A fia által megtagadott NFL-sztártól Trump muszlim sztárdoktoráig: szenátusi versenyek, melyeket érdemes figyelni
2022. november 8. – 17:42
Az amerikai politika vastörvénye, hogy a félidős választásokat a szavazók hajlamosak a regnáló elnöknek és pártjának kiosztott makarenkói pofonként felfogni, és nagyon kevés az olyan kormányzat, mely ne számolna a ciklus közepén érkező kijózanító vereséggel. Azonban nem mindegy, hogy milyen mértékű a választói fenyítés; hogy kihúzza-e a teljes kongresszusi támogatást a Fehér Ház alól, hogy tagállami barikádokat emel-e a washingtoni kormányzat ellen. Az elnököt adó párt szempontjából hagyományosan a kongresszus mindkét házának elvesztése számít a vereség legfontosabb indikátorának (miközben a 2024-es választás előjátékaként Donald Trump volt elnök hívei már a tagállami választási tisztségviselői helyek betöltéséért is háborút indítottak).
A félidős választás politikai-gazdasági hátteréről, főbb ügyeiről és politikai üzeneteiről, illetve várható (mármint a közvélemény-kutatások alapján felelősséggel megtippelhető) kimeneteléről itt írtunk részletesen. Az előrejelzések alapján szinte biztosra vehető, hogy a republikánusok simán hozzák a képviselőházi többséghez szükséges legalább 218 választókerületet, azonban a szenátus irányításáért folyó harc az utolsó pillanatig nyílt maradt, noha a FiveThirtyEight felméréseket súlyozó átlaga szerint a felsőházban is átfordult az állás, miután hetekkel ezelőtt még a demokratáknak volt több esélyük a szenátusi többségük megtartására.
A republikánusoknak kedvező országos trendek szenátusi erőviszonyokra gyakorolt hatását mérsékli, hogy a 100 szenátori mandátumnak csak nagyjából harmadáról szavaznak, a tagállami erőviszonyok alapján csak négy demokrata mandátum forog veszélyben (igaz, republikánus szenátusi helyből csak kettő), ráadásul a szenátusi versengésekben arányaiban nagyobb szerepe van a karakterek és kampányok egymásnak feszülésének. Ez utóbbi tényező már önmagában garancia a média érdeklődésére, az érdeklődést tovább szítja a jelenleg 50-50 mandátumos szenátusi felállás (melyet tényleges szavazategyenlőség esetén Kamala Harris alelnök szavazata billent a demokraták javára), ami azt vonja maga után, hogy ha a republikánusok megőrzik saját mandátumaikat, és közben akár csak egyetlen szenátusi helyet is elhódítanak a demokratáktól, akkor a teljes kongresszusra kiterjedő hatalomátvételt ünnepelhetnek.
Természetesen az országnyi tagállamokban folyó kampányok mindegyike hordoz magában érdekességeket, de a versengést és a politikai karaktereket tekintve most hármat emelünk ki, amelyekre mindenképpen érdemes odafigyelni.
Georgia: az álszent NFL-sztár a baloldali prédikátor ellen
A keleti parton fekvő államban 2020-ban minimális, 0,3 százalékos különbséggel győzött Joe Biden, és Raphael Warnock – az állam történetének első fekete politikusaként – a demokraták számára szerezte meg a szenátusi mandátumot is (Jon Ossoff a másik szenátusi helyet is a biztosította a demokraták számára, de neki csak 2026-ban kell újra megmérettetnie magát). A harmadrészt feketék által lakott, de hagyományosan konzervatív állam átbillenésére a Republikánus Párt 2022-ben egy politikailag racionális, mégis nagyon trumpi módon válaszolt: elindított egy fekete, nagyon híres, de botrányokkal terhelt exsportolót.
A 60 éves Herschel Walker az amerikai futball valaha volt egyik legjobb futójátékosaként óriási ismertséggel rendelkezik (egy választáson sosem hátrány, ha a politika iránt kevésbé érdeklődő bizonytalan szavazók is rögtön tudják, kiről is van szó), azonban rengeteg sebezhető ponttal is érkezett. Walker politikai integritását például kikezdte az a tény, hogy miközben jó republikánusként dörgedelmesen elítélte az abortuszt, a kampány során két korábbi partnere is azzal vádolta meg, hogy fizetett nekik, hogy vetessék el közös magzatukat; saját fia – aki még csak nem is egy liberális fekete bárány, hanem egy népszerű konzervatív Tik-Tok-szamuráj – is álszentséggel és nem mellesleg családtagjai bántalmazásával vádolta meg őt:
„Négy különböző nőtől négy gyereke született, de egyiküket sem ő nevelte fel. Minden, amit állít, egy hazugság. Nem lehetsz családapa, ha azért hagysz el minket, hogy más nőket keféljél, ha azzal fenyegetőzöl, hogy mindenkit megölsz, és ha az előled való menekülésben hat hónap alatt hatszor kell költöznie a családodnak.”
