Bíróság elé állt a francia diáklány apja, aki a 2020-ban lefejezett francia tanár ellen uszított

2024. november 4. – 13:45

Másolás

Vágólapra másolva

Nyolcan álltak bíróság elé Samuel Paty 2020-as meggyilkolásának ügyében az eljárást megnyitó hétfői tárgyaláson Párizsban – írja a France24.

A 47 éves középiskolai tanárt egy csecsen származású iszlamista fejezte le az iskolája közelében Párizs egyik elővárosában, Conflans-Sainte-Honorine-ban. A tanárból azért lett célpont, mert a szólásszabadságról szóló óráján Mohamed-karikatúrákat mutatott a diákjainak. A merénylőt a rendőrök lelőtték. A brutális gyilkosság közel hat évvel a Charlie Hebdo-merénylet után történt, ekkor éppen zajlott Párizsban a terrortámadás háttérembereit elszámoltató per.

A hétfőn bíróság elé állók között vannak a 18 éves merénylő, Abdoullakh Anzorov barátai, akik állítólag segítettek fegyvert vásárolni a támadáshoz, valamint olyanok, akiket azzal vádolnak, hogy hamis információkat terjesztettek az interneten a tanárról és az osztályáról. A tárgyaláson nagy figyelem övezte Brahim Chninat: a férfi annak a diáklánynak az apja, aki azt állította, az ominózus tanórán Paty vallási hovatartozása miatt kiküldte a teremből. A lányról később kiderült, hogy ő maga ott sem volt ezen a bizonyos tanórán. Chnina több alkalommal uszított az oktató ellen és lobbizott azért hogy – szavaival élve – „ezt a beteg embert” kirúgják.

Abdelhakim Sefrioui egy másik kulcsfigurája a hétfőn kezdődő pernek: a Hamász-barát Cheikh Yassine kollektíva vezetőjeként rögzítette azt az interneten terjesztett videót, amelyben Chnina uszított a később lefejezett oktató ellen. A kollektívát egyébként néhány nappal Paty meggyilkolása után feloszlatta a francia kormány. Amennyiben elítélik őket, Sefrioui és Chnina 30 év börtönbüntetésre számíthat.

A bírósági dokumentumok szerint Chnina tagadta, hogy üzeneteiben és videójában „gyilkosságra” buzdított volna, és azt állította, hogy nem állt szándékában gyűlöletet és erőszakot szítani. Sefrioui ügyvédei közölték, hogy felmentését fogják kérni, arra hivatkozva, hogy az iskola előtt általa forgatott videót nem látta a merénylő.

Anzorov két barátjára életfogytiglani börtönbüntetés vár, ha elítélik őket terrorista vállalkozással kapcsolatos gyilkosságban való bűnrészesség vádjával. A vád szerint segítettek Anzorovnak kést és légpuskát vásárolni, emellett egyikük Anzorovot Páty iskolájába is elvitte. A két vádlott feladta magukat a rendőrségen, és tagadják, hogy tudtak volna a támadó szándékairól.

A másik négy személyt terrorista összeesküvéssel vádolják, mert a gyilkossal dzsihádpárti Snapchat-csoportokban kommunikáltak, ezt azonban mindannyian tagadják, ahogy azt is, hogy tudtak volna Samuel Paty megölésének szándékáról. A bizonyítékok alapján egyikük mosolygó emojikat küldött, miután megosztották a lefejezett tanár fejéről készült képet.

Az ügy Paty a 2020. október 5-i órájáról indult: a történelem–földrajz szakos tanár a szólásszabadságról tartott órát negyedikes (ez a korosztály körülbelül a magyar nyolcadikosoknak felel meg) diákjainak. Itt két karikatúrát mutatott, mindkettő a Charlie Hebdo szatirikus lapban jelent meg egykor. Az egyik a 2015. január 7-i, 12 halálos áldozatot követelő merénylet utáni, híres címlap volt, a másik Mohamed prófétát meztelenül, térdelve, hátulról ábrázolta, rajta egy kitakaró csillaggal és azzal a felirattal: „csillag született”. A tanár a képek bemutatása előtt figyelmeztette a diákokat: aki úgy érzi, sértené a látvány, takarja el inkább a szemét, vagy menjen ki a teremből.

Ez a gesztus aztán kiforgatva, eltorzítva köszönt vissza a Paty elleni panaszokban: mintha a tanár diszkriminálta volna a muszlim tanulókat, először arra kérve őket, hogy valljanak színt kézfelemeléssel a vallási hovatartozásukról, majd kiküldve őket az órájáról. Ennek a hamis interpretációnak a forrása Chnina lánya, akit tavaly a fiatalkorúak bírósága elé állították, és 18 hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Paty iskolájának négy másik diákját bűnösnek találták a bűnrészességben, és felfüggesztett büntetést kaptak; egy ötödik pedig, aki pénzért cserébe segített Anzorovnak, 6 hónapos büntetést kapott. Az ügy hátteréről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!