Az orosz influenszer felrobbantásával Prigozsinnak is üzenhettek az elemzők szerint

2023. április 3. – 10:14

Másolás

Vágólapra másolva

A vasárnap meggyilkolt Tatarszkij, azaz eredeti nevén Maxim Fomin az egyik legjelentősebb orosz katonai blogger volt. A Telegramon 560 000 követővel rendelkezett, komoly kapcsolatai voltak a Wagner-csoporttal, a Kremllel, a Donyecki Népköztársasággal és az orosz nacionalistákkal is, akik az ukrajnai orosz invázió kezdete óta uralják az orosz információs teret. Az a tény, hogy Fomint egy Prigozsinhoz köthető szentpétervári bárban ölték meg, további feszültségekre utalhat a Kreml belső köreiben, írja az amerikai elemzőintézet, az ISW. Fomin az orosz katonai vezetés és az orosz védelmi minisztérium éles hangú kritikusa volt, szerinte sokkal keményebben kellett volna fellépni a háborúban.

Prigozsin felajánlotta szentpétervári kávézóját a „Kiber Front Z” nevű orosz ultranacionalista mozgalomnak, hogy ott Fomin és más nacionalisták összejöveteleket tarthassanak, a vasárnap rendezett nyilvános eseményen körülbelül 100-an vettek részt. Szemtanúk szerint a nő, aki a szobrot Fominnak átadta, azt mondta a közönségnek, hogy a biztonsági emberek megkérdezték tőle, hogy van-e bomba a szoborban. Több résztvevő azonban azt mondta, hogy a rendezvényen egyáltalán nem volt biztonsági szolgálat. A robbanás pár perccel a szobor átadása után következett be, a hatóságok szerint távirányítóval hozták működésbe a szerkezetet.

Fotó: Anton Vaganov / Reuters
Fotó: Anton Vaganov / Reuters

Meg nem erősített információk szerint a cselekmény miatt az orosz rendőrség őrizetbe vette azt a Daria Trepova nevű 26 éves szentpétervári nőt, akit már korábban, 2022 februárjában is letartóztattak háborúellenes tüntetésekben való részvétele miatt. Az orosz belügyminisztérium forrásai az ISW-nek arról beszéltek, hogy az orosz különleges szolgálatok már régóta tudtak a Fomin elleni merénylet tervéről. Bár az oroszok hivatalosan az ukránokat teszik felelőssé a merényletért, Prigozsin vasárnap azt mondta, hogy „nem fogja a kijevi rezsimet hibáztatni” Fomin haláláért, ezzel azt sugallva, hogy valójában nem az ukránok felelősek azért.

A szélsőségesen nacionalista katonai bloggerek nemcsak megszólítják, de képviselik is a Putyin háborús kudarcai szempontjából kritikus választói kört. Az ISW már ezelőtt is úgy értékelte, hogy szerepük emiatt kulcsfontosságú, és ez a magyarázata annak, hogy Putyin ilyen mértékben tolerálta véleményüket. Fomin meggyilkolása azt is jelentheti, hogy Putyin türelme csökken, de az is elképzelhető, hogy az influenszer meggyilkolására Prigozsinhoz való közelsége miatt, üzenetként került sor.

Az összesküvés-elméletekre amúgy is fogékony szélsőséges katonai bloggerek között a merénylet máris elmélyítette a megosztottságot, ami végső soron a Kreml erőfeszítéseinek kedvez, hogy újból magához ragadja az információs tér feletti ellenőrzést.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!