Megállapodott az EU a hadiipari programról, ami még a békepárti Fidesznek is tetszett

Megállapodott az EU a hadiipari programról, ami még a békepárti Fidesznek is tetszett
A franciaországi „Forges de Tarbes” üzemben gyártott 155 milliméteres lőszerek Caesar önjáró lövegekhez, amelyeket az ukrán hadsereg használ – Fotó: Lionel Bonaventure / AFP

Az Európai Unió tagállamait képviselő Tanács közleménye szerint a testület politikai megállapodást kötött az Európai Parlamenttel az uniós hadiipar fejlesztéséről. A tervezett jogszabály 500 millió euróval (közel 200 milliárd forinttal) és ideiglenesen lazább szabályokkal segítené a lőszergyártást a következő két évben.

„Ez egy újabb bizonyíték az EU rendíthetetlen elkötelezettségére Ukrajna támogatása”, az uniós védelmi ipar, valamint „az uniós polgárok hosszú távú biztonsága és védelme” mellett

– nyilatkozta Margarita Robles. A Tanács soros elnökségét pár napja átvett Spanyolország védelmi minisztere szerint rekordidő alatt állapodtak meg a jogszabály-tervezetről. A tagállami külügyminiszterek még márciusban kérték az Európai Bizottságtól, hogy terjesszen elő konkrét javaslatokat az európai védelmi ipar fejlesztésére.

Az angolul ASAP (mielőbb) rövidítésű kezdeményezés a harmadik, hosszabb távú elem abban a csomagban, amivel Ukrajnát segítenék évi egymillió lőszerrel. Ugyanakkor az nincs kikötve, hogy a támogatott fejlesztések után csak az orosz invázió alatt álló EU-tagjelöltnek lehet termékeket szállítani, és a javaslat mellett korábban a Fidesz is kiállt. Gál Kinga, a párt EP-képviselője Facebookon arról írt, „Magyarország támogatja az európai védelmi infrastruktúra bővítését és megerősítését, ugyanakkor elkötelezettek vagyunk a szomszédos Ukrajnában zajló fegyveres konfliktus mielőbbi lezárása iránt, és továbbra sem szállítunk fegyvereket Ukrajnába”.

A két társdöntéshozónak, a tagállamokat képviselő Tanácsnak és az Európai Parlamentnek még hivatalosan is meg kell szavaznia a jogszabályt, de ez a politikai alku után általában már csak formaság.

Ahogy arról korábban írtunk, Oroszország Ukrajna elleni inváziója új lendületet adott az Európai Unió közös védelempolitikájának, és ez a magyar kormány katonai fejlesztési törekvéseihez is kapóra jöhet.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!