FT: A gender miatt blokkolja az EU és 79 ország megállapodását Magyarország
2023. március 27. – 12:47
A genderügyekről szóló rész miatt blokkolja az Európai Unió megállapodását 79, túlnyomórészt fejlődő országgal Magyarország, írja a Financial Times. (A cikket az RTL szúrta ki.) Az Afrikai, Karibi és Csendes-óceáni Államok csoportjával már az EU előde is több egymás utáni, az aláírás helyéről elnevezett egyezményt kötött 1963 óta. Ez a mai uniós kül- és fejlesztési politika egyik legrégebbre visszanyúló gyökere.
A mostani, cotonoui megállapodás többszöri hosszabbítás után 2023 júniusában jár le. Az új egyezményt már 2021-ben letárgyalták, de az aláíráshoz az összes uniós tagállam beleegyezése kell és ahogy korábban is írtunk róla, Magyarország ezt ellenezte. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter akkor még úgy indokolta a döntést, hogy a megállapodás szerinte „több migránst engedne be az unió területére”, és „az összes indítványunkat lesöpörték az asztalról, ezért sem adjuk a nevünket” hozzá.
A Financial Times szerint ugyanakkor az Európai Bizottság épp azzal érvelt a tagállami vezetőknek múlt héten, hogy az egyezmény segítene csökkenteni a migrációt. Ursula von der Leyen bizottsági elnök egy, a vezetőknek küldött levélben úgy vélte, hogy a megállapodás „létfontosságú”, mert a legátfogóbb szerződés a migrációról, valamint azoknak a visszaküldéséről és visszafogadásáról, akiknek elutasították a menedékkérelmét.
A jelek szerint a bizottsági elnök mégsem győzte meg a magyar miniszterelnököt: a Financial Times szerint Orbán Viktor a múlt heti állam- és kormányfői csúcson világossá tette, hogy nem írja alá a mostani szöveget. Politikai igazgatója, Orbán Balázs arról beszélt a lapnak, hogy „igazítani” kell a megállapodás szövegén. A Financial Times szerint a mostani szövegváltozatban „a felek rendszerszinten támogatják a genderperspektívát és biztosítják, hogy a nemi egyenlőséget” minden területen érvényesítsék.
A Financial Times értesülése megmagyarázza, miért tweetelt a magyar miniszterelnök bármiféle kontextus nélkül „NO GENDER!”-ről az állam- és kormányfők múlt heti csúcstalálkozóján, holott a záródokumentumban csak egy helyen fordul elő a szó, az Ukrajna elleni orosz invázió közben történt szexuális és nemi alapú erőszak elítélésénél. (Arról, hogy miről volt még szó a csúcstalálkozón, itt írtunk bővebben.)