II. Erzsébet temetése összehozta a világ vezetőit
2022. szeptember 19. – 14:58
Összesen körülbelül kétezer állam- és kormányfő, politikus, magas rangú és különleges vendég vett részt II. Erzsébet brit királynő gyászszertartásán a londoni Westminster-apátságban hétfőn délelőtt, az eseményt már most többen is az évtized társasági eseményeként emlegetik.
A temetési szertartásra folyamatosan érkeztek a vendégek a délelőtt folyamán, ebben a cikkben a róluk készült képeket gyűjtöttük össze. Magyarországot Novák Katalin köztársasági elnök képviselte, aki a Facebookra rakott ki arról posztot, ahogy férjével indultak a temetésre.
A királynő koporsóját a Westminster-apátságból a Wellington-diadalívhez kísérték, ahonnan halottaskocsival indultak Windsorba. Ott már kevesebben, 800-an vesznek majd részt az ottani szertartáson.
Joe Biden amerikai elnök és felesége, Jill Biden az elnöki limuzinnal érkezett a Westminster-apátság elé, de már két nappal a temetés előtt, szombaton megérkeztek Londonba. Az amerikai elnök és felesége a kétnapos látogatás során a londoni Lancester-házban írta alá a részvétnyilvánító emlékkönyvet, vasárnap este pedig a Buckhingam-palotában találkoztak az új brit királlyal, III. Károllyal.
Tony Blair és Gordon Brown korábbi brit miniszterelnökök érkeznek, szemben velük John Major, szintén volt brit miniszterelnök és felesége, Norma Major.
A kínai alelnök, Vang Csi-san. Kisebb botrányt kavart, hogy a kínai elnököt meghívták ugyan a temetésre, de erről a Politico szerint a brit külügyminiszter is csak a sajtóból értesült. Közben a brit parlament alsóházának munkáspárti elnöke megtiltotta a kínai delegációnak, hogy leróják kegyeletüket II. Erzsébet koporsójánál.
V. Harald norvég király és felesége Sonja királyné, mögöttük pedig Frigyes dán királyi herceg és II. Margit dán királynő, Európa jelenlegi legrégebbi uralkodója érkezik.
Lizz Truss brit miniszterelnök és férje. Truss, aki később egy részletet olvasott fel a Bibliából a szertartáson, az utolsó miniszterelnök, akit II. Erzsébet kinevezett, két nappal a halála előtt.
Emmanuel Macron francia elnök és felesége, Brigitte Macron.
Jair Bolsonaro brazil elnök és felesége, Michelle Bolsonaro.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök és felesége, Sophie Grégorie Trudeu.
I. János Károly korábbi spanyol király és felesége, Sofia érkeznek közösen Beatrix holland királynővel.
Boris Johnson korábbi brit miniszterelnök és felesége, Carrie Johnson.
A király közvetlen családjának nő tagjai egy autóval érkeztek a temetésre: együtt utazott Kamilla brit királyné, Katalin walesi hercegné, Vilmos herceg gyermekeivel, György herceggel és Sarolta hercegnővel. Vilmos és Katalin legkisebb gyermeke, a négyéves Lajos nem vett részt az eseményen.
III. Károly király gyalog, brit királyi egyenruhában érkezett testvéreivel, Anna hercegnővel, András yorki herceggel és Eduárd wessexi gróffal. Mögöttük haladt Vilmos walesi herceg és testvére Harry, Sussex hercege.
Katalin walesi hercegné gyerekeivel, György walesi herceggel és Sarolta walesi hercegnővel, valamint Harry feleségével, Meghannal várta a koporsót az apátság bejáratánál.
David Cameron korábbi brit miniszterelnök és felesége, Samantha Cameron.
II. Abdullah jordán király és Ránija jordán királyné is részt vett a szertartáson. Szintén vihart kavart, hogy meghívást kapott Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös is, akit a Washington Post újságírójának, Dzsamál Hasogdzsinak a megöletésével vádolnak. Végül azonban ő nem volt jelen.