Walker ellenfelét, az egykori atlantai hitszónokot – Martin Luther King egykori szószékének örökösét – is megvádolta volt felesége azzal, hogy áthajtott a lábán autóval, de állítását nem tudta bizonyítani, és a Raphael Warnock elleni vádaskodás végül elsikkadt.
Ennél a versengésnél fontos megemlíteni, hogy ha egyik jelölt sem szerzi meg a szavazatok 50 százalékát, akkor az állam választási törvényeinek megfelelően december 6-án tartanak mindent eldöntő második fordulót. És erre megvan az esély, ugyanis Warnock és Walker mellett egy független, libertárius jelölt is szerepel a szavazólapokon. Chase Oliver 1-2 százalékosra várható eredménye ilyen kis különbségénél akár meggátolhatja azt, hogy már az első fordulóban eldőljön a nagypárti jelöltek rivalizálása.
Mik az esélyek? A felmérések összesítése Walker minimális előnyét mutatja, az átlagban néhány tizedszázalékos érték azonban mélyen a hibahatáron belül van. A FiveThirtyEight mértékadó prognózisa 63 százalékos esélyt ad a republikánus jelölt győzelmére.
Arizona: az egykori űrhajós a futurisztikus szélsőjobboldali milliárdos ellen
A sivatagos délnyugati állam szenátusi mandátumát az egykori űrhajós, Mark Kelly próbálja demokrata színekben megvédeni a republikánus előválasztáson Walkerhez hasonlóan szintén Trump jelöltjeként diadalmaskodó kockázatitőke-befektetőtől, Blake Masterstől. Kelly akkor váltott a politikára, amikor feleségét, a kongresszusi képviselő Gabrielle Giffordsot egy 2011-es rendezvényen fejbelőtte egy merénylő, és bár a nő túlélte a fejlövést, a mai napig sem jött teljesen rendbe. Azóta Kelly az Amerikára jellemző abszurd fegyvertartási szabályok szigorításának egyik legvehemensebb szószólójává vált, és elsősorban aktivizmusának és ismeretségének köszönhetően sikerült megvernie 2020-ban a hivatalban lévő republikánus szenátort, Martha McSallyt.
Mostani ellenfele egy érdekes figura. A még csak 36 éves Blake Masters a PayPal-alapító és republikánus megadonor Peter Thiel köpenyéből bújt elő, csakúgy mint Ohio állam szenátorjelöltje, JD Vance vállalkozó-író. Thielhez és elvtársaihoz hasonlóan Masters is a konzervativizmus szociáldarwinista „libertárius” változatát vallja, ami a politikának nagyrészt azt a szerepet szánja, hogy elhárítson minden akadályt a vállalkozások útjából – még akkor is, ha ezek az akadályok az emberek kiszolgáltatottságának mérséklését, netán környezetünk védelmét szolgálják. A libertáriusok Republikánus Pártban megjelenő új generációjának ideológiai nézetei zalahússzerű eklektikát mutatnak, de mindannyiukban közös a technológiához való futurisztikus hozzáállás.
Masters előválasztási költségeinek egy részét például kampány-NFT-k (egyedi kódolású digitális tartalmak) kriptopiacra dobásából teremtette elő. Peter Thiel jobbkeze a szokásos pártpolitikai lépcsőfokokat átugorva vetette bele magát a kőkemény republikánus előválasztásba, ahol nemcsak kimeríthetetlen kampánypénztárával, hanem még a párt elve szélsőséges alaptételeihez képest is extrém nézeteivel vetette magát észre.
Miután Donald Trump által támogatott jelöltként sikerült megnyernie az előválasztást, a novemberi megmérettetésre már jelentősen finomított álláspontján, kevesebbet került elő Joe Biden elnökségből való elmozdításának szükségessége, honlapjáról eltűnt az abortusz radikális tiltása, mely nemi erőszak vagy súlyos fejlődési rendellenességet mutató magzat esetén is ellehetetlenítené a terhességmegszakítást.
Mik az esélyek? A közvélemény-kutatások összesítése alapján Kelly enyhe fölényben van, a FiveThirtyEight mértékadó prognózisa 66 százalékos eséllyel tippeli őt győztesnek.
