Körözést adott ki Moszkva Zelenszkijre, Ukrajna lelőtt egy orosz Szu-25-öst
2024. május 4. – 20:09
- Körözést adott ki Oroszország az ukrán elnökre. Volodimir Zelenszkij mellett elődjét, Petro Porosenkót is keresi, de egyikőjük esetében sem közölte, milyen bűncselekménnyel gyanúsítja őket Moszkva, amely 2014-ben elfoglalta a Krím félszigetet, és szeparatisták támogatásával megszerezte Donyeck és Luhanszk megyék nagy részét, majd 2022 februárjában Ukrajna egészét megtámadta, az ország egyötödét elfoglalva. Ukrajna elnöke ellen ez az első alkalom, hogy Oroszország körözést adott ki, de az ukrán vezetés más tagjaival szemben ezt korábban már megtette, így keresi Ukrajna Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsának (RNBOU) titkárát, több exminisztert, így az igazságügyi és a pénzügyi tárca korábbi vezetőit, valamint az ukrán nemzetbiztonsági szolgálat (SZBU) korábbi fejét. A körözött vezetők közül Oroszország többeket hivatalosan terroristaként tart számon. Ukrajna szerint a Zelenszkij elleni körözés kiadása Oroszország kétségbeesésének bizonyítéka és emlékeztetett arra, hogy az orosz elnök ellen 123 országra kiterjedő nemzetközi elfogatóparancs van érvényben a Nemzetközi Büntetőbíróságtól.
- 18 év börtönre ítéltek Oroszországban egy ukrán katonát, aki a Mariupolt védő Azov egységében szolgált – írta az Unian. A Vladiszlav Plahotnik elleni ítélet Ukrajna szerint a nemzetközi jog megsértésével született, hiszen hadifoglyokról van szó. Moszkva azonban terroristákként kezelve ítélte el az ukrán állampolgárokat. Eddig 160 ilyen ítélet született, átlagosan 21 év börtönnel, a legenyhébb ítélet 8 év szabadságvesztés volt. 2024 februárjában 33 ukrán katonát ítéltek el Oroszországban, 27-29 évre.
- Orosz tüzérségi támadás érte Harkivot szombaton. A támadás polgári célpontot ért, öt ember megsérült – írta az Unian. Ukrajna második legnagyobb városának körzetében is voltak becsapódások, egy 49 éves férfi életét vesztette.
- Megsemmisített egy orosz csatarepülőgépet az ukrán légvédelem – közölte Zelenszkij. A Szu-25-öst Donyeck megyében lőtték le. Az elnök szerint az orosz támadások ismét intenzívebbek voltak, szombat reggel 13 orosz drónt kellett megsemmisíteni.
- Bár Orbán Viktor egyre súlyosabb háborús veszélyről beszél – az Origo nagyjából hetente írja meg a III. világháború közeledését –, pénteki Kossuth rádiónak adott, interjú formátumú nyilatkozatában is arról szólt, hogy ettől igyekszik megvédeni az országot, Rácz András szerint a kormány szavaival ellentétben a tettei nem arról tanúskodnak, hogy ettől a vezetés komolyan tartana. „Gőzerővel zajlana a vagyonuk pénzzé tétele, így mostanra például a feje tetejére állt volna a luxusingatlanok piaca, fejvesztett rohangászás lenne a magántőke-alapok körül, stb. És leginkább egymás után fogadnának el olyan törvényeket, amik lehetővé tennék a nemzeti vagyon lehető legnagyobb részének külföldre (valamelyik közel-keleti országba, esetleg Dél-Amerikába) mentését, ideértve műkincsektől aranytartalékon át mindent. Mészáros Lőrinc nem Horvátországban akarna sok millió eurós befektetést csinálni, hanem Argentínában. A kormányzati repülőgépek pedig ingajáratban közlekednének mindenféle „keleti nyitás" célországok felé, csurig pakolva mindennel, ami mozdítható és érdemes mozdítani – írta a katonai elemző Facebook-posztjában, megjegyezve, hogy ennek láthatóan semmi nyoma nincsen.