Öt nap után meghalt a gázai koraszülött, akit haldokló anyja méhéből kellett kivágni egy izraeli támadás után
2024. április 26. – 14:08
Palesztinok – köztük gyerekek is – átvizsgálják az Izrael által lebombázott épületek romjait Rafah városában – Fotó: Abed Rahim Khatib / Anadolu / AFP
Hírösszefoglalónk a közel-keleti konfliktus pénteki eseményeiről.
- Meghalt az a csecsemő, akit öt nappal ezelőtt haldokló anyja méhéből vágtak ki az orvosok, miután az egy Rafah elleni izraeli légicsapás során halálosan megsebesült. A koraszülött, császármetszéssel a világra hozott csecsemő 30 hetesen született, az elmúlt napokban inkubátorban tartották, de így sem sikerült megmenteni. A légicsapás során nemcsak anyja, de apja és négyéves nővére is meghalt. (The Guardian)
- 68 millió euróval járul hozzá az Európai Bizottság a gázai lakosság segítéséhez. Az EB azzal indokolta a döntést, hogy a Gázai övezetben élő palesztinok életkörülményei rohamosan romlanak. A válsághelyzet megoldása érdekében az EU tavaly október óta 48 humanitárius légihidat hozott létre, amelyeken keresztül több mint 2000 tonna segélyt szállítottak.
- Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) egész délelőtt ágyúzta Rafah városát, miközben azon dolgoznak, hogy kialakítsák a Gázai övezetet kettészelő ütközőzónát, ami a régió nagyjából 16 százalékát teszi ki. Az Al-Dzsazíra riportere szerint az IDF Gáza közepére összpontosít, ahol több menekülttábor is található. (Al-Dzsazíra)
- Az ENSZ aknaügyi részlegének vezetője, Pehr Lodhammar szerint az izraeli támadások miatt 37 millió tonna törmelék borítja a Gázai övezetet. Ezt 100 teherautóval legalább 14 évbe kerül majd eltakarítani, mert tele lehet fel nem robbant bombákkal. (Al-Dzsazíra)
- Kormányellenes tüntetők vonultak Benny Gantz védelmi miniszter otthonához, ahol a lemondását követelték, valamint azt, hogy a kormány egyezzen meg a Hamásszal az október 7-én elrabolt túszok szabadon bocsátásáról. Két tüntetőt a rendőrség letartóztatott. (Times of Israel)
- Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint az Egyesült Államok egyetemein zajló tiltakozások a demokrácia része, de kritizálta a demonstrálókat, amiért nem ítélték el a Hamász október 7-i terrortámadását. Ettől függetlenül az országa egyik erősségének tartja, hogy az emberek szabadon hangot adhatnak a véleményüknek. Eközben a tüntetéseket több egyetemen is rendőrök oszlatták fel – volt, ahol sokkolókkal, lovas rendőrök bevetésével és vegyi módszerekkel –, és többeket letartóztattak, köztük tanárokat is.