Pennsylvania: a jobboldali muszlim sztárdoktor a baloldali keménylegény ellen
A keleti parti államban Pat Toomey republikánus szenátor visszavonulása miatt két friss és karakteres jelölt verseng a mandátumért: az ismert tévédoktor Mehmet Oz és a gigantikus termetű, kizárólag ikonikkussá vált kapucnis pulcsiban szereplő progresszív John Fetterman kormányzóhelyettes, akiben sokan a baloldali politika egyik megújítóját látják.
A török emigráns szülőktől származó 62 éves Mehmet Ozt a világ egyik legjobb szívsebészeként tartották számon, azonban a 2000-es években leginkább orvosi felvilágosító tévéshow-jaival szerzett országos hírnevet. Tanácsait és intelmeit milliók követték, éppen ezért számos konfliktusba került orvosszakmai és orvosetikai szervezetekkel, amikor kétes minőségű fogyasztószereket és relaxációs táplálékkiegészítőket reklámozott vagy amikor a homoszexuálisok „visszanevelésének” lehetőségéről értekezett. Oz a 2010-es években lett jóban egy másik tévés személyiséggel, Donald Trumppal, aki a show-jában is szerepelt a 2016-os kampány alatt – cserébe már elnökként Trump az orvost Herschel Walkerral együtt meghívta táplálkozási- és sportügyi tanácsadó testületébe.
Az exelnök támogatása ellenére Oz alig 0,1 százalékos előnnyel nyerte meg a republikánus előválasztást, győzelmével ő lett az Egyesült Államok első muszlim szenátorjelöltje. Oz az egykori republikánus elnökjelölt Ben Carson óta a leghíresebb orvos-politikus, de jelöltsége elhomályosítja azt a tendenciát, hogy idén meglehetősen sok kollégája tűrte fel a kampányra orvosi köpenyének ujját – azonban jellemzően a tudományellenes nézetekre nyitottabb, sokszor az orvostudomány eredményei ellen hergelő republikánusok ellen.
A kampányban sok kritikát kapott azért, mert valójában New Jersey-ben lakik, és bár rendelkezik pennsylvaniai otthonnal, nincs mély kötődése az államhoz. Ellentétben demokrata riválisával, John Fettermannel; az 53 éves politikus ugyan jómódban nőtt fel és a Harvardon szerzett közpolitikai diplomát, mégis kallódó fiatalok felzárkóztatásával kezdett el foglalkozni, egy kvintesszenciális rozsdaövezeti kisvárosban, Braddockban, melynek 2006-tól 13 éven keresztül polgármesteri tisztségét is betöltötte. Fettermann felzárkóztatási programjaival valóságos médiasztár lett – bár ebben nemcsak polgármesteri tevékenysége játszhatott közre, hanem megjelenése is.
Fettermann 205 centis marcona külsejű, kopasz, tetovált férfi, akinek egyik karján Braddock irányítószáma, másik karján a polgármestersége alatt a városban történt 9 gyilkosság dátuma díszeleg. A médiát az is elvarázsolta, hogy a hagyományosan a jobboldallal azonosított kemény, férfias, zord külső egy hiperprogresszív szívet takar; Fetterman ugyanis az amerikai baloldal összes kezdeményezését felvállalja a marihuána legalizálásától az óránkénti 15 dolláros minimálbér bevezetésén át a börtönbüntetéseket könnyű kézzel osztogató amerikai büntetőjog emberségesebbé formálásáig – miközben nyíltan állítja, hogy ez az a baloldaliság, amivel meg lehet győzni a Trump alatt a republikánusokhoz átvándorló lecsúszott fehér melósokat:
Fetterman kampányára végig rányomta baljós bélyegét az a tény, hogy idén májusban sztrókon esett át, melynek következtében sérültek a hallás- és beszédfunkciói. És annak ellenére, hogy Oz kampánya szabályosan gúnyolódott Fetterman egészségi állapotán, ez sokáig nem érintette a felmérésekben, orvosa szerint rendszeresen jár beszédterápiára, és nincs szüksége semmilyen korlátozásra a munkájában. Azonban a hajrában Bidennel és Barack Obamával is együtt kampányoló demokrata jelölt egészen október végéig nem tudott személyes vitára kiállni Ozzal, ahol a valós idejű beszédértéshez feliratozási segítséget kellett használnia.
Mik az esélyek? A közvélemény-kutatások összesítése alapján Oz hibahatáron belüli fölényben van, a FiveThirtyEight prognózisa 53 százalékos esélyt ad a győzelmére.
A linkekkel jelölt hivatkozásokon túl felhasznált cikkek: