamiság leépítését Magyarországon.
Az Európai Bizottság 2022 decemberben kötelezettségszegés megállapítása iránti keresetet nyújtott be az Európai Bírósághoz. A magyar rendelkezés miatt már elindult egy kötelezettségszegési eljárás, ám ez nem vezetett eredményre, ezért az Európai Bizottság az Európai Unió Bíróságához fordult a keresetével.
A perhez összesen 15 uniós ország csatlakozott, köztük Belgium, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Ausztria, Írország, Dánia, Málta, Spanyolország, Svédország, Finnország, Finnország, Szlovénia, Franciaország, Németország és Görögország.
Az Európai Bizottság arra kéri az EU Bíróságát, hogy állapítsa meg: Magyarország megsértette az uniós jogból eredő kötelezettségeit, amikor elfogadta a pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépésről és a gyermekek védelméről szóló törvénymódosításokat.
Az Európai Bíróság már több magyar törvény esetében kimondta, hogy azok sértik az uniós jogot: a lex CEU és a Stop Soros törvény is ilyen eljárásnak esett áldozatul.