Milliók nézik a kínai falusi fociligát, ahol hentesek és földművesek rúgják a bőrt, és tehenet kap a győztes
2023. augusztus 29. – 05:02
A dél-kínai hegyek közt megbúvó Zsungcsiang megyében nincs sok látnivaló. A vidék az ország szegényebb részei közé tartozik, és ugyan hivatalosan már nincs mélyszegénység itt sem, azért még mindig nagyon sok helyi ingázik az ország más részeibe – akár Zsungcsinagtól nagyon messzire is – dolgozni. Ezen a nyáron viszont megfordult a vándorlás iránya, távoli városokból özönlöttek ide a turisták.
Azért jöttek, hogy a megyei amatőr fociliga meccseit nézzék, ahol 20 környékbeli falu csapata mérkőzött meg egymással.
Az Economist szerint a helyi liga májusban indult, de hamar országos szenzáció lett, a hétvégi meccseket, ahol földművesek, boltosok és hentesek fociznak egymással, 50 ezren nézik a helyi stadionban, és több millió ember követi őket a Weibo nevű kínai közösségimédia-platformon vagy a TikTok kínai megfelelőjén, a Toujinen keresztül.
Az Economist tudósítója a csoportmeccsek után, az elődöntők idején járt Kucsouban, Zsungcsiang megye székhelyén, és akkor már a város minden szálláshelye foglalt volt, de voltak drukkerek, akik még ennek ellenére is eljöttek megnézni a meccseket, ők a közeli folyóparton, egy híd alatt sátraztak.
A Zsungcsiang megyei amatőr liga népszerűségének három oka van. A legfontosabb Hszi Csin-ping kínai elnök vidéki revitalizációs terve. Ennek lényege, hogy a kínai állam igyekszik támogatni az olyan kezdeményezéseket, amik fejlesztik a turizmust, vagy más módon visznek üzleti lehetőségeket a Kínai Népköztársaság kevésbé fejlett régióiba, mint amilyen a Csientungnan miao és tung autonóm prefektúrához tartozó Zsungcsinag megye is. Ennek megfelelően az állami média ódákat zengett a vidékről és az új amatőr fociligáról, még külföldön is beszámoltak a kínai nagykövetségek arról, milyen élvezetesek a Zsungcsiang megyei focimeccsek. Azt persze nem tudni, meddig tart ki a szenzáció, korábban bikaviadalokkal és kosármeccsekkel is próbálták a megyébe csábítani a turistákat, de az nem jött be.
Zsungcsiang megye népszerűségének második oka, hogy a környéket főleg miao és tong etnikumúak lakják, így a látogatók a kisebbségi kultúrával is megismerkedhetnek. Erre a focimeccsek szüneteiben is adódik alkalom, amikor helyiek táncolnak vagy tradicionális hangszerükön, lusengen játszanak. A Kínai Népköztársaság lakosságának több mint 90 százalékát adó han etnikumúak az Economist szerint kissé leereszkedően, de kíváncsian viszonyulnak a helyi miaókhoz és a tongokhoz, kultúrájukat egzotikusnak tartják.
A helyi amatőr meccsek népszerűségének harmadik oka pedig az, hogy a kínai profi focival szemben sokkal őszintébbek. A profi foci ugyanis a pártállam minden pénze és erőfeszítése ellenére nem valami jó, a kínai válogatott a focivébére is csak egyszer, 2002-ben tudott kijutni, de akkor is rúgott gól nélkül estek ki. A férfi világranglistán csak a 78. az ország válogatottja, míg a nők a sajátjukon a 14. helyen állnak. Ha ez nem lenne elég, az utóbbi hónapokban ráadásul korrupciós ügyek is kipattantak az ország futballszövetségében.
Ehhez képest Zsungcsiang megyében lelkes amatőrök rúgják a bőrt, akik többnyire felszabadultan játszanak, nem szívják mellre, ha valami nem sikerül. Mivel a meccsek ingyenesen látogathatók, mindenféle emberrel találkozhatnak a lelátókon a turisták, lefújás után pedig a drukkerek általában a pályára rohannak, kínai nemzeti zászlókat lengetve. Az idei torna győztes csapata egy tehenet kapott, a második helyezett csapat három disznót, a harmadik pedig három kecskét nyert.